Najchętniej wybierane samochody używane w roku 2017

najchętniej wybierane samochody używane

Samochody używane wciąż cieszą się w Polsce największym zainteresowaniem. Trudno, aby było inaczej, ponieważ różnica w cenie pomiędzy autem z salonu i tym dostępnym na rynku wtórnym jest znacząca. Dzięki AAA Auto, a więc największego sprzedawcy takich aut w Europie Środkowej poznaliśmy najchętniej wybierane samochody używane w Polsce i w krajach sąsiedzkich.

Jakie samochody kupują Polacy?

W Polsce najlepiej sprzedają się auta kompaktowe. Potwierdzają to też statystyki AAA Auto. Firma ta, która zajmuje się też skupowaniem używek w Europie Środkowej sprzedała 75 tys. pojazdów używanych. Najchętniej nabywane były Fordy, Skody i Ople.

Wśród Polaków na pierwszym miejscu znalazł się Ford Focus. Drugie miejsce zajął Opel Astra, a trzecie Skoda Octavia. Pierwszą dziesiątkę uzupełniają kolejno VW Golf, Skoda Fabia, VW Passat, Ford Mondeo, Renault Megane, Renault Clio i Toyota Yaris.

Jakie auta preferują Czesi, Słowacy i Węgrzy?

Jak wygląda to w przypadku naszych sąsiadów? Wśród Czechów i Słowaków najchętniej wybierane samochody używane w roku ubiegłym to Skody: Octavia i Fabia. Trzecie miejsce w obu krajach zajął VW Passat. Na Węgrzech wygląda to nieco inaczej. Tutaj w rankingu tym zwyciężył Opel Astra przed Fordem Focus i Suzuki Swift. Natomiast niezależnie od kraju wszędzie najpopularniejszym nadwoziem jest hatchback.

Warto zauważyć, że wśród dziesięciu najpopularniejszych samochodów używanych w Polsce, Czechach oraz na Węgrzech i Słowacji nie ma Audi A3, a więc najmniej awaryjnego auta kompaktowego w rankingu Dekra, o czym więcej pisaliśmy w artykule Używane samochody Audi najlepsze w rankingu bezawaryjności“.

Masowa rezygnacja z diesli

Widać też wyraźny trend rezygnacji z silników Diesla. W Polsce i na Węgrzech silniki benzynowe wybrało aż ponad 67 proc. kupujących. W Czechach na samochody z takimi silnikami postawiło 52,3 klientów, a na Słowacji 51,5 proc. nabywców. Potwierdza to tylko, że auta z jednostkami wysokoprężnymi regularnie ustępują miejsca pojazdom z silnikami benzynowymi czy hybrydom i samochodom elektrycznym, co podkreślaliśmy już w artykule Samochody z silnikiem Diesla tracą na znaczeniu“.

Jak zweryfikować samochód używany?

Poznaliśmy najchętniej wybierane samochody używane w roku 2017. Niezależnie jednak od tego, skąd pochodzi samochód używany, przed zakupem takie auto powinno być zweryfikowane. Posłużyć się przy tym można raportem VIN, który zawiera w sobie mnóstwo przydatnych informacji. Raport Historii Pojazdu do zamówienia na stronie autobaza.pl to kopalnia wiedzy o przeszłości auta, a w tym:

* dane techniczne oraz wyposażenie
* informacje o szkodach i kolizjach
* chronologiczna historia pojazdu
* informacje o wezwaniach serwisowych
* archiwalne zdjęcia pojazdu
* sprawdzenie baz kradzionych pojazdów

Poza tym o tym, jak nie dać się nabrać handlarzowi czy zwykłemu sprzedawcy podpowiadamy w naszych materiałach wideo na kanale Autobaza Videoblog: Nie wpadnij na minę — Sprawdź jak kupić używany samochód — część 1 i Nie wpadnij na minę — Sprawdź jak kupić używany samochód — część 2“.

Poza tym dla pewności po zakupie rozważyć można wymianę poszczególnych elementów takiego auta. Te najważniejsze wymieniliśmy i opisaliśmy w artykule Co wymienić po zakupie samochodu używanego?“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

Odpowiedz