Na co zwrócić uwagę wybierając wycieraczki samochodowe?

na co zwrócić uwagę wybierając wycieraczki samochodowe

Wycieraczki są bardzo ważnym elementem każdego samochodu, który przez wielu kierowców jest jednak notorycznie pomijany. Nie da się ukryć, że to spore uchybienie. Pamiętać trzeba bowiem o tym, że w szczególności podczas jazdy w złych warunkach atmosferycznych dobre wycieraczki są bezcenne. Skoro tak przyjrzyjmy się temu, na co zwrócić uwagę wybierając wycieraczki samochodowe.

Jak rozpoznać zużyte wycieraczki?

Wycieraczki samochodowe są niezbędne do oczyszczenia szyby przedniej i tylnej z nagromadzonych tam zanieczyszczeń, których największe natężenie odnotowujemy w okresie jesienno-zimowym. Wówczas zmagać się musimy z intensywnym deszczem, śniegiem czy brudem, który trafia na szybę naszego samochodu spod kół pojazdu poruszającego się przed nami.

O zużyciu wycieraczek świadczy to, w jakim stopniu czyszczą one nasze szyby. Jeżeli pozostają na nich smugi, jest to wyraźny znak informujący nas o tym, że ich pióra są zużyte. Ponadto alarmować nas powinno także ich skrzypienie, piszczenie lub nierówne zbieranie zanieczyszczeń. Wszystkie te oznaki nie tylko obniżają komfort podróży, ale przede wszystkim stanowią zagrożenie. Brudna szyba to bowiem również i zdecydowanie gorsza widoczność, nie wspominając już o tym, że zużyte wycieraczki negatywnie wpływają na stan samej szyby i mogą ją rysować.

Jak często w związku z tym musimy wymieniać pióra wycieraczek? Eksperci zalecają ich wymianę raz na pół roku, wymieniając je wiosną oraz jesienią.

Szkieletowe i bezszkieletowe

Większość dostępnych na rynku wycieraczek podzielić możemy na szkieletowe oraz bezszkieletowe. Ponadto wyróżniamy też wycieraczki hybrydowe.

Wycieraczki klasyczne

Wycieraczki klasyczne zwane także szkieletowymi spotkać możemy przede wszystkim w starszych modelach samochodów. Charakteryzuje je to, że gumy takich wycieraczek zamontowane są na metalowym szkielecie, który to jest też systemem dociskowym. Dlatego też ten rodzaj wycieraczek najlepiej sprawdza się w samochodach wyposażonych w wypukłe szyby.

Minusem jest w tym przypadku fakt, że metalowe wykończenia takich wycieraczek narażone są na niekorzystne warunki pogodowe. Ponadto powodują one duże opory powietrza, w związku z czym samochodami w nie wyposażonymi nie zaleca się jeżdżenia z prędkością maksymalną.

Dodajmy tu, że wycieraczki te posiadają kilka profili, które dopasowane są do odpowiednich szyb oraz pojazdów. Różne są także systemy montażowe oraz zaciski.

Wycieraczki płaskie

Wycieraczki bezszkieletowe, a więc płaskie nie posiadają metalowych opraw. W związku z tym ich pióra nie są osadzone w ramie, ale przymocowane wprost do wycieraczki. System dociskający jest w nich jednak zbędny, ponieważ wykonuje się je z elastycznego materiału.

Ich zaletą są właściwości aerodynamiczne, które powodują, że znakomicie radzą sobie one podczas szybkiej jazdy oraz silnego wiatru. Nawet przy dużej prędkości nie istnieje tu ryzyko odklejenia się ich od szyby. Zauważmy też, że wycieraczki takie lepiej sprawdzają się zimą podczas mrozów, gdyż łatwiej oderwać je od szyby aniżeli wycieraczki szkieletowe. Ponadto nie posiadają metalowych ram, a więc nie są też narażone na rdzewienie. Jeśli dodamy do tego ich elegancki design nic dziwnego, że to właśnie takie wycieraczki poleca większość ekspertów.

Wycieraczki hybrydowe

Ostatnią grupę stanowią profilowe wycieraczki hybrydowe. Te z jeden strony wyróżnia wyrafinowane wzornictwo, a drugiej natomiast całkowicie zasłonięte pióro, które jest połączone z ramieniem. Wielu zauważa, że system ten jest przyszłością wycieraczek, gdyż łączy najlepsze cechy wycieraczek szkieletowych oraz bezszkieletowych.

Pióra

Chcąc cieszyć się dobrymi wycieraczkami, nie możemy pominąć kwestii doboru ich piór. W tym przypadku wielu kieruje się wymiarami podanymi przez producenta. Jeśli jesteśmy zadowoleni z ich pracy, a pióra zanieczyszczenia z szyby zbierają prawidłowo, zmiana nie ma większego sensu i można postawić na pióra o zalecanej długości. Jeżeli jest inaczej, posiłkować się trzeba drugą szkołą ich wyboru. Ta mówi, że postawić trzeba na dłuższe pióro do wycieraczki od strony kierowcy i krótsze u pasażera.

Poza tym ważny jest też materiał, z jakiego są one wykonane. Dobrze, jeżeli są one stworzone z grafitu, który charakteryzuje się cichą pracą i trwałością. Nieźle wypadają też produkty wykonane z kauczuku naturalnego, które są droższe od tych bazujących na kauczuku syntetycznym.

Podsumowanie

Skoro wiecie już, jak ważna jest sprawna wycieraczka oraz na co zwrócić uwagę wybierając wycieraczki samochodowe, nie mamy wątpliwości, że wybierzecie właściwie. Pamiętajcie tylko, aby nie kierować się jedynie ceną, a ich wymiany dokonywać regularnie. Wówczas większych problemów z widocznością nawet podczas ekstremalnie trudnych warunków mieć nie powinniście.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

Odpowiedz