Liczba importowanych samochodów bliska miliona

liczba importowanych samochodów

Niewiele zabrakło, a liczba importowanych samochodów do Polski w roku ubiegłym przekroczyłaby okrągły milion. Statystyki te wyraźnie pokazują, że w dalszym ciągu Polacy bardzo chętnie sprowadzają auta z zachodniej Europy i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miałoby się to zmienić.

990 tys. sprowadzonych samochodów

Ze wstępnego opracowania przygotowanego przez Instytut Samar wynika, że w roku ubiegłym liczba importowanych samochodów wyniosła 987 tys. sztuk, które zostały sprowadzone w ramach prywatnego importu. Z pewnością wynik będzie nieco wyższy i przekroczy 990 tys. egzemplarzy, gdyż nie uwzględniono w nim pięciu ostatnich dni roku.

Liczba importowanych samochodów jest więc większa niż w 2017 roku. Wówczas Polacy sprowadzili do kraju 868 tysięcy egzemplarzy. Co nie mniej istotne, każdy kolejny miesiąc 2018 roku był lepszy pod tym względem aniżeli analogiczny okres rok wcześniej.

Jakie samochody sprowadzają Polacy?

Na dokładne dane trzeba jeszcze poczekać, ale już teraz wiadomo, że najlepszą marką w rankingu importowanych do Polski aut będzie Volkswagen. Na kolejnych pozycjach znajdują się Opel, Audi, Ford i Renault. Biorąc z kolei pod uwagę konkretne modele, to pierwsza piątka prezentuje się następująco:

 • Audi A4
 • Volkswagen Golf
 • Opel Astra
 • BMW serii 3
 • Volkswagen Passat

Widać więc wyraźnie, że Polacy w głównej mierze sprowadzają samochody niemieckie. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ to właśnie z Niemiec do Polski trafia ich najwięcej. Po części jest to również wynik polityki ochrony środowiska i zaostrzeń przepisów dotyczących emisji niebezpiecznych związków do środowiska za naszą zachodnią granicą. To zatruwane jest przez stare diesle, a przynajmniej tak twierdzą klimatyczni eksperci. Stąd też pomysł, aby wprowadzać zakaz wjazdu dla aut, które nie spełniają odpowiednich norm. W związku z tym, wielu Niemców postanowiło odsprzedać swoje ropniaki”. Chętnych na takie auta nie brakuje w Polsce. Wprawdzie nad Wisłą też wprowadza się strefy czystego ruchu, ale do polityki Niemców, na tej płaszczyźnie nadal nam daleko.

Bardziej niepokoi wiek sprowadzanych pojazdów. Średnio mają one w okolicach 12 lat, np. w listopadzie wynosił on 11 lat i 9 miesięcy. Skoro liczba importowanych samochodów osiągnęła prawie milion, zdecydowana większość to auta mające 10 lat i więcej.

Czy warto kupić samochód za granicą?

Tak wysoka liczba importowanych samochodów potwierdza, że Polacy w dalszym ciągu chętnie szukają sobie auta poza krajem. Nie tylko w Niemczech, ale też Belgii, Holandii, Francji, a nawet Japonii i USA. Wielokrotnie zakup takiego pojazdu to wydatek rzędu kilkunastu, a częściej kilkudziesięciu tysięcy złotych. To z kolei wymusza na nabywcy dokładne sprawdzenie pojazdu przed finalizacją transakcji.

Często są to dobrze wszystkim znane czynności, a więc oględziny wizualne, po czym miejsce ma przegląd w niezależnym warsztacie i w końcu jazda próbna. Wcześniej zweryfikowana powinna być Historia Pojazdu. Nie tyle na podstawie informacji znajdujących się w ogłoszeniu o sprzedaży lub pozyskanych od samego sprzedającego, ile na bazie numeru VIN. To indywidualny numer samochodu, który zawiera w sobie wiele kluczowych o danym egzemplarzu informacji, a w tym:

 • dane techniczne pojazdu
 • jego fabryczne wyposażenie
 • informacje o szkodach i kolizjach
 • informacje o zgłoszonych akcjach serwisowych
 • chronologiczną historię pojazdu
 • raport z baz kradzieżowych
 • archiwalne zdjęcia pojazdu

Najbardziej kompletne są bazy danych samochodów w krajach Beneluksu – Belgii i Holandii, ale też Francji czy Szwecji. Mniej obszerne mogą one być, choć nie jest to reguła, w przypadku pojazdów z Niemiec. Nie oznacza to jednak, że nie warto sprawdzać numeru VIN niemieckiego auta.

Po pierwsze, nabywca nie ma pewności, że samochód nie został wcześniej zaimportowany. Po drugie, to i tak o wiele więcej kluczowych na temat samochodu informacji, aniżeli chętny udzielić jest ich sprzedawca. Zwłaszcza jeśli ma coś do ukrycia.

Warto więc sprowadzać samochody z zagranicy, ale tylko te zweryfikowane i dokładnie sprawdzone. Pozwala to zaimportować samochód legalny, bezwypadkowy, bez przekręconego licznika i sprawny technicznie. Oczywiście, zainteresowani importem kierowcy muszą również pamiętać o związanych z tym obowiązkach i opłatach np. cło, akcyza, ubezpieczenie, tłumaczenie dokumentów, badanie techniczne. O tym, jak przebrnąć przez proces importu samochodu od strony prawnej, piszemy w artykule pt. Jak kupić używane auto z zagranicy?“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 4 Średnio: 5]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

Odpowiedz