Mandat za brak opon zimowych w Europie

W których krajach Europy grozi nam mandat za brak opon zimowych?

Ferie w pełni, jedni za chwilę wrócą do szkoły, inni natomiast jeszcze ich nie zaczęli, a kolejni są na półmetku. Jeżeli jeszcze w trakcie ferii lub w najbliższych kilku tygodniach wybieracie się na narty za granicę, warto znać przepisy dotyczące obowiązku używania zimowego ogumienia. O ile mandat za brak opon zimowych w Polsce nie obowiązuje, o tyle jazda bez nich za granicą może skończyć się mandatem sięgającym nawet 21 000 zł!

W którym kraju grozi kierowcom tak wysoki mandat za brak opon zimowych? Niestety, nie wszystkie państwa są pod kątem używania zimowego ogumienia tak liberalne, jak ma to miejsce w przypadku Polski. Z drugiej strony należy to zrozumieć, bo w górach Austrii, Niemiec, Włoch czy Szwajcarii, a nawet Słowacji czy Czech, dla własnego bezpieczeństwa warto poruszać się na oponach zimowych.

Gdzie dostaniemy mandat za brak opon zimowych?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) przypomina, że w wielu państwach obowiązek korzystania z opon zimowych trwa od 1 listopada. Jak to wygląda w poszczególnych krajach Europy?

Austria

W Austrii opony zimowe są obowiązkowe przynajmniej na jednej osi auta w okresie 1 listopada – 15 kwietnia. Lepiej dopilnować tego obowiązku, wyjeżdżając na ferie do Austrii. W innym wypadku mandat za brak opon zimowych może wynieść 5000 euro. W przeliczeniu na złotówki daje to ponad 21 000 zł.

Dodatkowo można korzystać z opon z kolcami. Tyczy się to okresu 1 października – 31 maja, chyba że lokalne przepisy mówią inaczej. Poza tym można je stosować pod warunkiem montażu na wszystkich kolach i przy samochodach o masie do 3,5 t. Pojazdy z oponami z kolcami mają ograniczenie prędkości (80 km/h poza terenem zabudowanym, 100 km/h na autostradach) i muszą być oznaczone specjalnym znakiem, który dostać można na przykład na stacjach benzynowych.

Kierowcy samochodów osobowych nie muszą natomiast mieć przy sobie łańcuchów, w odróżnieniu od pojazdów o masie powyżej 3,5 t, kiedy to obowiązek (w okresie 1 listopada – 15 marca). Jednak na lokalnych drogach są znaki, które nakazują ich używania (w określonych warunkach). Ważne, aby były to łańcuchy spełniające określone normy (O-Norm 5117 – do samochodów osobowych, O-Norm 5119 – do pojazdów ciężarowych).

Czechy

Opony zimowe w Czechach są obowiązkowe od 1 listopada do 31 marca. Z kolei łańcuchy znaleźć się muszą na osi napędowej pojazdu, jeżeli porusza się on po drogach ośnieżonych i oznakowanych jako Zimni vybava“. W innym wypadku kierowca naraża się na mandat i unieruchomienie samochodu.

Francja

Obowiązku używania opon zimowych nie ma we Francji. Wyjątkiem są drogi nakazujące ich stosowanie. Natomiast jazda z łańcuchami jest możliwa na oznakowanych odcinkach dróg oraz obowiązkowa na drogach oznaczonych jako Equipements speciaux obligatoires“. Dopuszczalna prędkość pojazdu wynosi wówczas 50 km/h.

Niemcy

W Niemczech nie ma okresu, kiedy należy stosować opony zimowe. Jest to uzależnione od aury i warunków drogowych. Jeżeli jednak pojazd nie jest przystosowany do panujących warunków atmosferycznych, jego kierowca zostanie ukarany mandatem w wysokości 60 euro. Grzywna o 20 euro wyższa jest nakładana, kiedy pojazd utrudnia ruch na drodze.

Przy pokonywaniu w warunkach zimowych terenów górskich, o konieczności używania łańcuchów przeciwpoślizgowych przypominają znaki. Maksymalna dopuszczalna prędkość pojazdu w takiej sytuacji to 50 km/h.

Słowacja

Ogumienie zimowe na Słowacji jest obowiązkowe od 15 listopada do 15 marca. Stosować można także łańcuchy antypoślizgowe, ale tylko w przypadku dużego oblodzenia lub ośnieżenia dróg.

Szwajcaria

Podobnie do Niemiec, prawo w zakresie stosowania opon zimowych wygląda na terenie Szwajcarii. Ogumienie przeznaczone do poruszania się zimą nie jest tam obowiązkowe, ale zalecane (od 1 listopada do 30 kwietnia). W innym wypadku, kiedy samochód nie będzie odpowiednio przystosowany do jazdy w panujących warunkach atmosferycznych, zostanie ukarany mandatem. Nie ma też obowiązku wożenia łańcuchów, które są jednak wymagane na drogach oznaczonych znakami chaines neige obligatoires“.

W przypadku opon z kolcami nie można poruszać się na nich po autostradach i drogach ekspresowych, z wyjątkiem: A2 – na odcinku GöschenenAirolo (tunel St. Gothard) i A13 – na odcinku ThusisMesocco (tunel San Bernardino). Maksymalna prędkość podczas jazdy na oponach z kolcami wynosi 80 km/h (teren niezabudowany) i 50 km/h (teren zabudowany).

Włochy

Poruszanie się na Półwyspie Apenińskim wymusza nakaz jazdy na oponach zimowych. Co więcej, niektóre regiony mają własne przepisy nakazujące jazdę z łańcuchami. Maksymalna dopuszczalna prędkość wynosi wówczas 50 km/h. Z kolei opony z kolcami są dozwolone dla pojazdów osobowych, tylko w okresie 15 listopada – 15 marca.

Widać więc, że mandat za brak opon zimowych otrzymać można w wielu krajach Europy. Dlatego przy podróży zagranicznej warto o nich pamiętać. Wprawdzie w Polsce nie ma na razie takiego zagrożenia, ale nie oznacza to, że zakup opon zimowych jest pozbawiony sensu. Jak najbardziej to dobry pomysł, choć zimy nad Wisłą są coraz łagodniejsze. Pomyśleć o nich powinni przede wszystkim kierowcy z wykupionym ubezpieczeniem autocasco. Przynajmniej wówczas, kiedy wskazuje na to ich umowa z ubezpieczycielem, o czym więcej w artykule pt. Brak opon zimowych a ubezpieczenie z OC i AC“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 4 Średnio: 4]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz