Mandat za zbyt wolną jazdę — czy można go dostać?

mandat za zbyt wolną jazdę

Odnosząc się do prędkości, przywykliśmy mówić, że niebezpieczna, a nawet zabójcza jest zbyt duża prędkość na drodze. Rzeczywiście zdarza się nagminnie, że niedostosowanie prędkości do panujących warunków czy brawura to główne przyczyny wypadków. Co dla wielu może być szokiem, niebezpieczna jest również zbyt niska prędkość. Co więcej, nie jest wykluczone, że dostaniemy wówczas mandat za zbyt wolną jazdę.

Co znaczy wolna jazda”?

Nie brakuje kierowców, którzy w trosce o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu zdejmują nogę z gazu i decydują się jechać zdecydowanie wolniej od dopuszczalnej prędkości. To, co dla jednych jest oczywiste, u innych powoduje jednak złość i rozgoryczenie. Jak się okazuje, mimo że wiele akcji wymierzonych w piratów drogowych uderza w nadmierną prędkość, to zagrożenie w ruchu drogowym powodują również ci kierowcy, którzy poruszają się zbyt wolno.

Z takim stanem mamy do czynienia na większych miejskich arteriach drogowych, gdzie przepisy dopuszczają jazdę z prędkością do 70 km/h, podczas kiedy wielu kierowców i tak jeździ po nich poniżej 50 km/h. Nie tylko przyczynia się to do powstawania korków i zatorów, ale jest też powodem irytacji innych kierowców.

Oczywiście niebezpieczeństwo rośnie, kiedy różnice w prędkości są zbyt duże. Zwłaszcza podczas jazdy w trudnych warunkach, kiedy trudniej dostrzec manewry innych kierowców, a czas reakcji pojazdu jest wolniejszy. W takiej sytuacji możemy nawet otrzymać mandat za zbyt wolną jazdę.

Kiedy dostaniemy mandat za zbyt wolną jazdę?

W myśl art.19 ust.2 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym kierujący pojazdem jest uprawniony do tego, aby jechać z prędkością, która nie utrudnia jazdy innym kierowcom. Co to oznacza w praktyce? Ano to, że pojazd nie może poruszać się z nadmierną prędkością, ale jednocześnie nie powinien jechać zbyt wolno. W innym wypadku będzie on narażał pozostałych uczestników na niebezpieczeństwo. Efekt? Mandat za zbyt wolną jazdę w wysokości od 50 do 200 zł i 2 pkt karne. W takiej sytuacji wielu kierowców może się jednak czuć zniesmaczonych. W przepisach nie ma bowiem konkretnych liczb, które definiowałaby wolną jazdę. Mowa tylko o tym, aby jechać z prędkością dostosowaną do aktualnych warunków, która pozwala panować nad pojazdem, a jednocześnie nie będzie utrudniać jazdy innym kierowcom.

Jakie są dolne limity prędkości na autostradzie?

Jak z dolnymi limitami prędkości jest na autostradach, gdzie ruch przebywa znacznie płynniej niż w warunkach miejskich? Przepisy mówią, aby po autostradach poruszały się pojazdy, które rozwijają prędkość co najmniej 40 km/h. Nie oznacza to jednak, że jest to dolny limit prędkości poruszania się po takim odcinku drogi. Jazda po autostradach z tak wolną prędkością stanowiłoby poważne niebezpieczeństwo dla kierowcy, jego pasażerów i wszystkich innych uczestników ruchu. Mandat za zbyt wolną jazdę na autostradzie jest więc taryfikowany tak samo, jak na innych drogach. Zbyt wolne poruszanie się po odcinkach dróg, gdzie górny limit prędkości wynosi 140 km/h, kosztować więc może kierowcę do 200 zł i 2 pkt karne.

Podsumowanie

Tak więc w świetle prawa mandat za zbyt wolną jazdę istnieje i może nim zostać ukarany kierowca, który zaniża prędkość na drodze na tyle, że powoduje zagrożenie ruchu. W praktyce z takimi karami spotykamy się stosunkowo rzadko. Zdecydowanie częściej funkcjonariusze nakładają je na kierowców przekraczających prędkość, choć i od takich wykroczeń są pewne odstępstwa. Jednym z nich jest tak zwany stan wyższej konieczności, o którym piszemy więcej w artykule pt. Zmiany w przepisach dotyczących zatrzymywania prawa jazdy“. W takiej sytuacji poza samym mandatem karnym funkcjonariusz odstąpić może nawet od odebrania takiemu kierowcy prawa jazdy. Nawet wtedy, kiedy ten porusza się z prędkością o ponad 50 km/h wyższą od dopuszczalnej, co zgodnie z prawem skutkuje utratą dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdem na trzy miesiące.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

Odpowiedz