Najczęściej kradzione auta wg danych CEP

najczęściej kradzione auta

W ciągu 12 miesięcy poprzedniego roku, w Polsce z bazy CEPiK wyrejestrowano 6844 samochodów. To o 11 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Najczęściej kradzione auta nad Wisłą to Audi.

Od dłuższego czasu policja nie udostępnia statystyk, które zawierają w sobie najczęściej kradzione auta. Pomaga natomiast baza Centralnej Ewidencji Pojazdów, z której można dowiedzieć się, które auta najczęściej zmieniają właścicieli wskutek kradzieży. Na tej podstawie Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR opublikował zestawienie najczęściej kradzionych samochodów. Oczywiście rzeczywista liczba kradzieży aut jest wyższa, gdyż dane odnoszą się jedynie do samochodów wyrejestrowanych wskutek kradzieży. Część z nich policja odzyskała. Poza tym nie wszyscy zdecydowali się na ich wyrejestrowanie.

Najczęściej kradzione auta w Polsce

Według opublikowanych danych, z bazy CEP w 2018 roku wyrejestrowano 6844 skradzione samochody, co stanowi jedynie niewielki odsetek 0,04 proc. całego rynku samochodowego w Polsce. Dla porównania w roku 2017 było ich 7713. Rok do roku spadek kradzieży spadł o 11 proc. W 2015 roku było ich jeszcze więcej, a dokładnie 8256 takich przypadków.

Najczęściej kradzione auta to Audi. Aut tej marki skradziono 871 egzemplarzy, które następnie wyrejestrowano. Pośród modeli pierwsze miejsce zajmuje Audi A4 – 247 szt. Najwięcej skradzionych samochodów to auta z rocznika 2016. Łącząc markę i rocznik, najchętniej kradziona była Toyota z 2016 roku z wynikiem 189 sztuk. Biorąc pod uwagę również model, skradziono 54 sztuki 2-letniej wówczas Toyoty Auris.

Kradzież samochodów metodą na walizkę

Łupem przestępców najczęściej padały więc samochody stosunkowo nowe, bo z 2016 roku. Jako że na swoim wyposażeniu mają one systemy bezkluczykowe, z pewnością wiele z nich skradziono metodą na walizkę”. To kradzież szybka i prosta, która nieraz zajmuje jedynie kilka sekund. Wszystko polega na wzmocnieniu sygnału emitowanego przez kluczyk. W kradzieży udział bierze dwóch przestępców. Jeden z nich zbliża się do źródła sygnału, czyli kluczyka i z wykorzystaniem wzmacniacza udaje mu się go wzmocnić. Drugi złodziej w tym czasie otwiera drzwi samochodu, po czym odjeżdża z miejsca przestępstwa. Co najważniejsze, a umożliwia kradzież realizowaną w ten sposób, samochód nie zgaśnie nawet po oddaleniu się od źródła, kiedy komputer straci łączność z kluczykiem. Szerzej metoda ta została opisana w artykule pt. Kradzieże samochodów z systemem bezkluczykowym coraz popularniejsze“.

Jak namierzyć skradziony samochód?

Co zrobić, aby nie paść ofiarą takiego przestępstwa? Przede wszystkim trzeba dobrze zabezpieczyć kluczyk, głównie podczas pobytu w domu. Są tacy, którzy chowają je w garnkach czy owijają folią aluminiową, co blokuje fale radiowe. Dobrym rozwiązaniem jest też specjalny klips nakładany na kluczyk, który wynaleźli zresztą polscy naukowcy. Opisuje go artykuł Polacy znaleźli sposób na kradzież samochodów na walizkę“.

Jak mówi jedno ze znanych przysłów Mądry Polak po szkodzie”. Co więc zrobić, jeśli doszło do kradzieży samochodu? Oczywiście można liczyć na policję. Pomagają też systemy monitoringu, w które można doposażyć samochód. Najlepsze są te, które bazują na falach radiowych. Nie zagłuszą ich specjalistyczne zagłuszarki, a samochód wykryć można nawet wówczas, kiedy zostanie ukryty na podziemnym parkingu czy w kontenerze.

Czym grozi zakup kradzionego samochodu?

Kradzież samochodu to poważna strata finansowa, przynajmniej jeśli auto nie było ubezpieczone od kradzieży i nie udało się go odzyskać. Jednak narażeni na straty finansowe, ale również sankcje prawne są też kierowcy, którzy przez niewiedzę lub znając przeszłość auta, zdecydowały się na zakup samochodu kradzionego. Kierowcy grozi wówczas oskarżenie o paserstwo:

 • umyślne (art. 291 k.k.) – zagrożenie karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat
 • nieumyślne (art. 292 k.k.) – zagrożenie karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat

Dlatego przed finalizacją zakupu samochód trzeba sprawdzić. Pomagają bazy kradzieżowe samochodów, w które wgląd daje raport VIN. To między innymi weryfikacja auta w wielu bazach: IAATI/VIN-Info, niemieckiej, włoskiej, słoweńskiej, litewskiej, czeskiej, holenderskiej, rumuńskiej, słowackiej, kanadyjskiej, norweskiej, szwedzkiej, CrimiMail, Kaynine. Jednak sprawdzenie VIN to także wiele innych informacji o interesującym kierowcę egzemplarzu:

 • Dane techniczne samochodu
 • Rejestr znanych odczytów przebiegu
 • Rejestr kolizji i wypadków pojazdu
 • Historia sprawdzeń w serwisie Autobaza.pl
 • Akcje serwisowe ogłoszone przez producenta
 • Dane z aukcji oraz portali motoryzacyjnych
 • Wyposażenie samochodu zakodowane w numerze VIN
 • Galeria zdjęć pojazdu
 • Adres miejsca montażu samochodu

Jeśli założyć, że najczęściej kradzione auta nie były tylko rozbierane w dziuplach na części, ale również sprzedawane w całości, Raport Historii Pojazdu w wielu przypadkach pozwoliłby uniknąć nabycia kradzionego samochodu.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

1 komentarz

Odpowiedz