Mandat za brak OC trudny w ściągalności

mandat za brak OC

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny podaje, że dobrowolnie mandat za brak OC opłaca jedynie co trzeci ukarany. Co z resztą kierowców, którzy zostali obciążeni mandatem za brak polisy ubezpieczeniowej pojazdu?

Polacy unikają płacenia mandatów za brak OC

Wedle informacji podanych przez UFG, dobrowolnie mandat za brak OC opłaca jedynie 35 procent ukaranych kierowców. Od reszty Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny musi dochodzić należności w drodze postępowania egzekucyjnego. Dlaczego tak się dzieje?

Z pewnością po części jest to wynik naprawdę wysokich kar. Jednak duża część kierowców liczy na to, że UFG o nich zapomni. W praktyce jest jednak zupełnie inaczej. Fakt, że większość ukaranych zmotoryzowanych ignoruje mandat za brak OC, nie dziwi również dlatego, że według danych różnych instytucji, Polacy często zapominają lub celowo nie opłacają mandatów, grzywien i kosztów sądowych.

Ile wynosi mandat za brak OC?

Kara za brak OC jest różna i zależna między innymi od rodzaju pojazdu. Ważny jest też okres braku ciągłości umów polisy ubezpieczeniowej. Przy samochodach osobowych i braku ubezpieczenia przez ponad 14 dni, mandat za brak OC wynosi aż 4500 zł. Jeżeli kierowca nie ma polisy do trzech dni po ustaniu poprzedniego ubezpieczenia, naraża się na grzywnę w wysokości 900 zł, a od 4 do 14 dni – 2250 zł. Jeszcze drożej będzie w przyszłym roku, o czym mówi artykuł pt. Ile wynoszą kary za brak OC?“.

Egzekucja mandatu za brak polisy OC

Oczywiście egzekucja mandatu za brak OC nie odbywa się od razu. Najpierw kierowca jest proszony o ukazanie polisy, a następnie opłacenie kary w trybie dobrowolnym. Jeżeli w wyznaczonym terminie nie nawiąże kontaktu, UFG przypomni o konieczności wyjaśnienia sprawy. Egzekucja i przekazanie sprawy do urzędu skarbowego miejsce ma z reguły po ok. trzech miesiącach od wystawienia mandatu.

Ściągnięcie kary regulują odpowiednie przepisy, w tym przypadku to ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych UFG i PBUK oraz ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wystawia więc tytuł wykonawczy, a dalsze działania należą do urzędu skarbowego. Ten może odzyskać środki na kilka sposobów, pobierając je z:

  • wynagrodzenia
  • rachunków bankowych
  • nadpłaty podatku dochodowego
  • nieruchomości

Środek egzekucyjny wybiera urząd skarbowy, ale musi to zrobić zgodnie z ustawą, a ta nakazuje wybór najmniej uciążliwy dla obciążonego. Jeżeli powyższe środki nie są skuteczne, w drzwiach mieszkania osoby ukaranej mandatem może pojawić się poborca skarbowy, który zajmie jego majątek ruchomy. Lepiej tego uniknąć, co jest możliwe przez kontakt z UFG. Wówczas podmiot ten może zastosować ulgę w spłacie należności, rozkładając ją na nieoprocentowane raty, a nawet odroczyć termin spłaty.

Jak duża jest skala problemu?

Samochodów bez OC w Polsce jest naprawdę sporo. Tylko w ubiegłym roku UFG prowadził łącznie przeszło 150 tysięcy spraw o zapłacenie kary za brak polisy OC, wystawiając 36,6 tys. tytułów wykonawczych. Całkowita kwota należności z mandatów za brak OC na koniec 2018 roku przekraczała 196 mln złotych, z czego do kasy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wpłynęło 94 mln złotych.

Warto w tym miejscu nadmienić, że obowiązkowe ubezpieczenie OC musi mieć każdy pojazd, który widnieje w systemie. Tyczy się to również tych aut, które nie jeżdżą już po drogach, ale są wrakami przetrzymywanymi w garażach, na działkach lub dawno sprzedanymi na części. Każdy taki samochód, który jest zarejestrowany, musi mieć OC. Przynajmniej na razie, bo niebawem może się to zmienić, o czym więcej w artykule Będzie czasowe wycofanie pojazdu z ruchu?“. To jednak rozwiązanie połowiczne i skorzystają z niego jedynie właściciele pojazdów używanych sezonowo, a nawet ich tyczyć się będą ograniczenia. Jeżeli przepisy wejdą w życie, czasowe wyrejestrowanie będzie możliwe na okres od 3 do 12 miesięcy, ale tylko raz na trzy lata.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

Odpowiedz