Morawiecki zapowiada zmiany w prawie drogowym

zmiany w prawie drogowym

Wszystko wskazuje na to, że czekają nas kolejne zmiany w prawie drogowym. Propozycję nowego programu, który bezpośrednio dotyczy zmotoryzowanych, przedstawił premier RP Mateusz Morawiecki.

Jakie zmiany w prawie drogowym czekają Polaków?

Co zatem zmieni się w przepisach ruchu drogowego? Niektóre z nich zostały już wprowadzone, na przykład pojawiły się nowe zasady przeprowadzenia kontroli na drogach. Weszły one w życie 7 listopada, a szerzej opisuje je artykuł pt. Od dziś nowe zasady kontroli drogowej“. Niebawem w życie wejdą również zmiany w prawie drogowym tyczące się tworzenia korytarza życia oraz obowiązku jazdy na suwak.

To nie koniec, ponieważ premier Mateusz Morawiecki przedstawił program, który przewiduje kolejne zmiany. Wygląda na to, że w obecnej kadencji rządząca partia będzie chciała zaostrzyć kary dla pijanych kierowców. Cieszyć się, choć dla wielu to kontrowersyjne, mogą również piesi, którzy mają uzyskać pierwszeństwo na przejściach. Wszystko dla poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach.

Pierwszeństwo pieszych na przejściach

Takie zmiany w prawie drogowym muszą budzić wątpliwości i kontrowersje. Premier RP wskazuje, że przejścia są jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc na drogach. Stąd pomysł, aby na przejściach mieli oni pierwszeństwo. Nie dziwi jednak, że nie brakuje przeciwników tego pomysłu.

Wysokie kary dla pijanych kierowców

Faktem jest, że duże zagrożenie na drogach powodują kierowcy poruszający się pod wpływem alkoholu. Premier zapowiedział, że kary dla pijanych kierowców mają być zaostrzone. Warto przypomnieć, że już teraz są one dość surowe, ale nie przekłada się to niestety na liczbę zmotoryzowanych w stanie wskazującym, a liczba powodowanych przez nich wypadków jest wysoka. Potwierdzeniem, że problem ze wsiadaniem za kierownicę po alkoholu jest poważny, sugeruje również liczba pijanych kierowców wyłapanych podczas rutynowych kontroli drogowych.

Jazda z rodziną po buspasie

Ostatnią zapowiadaną zmianą jest możliwość poruszania się po busbasach. Oczywiście nie dla wszystkich, ale dla kierowców z rodzinami. Jeżeli samochodem poruszać się będą co najmniej cztery osoby, w myśl zakładanych zmian będą one mogły korzystać z buspasów.

Oczywiście na razie zmiany w prawie drogowym są tylko zapowiedzią premiera. Wszak kadencja jego gabinetu dopiero się rozpoczęła, a na wprowadzenie zmian politycy mają cztery lata.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

1 komentarz

Odpowiedz