Najczęściej kradzione samochody

najczęściej kradzione samochody

Kradzież samochodów w Polsce miejsce ma dość często. Nawet pomimo tego, że auta są coraz lepiej zabezpieczone. Które pojazdy są najbardziej narażone na nielegalną zmianę właściciela? Oto najczęściej kradzione samochody w roku 2017.

Ranking kradzionych samochodów według wieku

Z najnowszego rankingu Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR najczęściej kradzione samochody w roku 2017 to pojazdy starsze w wieku od 6 do 10 lat. Auta w tym wieku kradnie się głównie ze względu na części zamienne. Samochody w tej granicy wiekowej stanowiły 34 procent wszystkich utraconych aut w roku 2017.

Na miejscu drugim znajdują się samochody w wieku od lat 11 do 15. W tym przypadku to przeszło 20 proc. udziału w rynku kradzionych aut. Trzecie miejsce zajmują auta stosunkowo młode do trzech lat z udziałem ok. 18 procent. Najrzadziej kradzione pojazdy to auta najstarsze w wieku powyżej 15 lat. Takich samochodów ukradziono ok. 9 proc.

Diesle najczęściej kradzionymi samochodami

Co ciekawe blisko 56 proc. wszystkich aut, które zostały wyrejestrowane z powodu kradzieży, stanowiły samochody z silnikami wysokoprężnymi, podczas kiedy z jednostkami benzynowymi tylko 44 proc. Różnica ta i tak jest jednak mniejsza aniżeli kilka lat temu. W roku 2015 aż 63 proc. skradzionych aut było dieslami, a jedynie niespełna 37 proc. pojazdami benzynowymi.

Najczęściej kradzione samochody

Raport odnosi się też do liczby samochodów wyrejestrowanych z powodu kradzieży do ogólnej ilości pojazdów danej marki. Wprawdzie policja od pewnego czasu w jakiś sposób chroni najczęściej kradzione samochody i nie podaje ich modeli, to nieoficjalnie mówi się, że najczęściej w Polsce kradzione są pojazdy marki VW, a dokładniej Golf, Passat, Touran, o których więcej pisaliśmy w artykule pt. Najpopularniejsze używane Volkswageny“. Dalej znajdować się mają modele A3, A4 i A6 od Audi oraz Yaris, Corolla, Auris i Avensis od Toyoty.

Jeśli informacje te zestawi się z ogólną liczbą samochodów danego producenta zarejestrowanych w Polsce, wygląda to nieco inaczej. Volkswagen w takim zestawieniu zajmuje dopiero miejsce 30., Audi – 24., a Toyota – 18.

Biorąc pod uwagę ilość skradzionych aut w stosunku do liczby rejestracji pojazdów danej marki, na pierwszym miejscu znajduje się norweski Think. Na 10 zarejestrowanych aut, skradziono tu jedną sztukę, co sprowadza się do 10 proc. kradzieży aut tej marki. Dalej z wynikiem 0,8 proc. znajduje się Bentley. Potwierdza to, że złodzieje cenią sobie auta drogie i ekskluzywne, do których kradzieży wykorzystują nowoczesne rozwiązania. Co dla wielu może być zaskakujące, na miejscu trzecim znajduje się polski Zakład Samochodów Dostawczych, który produkował minibusa Nysa. Taka trójka z pewnością wynika z niewielkiej ilości pojazdów tych marek, co nie zmienia faktu, że jest to zaskoczenie.

Widać więc wyraźnie, że kradnie się dziś bardzo różne samochody. Tak samo rozmaite są sposoby kradzieży i pomysły przestępców. O części nietypowych kradzieży wspomnieliśmy w artykule Najciekawsze przypadki kradzieży samochodów w Polsce“.

Jak sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony?

Ranking zawierający najczęściej kradzione samochody może pomóc. Jednak i tak przed zakupem każdy pojazd trzeba zweryfikować. Zakup samochodu pochodzącego z kradzieży skończyć się bowiem może nie tylko utratą samochodu, a tym samym stratą gotówki. Inne sankcje to oskarżenie o paserstwo. Jak w prosty sposób zweryfikować taki samochód?

Pomogą w tym bazy kradzieżowe. Informacje pochodzące z baz z Polski, Europy i Stanów Zjednoczonych zawiera w sobie raport VIN. Dzięki temu wykluczyć można zakup samochodu pochodzącego z kradzieży. Dodatkowo Historia Pojazdu zawiera w sobie wiele innych ważnych dla kupującego informacji, a w tym te dotyczące wezwań serwisowych, kolizji, szkód, jak i dane techniczne czy fabryczne wyposażenie auta.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 17 Średnio: 3.4]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

1 komentarz

Odpowiedz