Leasing samochodu używanego w 2020 roku

Jak wygląda leasing samochodu używanego?

Leasing samochodu używanego nie różni się wiele od tej formy finansowania zakupu nowego pojazdu. Do wyboru jest leasing konsumencki, finansowy i operacyjny. Co je od siebie różni i kiedy leasing auta z rynku wtórnego jest rozwiązaniem wartym bliższego zainteresowania?

Na czym polega leasing samochodu używanego?

Leasing to forma zewnętrznego finansowania nabycia samochodu. Co kluczowe, leasingobiorca, po ustaniu umowy określającej przedmiot wcale nie musi wykupywać samochodu na własność. W trakcie jej trwania może natomiast swobodnie korzystać z auta, opłacając miesięczne raty leasingowe. Clou tego artykułu jest leasing samochodu używanego. Nie ma bowiem problemu z leasingowaniem auta z drugiej ręki, aczkolwiek musi ono spełniać określone warunki.

Sam leasing samochodów używanych, w formie prawnej nie różni się niczym od leasingowania nowych aut. Umowa leasingowa jest umową cywilnoprawną, podpisywaną przez leasingobiorcę i leasingodawcę. Firma leasingowa zobowiązuje się do zakupu danego pojazdu, w tym przypadku samochodu używanego, po czym oddaje go do używania leasingobiorcy. Ten z kolei wnosi — o ile wymaga tego leasingodawca — wkład własny do leasingu (czynsz inicjalny), a następnie w całym okresie umowy opłaca miesięczne raty leasingowe.

Rodzaje leasingu samochodu z rynku wtórnego

W przypadku przedsiębiorców leasing może mieć formę leasingu finansowego lub operacyjnego, osoby prywatne mają do wyboru jedynie leasing konsumencki. Jako że w ten sposób zakup auta finansują przede wszystkim przedsiębiorcy, warto skupić się na formach leasingu, które bezpośrednio dotyczą prowadzących działalność gospodarczą.

W leasingu operacyjnym przedmiotu umowy nie wpisuje się do ewidencji środków trwałych. W związku z tym nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych. Przedsiębiorca ma jednak prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu pełne raty leasingowe. Podobnie wygląda to przy wkładzie własnym, o ile był on wymagany. Po zakończeniu umowy, w ustalonej cenie zachodzi możliwość wykupu pojazdu.

Przy leasingu finansowym formalnym właścicielem samochodu jest leasingobiorca. Po ustaleniu wartości początkowej auta przedsiębiorca wpisuje go do ewidencji środków trwałych, wybierając metodę amortyzacji. Co ważne, istnieje limit wartości amortyzacji i wynosi on odpowiednio:

  • do 150 tys. zł dla samochodów spalinowych i hybrydowych,
  • do 225 tys. zł dla samochodów elektrycznych.

Przy leasingu finansowym samochodu używanego, podobnie jak nowego, przedsiębiorca ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów również części odsetkowej raty leasingowej. Natomiast po ustaniu okresu trwania leasingu i uiszczeniu ostatniej raty, używany samochód staje się jego własnością.

Jakie warunki stawiają leasingodawcy?

Firmy leasingowe mają różne warunki finansowania zakupu auta w ten sposób. Nie wszędzie jest możliwość nabycia w formie leasingu samochodu używanego. Poza tym różne w kolejnych firmach leasingowych są warunki ubiegania się o tę formę finansowania. Jeżeli to leasing auta używanego, najczęściej wymagania leasingodawców obejmują:

