Małe tablice rejestracyjne pod kontrolą policji

małe tablice rejestracyjne

Małe tablice rejestracyjne pojawiły się w połowie ubiegłego roku. Z założenia miały trafiać do aut sprowadzonych z USA czy z Japonii, w których są specjalne miejsca na mniejsze niż w Europie blachy”. Wielu kierowców zaczęło ich nadużywać, często łamiąc prawo. Nic dziwnego, że samochody z takimi tablicami znalazły się pod kontrolą policji.

Jak wyglądają małe tablice rejestracyjne?

Takie tablice rejestracyjne składają się z litery, która oznacza miasto rejestracji oraz kombinacji trzech cyfr i liter. Możliwości nie jest więc szczególnie dużo. W związku z tym pula takich tablic jest ograniczona. Nie przeszkadza to jednak wydziałom komunikacji, które dość chętnie wydawały takie tablice kierowcom, nie sprawdzając zasadności zamówienia zmniejszonych blach. Wzrost zainteresowania takimi tablicami wynikał nie tyle ze zwiększenia importu samochód z USA czy Japonii, o czym więcej w artykule pt. Import samochodów z Japonii, ile modą. Tym samym małe tablice rejestracyjne trafiły do wielu Golfów, Passatów, SUV-ów, a nawet samochodów dostawczych.

Kontrola małych tablic przez SKP i policję

W związku z tak dużą popularnością takich tablic i zamawianiem ich dla samochodów, w których nie powinny być stosowane, podjęto stosowne działania. Teraz za wyrywkowe kontrole bierze się policja wspólnie ze Stacjami Kontroli Pojazdów. Niektóre wydziały komunikacji wysyłają też pisma. Kierowca, który otrzyma takie pismo, musi podać model samochodu i potwierdzić, że auto jest przystosowane do takich tablic. Podpisuje się pod nim pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Czym grozi użycie nielegalnych tablic?

Zgodnie z artykułem 233 kodeksu karnego, zeznawanie nieprawdy grozi karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. To nie wszystko. Jako że do akcji przyłączyły się policja, w razie kontroli funkcjonariusze mają podstawy do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Oczywiście, jeżeli stwierdzą, że małe tablice rejestracyjne nie odpowiadają danemu egzemplarzowi. Wówczas właściciel pojazdu zmuszony jest do wymiany tablic na właściwe.

Nawet w sytuacji, kiedy nie dojdzie do zatrzymania na drodze, w końcu trzeba będzie udać się na przegląd. Tymczasem SKP otrzymały już wytyczne od starostów. Mówią one, że diagności mają zwracać uwagę na wymiary tablic. W razie nieprawidłowości powinni zatrzymywać dowody rejestracyjne takich pojazdów, powołując się na załącznik rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Jak uniknąć kłopotów? Wystarczy je wymienić. Każdy, kto zamontował w swoim samochodzie małą tablicę, powinien udać się do wydziału komunikacji i złożyć wniosek o wymianę tablic. Jeżeli mała tablica mu nie przysługuje, uniknie w ten sposób poważniejszych konsekwencji.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 8 Średnio: 3.1]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

1 komentarz

  1. Teraz pytanie co z włoskimi autami marki Alfa Romeo Które z przodu posiadają miejsce na małe tablice a z tyłu na duże. A i przepis nie mówi ze tablice należna się dla aut z Japonii i USA.

Odpowiedz