  • Wiek pojazdu  — leasingodawcy często nie chcą finansować leasingiem pojazdów wiekowych. W związku z tym, w momencie ustania umowy leasingu, a co za tym idzie możliwości wykupu pojazdu, samochód powinien mieć nie więcej niż 10 lat. Oczywiście wszystko zależy od warunków określonych przez konkretną firmę leasingową. Jednak większość z nich finansuje samochody, które w momencie podpisania umowy mają nie więcej niż 6, maksymalnie 7 lat. Przy starszych pojazdach trudniej o dobre warunki leasingu.
  • Maksymalny okres leasingu — okres trwania umowy leasingu samochodu używanego jest zależny od wieku pojazdu. Dlatego proporcjonalnie do wieku auta spada maksymalny czas trwania leasingu.
  • Czynsz inicjalny — nie jest to reguła, ale niekiedy obowiązkiem jest uiszczenie opłaty wstępnej, a więc tzw. czynszu inicjalnego. Wysokość wpłaty własnej może wynieść nawet do 45 proc. wartości przedmiotu leasingu, z drugiej strony są firmy, które nie wymagają jej w ogóle (0 proc.). Wysokość czynszu inicjalnego zależna jest od polityki leasingodawcy, wieku samochodu, jego pochodzenia czy procedur zawarcia umowy leasingowej.
  • Pochodzenie samochodu używanego — najlepiej, kiedy leasing auta używanego jest realizowany tak, że dostawcą pojazdu zostaje firma wystawiająca fakturę z 23 proc. VAT-em. Poza firmami akceptującymi tylko leasing auta używanego od autoryzowanego dealera, są również podmioty dopuszczające zakup auta z komisów, od importerów samochodów, a nawet osób prywatnych.

Warto podkreślić, że leasingiem objęte są tylko samochody w 100 proc. sprawne i mające ważne badania techniczne. Nie jest możliwy leasing samochodu używanego po wypadku, który stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa lub nie nadaje się do eksploatacji. Często dla leasingobiorcy dostępna jest również historia pojazdu, zwłaszcza w przypadku aut od dealerów.

Procedury związane z leasingiem auta używanego

Leasing samochodu używanego wymaga dopełnienia kilku formalności, co tyczy się obu stron umowy — leasingodawcy i leasingobiorcy. Dobrze, kiedy możliwa do zastosowania jest tzw. procedura uproszczona. Wówczas wystarczy leasingodawcy zaprezentować dokumenty rejestrowe i dowód osobisty. To duży atut zwłaszcza dla firm, które dopiero rozpoczęły swoją działalność. Korzystając z tego rozwiązania, o leasing samochodu używanego ubiegać się można już w pierwszym dniu prowadzenia działalności. Niezbędna będzie jednak weryfikacja wypłacalności leasingobiorcy. Jeżeli nie jest to możliwe, konieczne będzie działanie w ramach procedur standardowych. W takiej sytuacji leasingobiorca dostarcza firmie leasingowej zaświadczenia finansowe.

Nabycie pojazdu w ramach leasingu możliwe jest na kilka sposobów. Wymienić należy zakup na fakturę VAT 23 proc., na fakturę VAT marża albo na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Najlepiej, kiedy to leasing z fakturą VAT 23 proc. W takiej sytuacji w cenę zalicza się podatek, a skoro tak, najlepiej zastosować leasing operacyjny auta. Jeżeli przedsiębiorca jest czynnym płatnikiem podatku VAT, w zależności od przeznaczenia — na użytek firmowy lub w cyklu mieszanym (samochód w firmie użytkowany również jako auto prywatne) – będzie mógł odliczyć odpowiednio 100 lub 50 proc. VAT. Pozostała kwota do 150 000 zł (225 tys. zł dla samochodów elektrycznych) zostanie zaliczona w koszty uzyskania przychodu.

Z kolei leasing finansowy samochodu będzie lepszym rozwiązaniem, kiedy samochód jest nabywany na podstawie faktury VAT marża, a więc bez VAT. Poza tym zdarza się, że firma leasingowa zgodzi się na leasingowanie pojazdu używanego nabytego bez faktury, ale na podstawie umowy cywilno-prawnej, kiedy to leasing samochodu używanego od osoby prywatnej. Wówczas należy liczyć się z tym, że do urzędu skarbowego należy odprowadzić podatek PCC w wysokości 2 proc. wartości auta, podobnie jak ma to miejsce przy zwykłym zakupie samochodu od osoby prywatnej. Więcej o podatku od czynności cywilnoprawnych mówi artykuł pt. Podatek od zakupu samochodu w 2020 roku“.

Nie ulega więc wątpliwości, że leasing samochodu używanego jest ciekawą opcją finansowania zakupu auta. Przede wszystkim to samochody w dobrym stanie technicznym i w dalszym ciągu młode. Poza tym już po największej utracie wartości. Ta ma bowiem miejsce średnio po 3 latach od daty produkcji.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 3 Średnio: 5]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz