Leasing firmowy bardziej opłacalny niż gotówka

Prowadzisz działalność gospodarczą i chcesz kupić samochód? Przedsiębiorcy mogą sfinansować taką inwestycję na kilka różnych sposobów. Większość sięga jednak po leasing, mało kto decyduje się kupić auto za gotówkę. Czy w ogólnym rozrachunku wzięcie pojazdu na firmę w leasing jest bardziej opłacalne niż zakup za pieniądze? Odpowiadamy!


Leasing samochodowy dostępny na superauto.pl, kredyt w banku samochodowym i wynajem długoterminowy – na te trzy formy finansowania zakupu samochodu najczęściej decydują się polscy przedsiębiorcy, co wcale nie oznacza, że nikt już nie kupuje aut za gotówkę. Okazuje się bowiem, że czasem zakup pojazdu na firmę za pieniądze jest jedyną możliwą opcją i właściciel firmy jest na nią skazany.

Zakup samochodu za gotówkę

Przedsiębiorca może kupić auto ze środków własnych firmy. Wtedy pojazd uwzględnia się w ewidencji środków trwałych. Zalicza się go w koszty uzyskania przychodu, z tym że rozliczenie to jest rozłożone w czasie w formie amortyzacji. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się przez okres 5 lat, z wyjątkiem samochodów używanych. Jeśli zdecydujemy się na zakup używanego przez co najmniej 6 miesięcy auta, będziemy go amortyzować przez 2,5 roku. Oczywiście do tego dochodzą jeszcze koszty eksploatacji samochodu takie jak paliwo, ubezpieczenie czy serwis, które także uznaje się za koszty uzyskania przychodu.

Zalety i wady zakupu auta za gotówkę

Najczęściej na zakup pojazdu na firmę za pieniądze decydują się właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych. Właściciel jednoosobowej firmy zwykle kupuje auto za własne środki, następnie wprowadza je do majątku firmy. Powód takiego postępowania jest prosty – w ten sposób można uniknąć innych kosztów związanych z rozliczaniem zakupu. Odpadają też wszelkie opłaty dodatkowe, jak choćby prowizja, która często doliczana jest do kredytu. Ponadto auto jest od początku własnością firmy.

Oczywiście zakup samochodu za gotówkę nie jest rozwiązaniem idealnym, bo gdyby tak było, więcej przedsiębiorców by się na nie decydowało. Co najważniejsze, jest to spory wydatek, na który nie każda firma może sobie w danej chwili pozwolić. Zwykle przedsiębiorstwa mają mocno ograniczony budżet, a inne inwestycje mają wyższy priorytet.

Auto w leasing na firmę

Leasing firmowy jest formą dzierżawy. W praktyce znaczy to tyle, że leasingobiorca wypożycza pojazd i jednocześnie otrzymuje prawo do jego wykupu, ale nie ma obowiązku tego robić. Przedsiębiorca, choć korzysta z samochodu, to w świetle prawa jego właścicielem jest leasingodawca.

Możemy wyróżnić 2 rodzaje leasingu: operacyjny i finansowy. Pierwszy cieszy się zdecydowanie większą popularnością niż drugi. Czym różni się leasing operacyjny od finansowego? W przypadku leasingu finansowego, choć auto jest amortyzowane na firmę, VAT płaci się z góry za cały okres, z kolei biorąc pojazd w leasing operacyjny, nie amortyzujemy go, a do kosztów uzyskania przychodu zaliczamy całość raty netto, natomiast VAT doliczany jest do raty leasingowej. Podatek VAT odlicza się w 50% lub 100% – wszystko zależy od przeznaczenia samochodu, który może być użytkowany do celów prywatnych i firmowych albo tylko i wyłącznie firmowych.

W wielu aspektach leasing samochodu do złudzenia przypomina kredyt. Biorąc auto w leasing, musimy wpłacić wkład własny (minimum 1% wartości pojazdu). Jeśli chodzi o koszty leasingu, najważniejszymi są raty leasingowe, uwzględniające zarówno odsetki, jak i opłaty dodatkowe takie jak prowizja. Na zakończenie leasingu leasingobiorca może odkupić samochód od firmy leasingowej. Ostatnim wydatkiem jest więc ustalona na początku i zawarta w umowie kwota wykupu.

Plusy i minusy leasingu

Największą korzyścią wynikającą z leasingu jest możliwość nabycia do majątku prywatnego pojazdu po zakończeniu umowy leasingowej. Jest to korzystna opcja, jeśli przedsiębiorca ma w planach późniejszą sprzedaż samochodu. Głównie chodzi o to, że jeśli uda mu się sprzedać auto w niedługim czasie, nie dotknie go ani podatek dochodowy od sprzedaży, ani podatek VAT.

Są też minusy takiej formy finansowania samochodu. Często leasingodawca narzuca zarówno ubezpieczenia, jakimi musi zostać objęty samochód, jak i towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym leasingobiorca powinien je wykupić. To niestety daje niewielkie pole manewru w tej kwestii.

Leasing czy zakup za gotówkę?

W ostatnich latach w przepisach podatkowych nastąpiły pewne zmiany, przez co leasing nie jest już tak korzystną formą finansowania zakupu samochodu, jak kiedyś. Dawniej w przypadku zakupu drogich samochodów (powyżej 20 tys. euro), nie obowiązywały limity amortyzacyjne. Przedsiębiorcy mieli też możliwość aż dwa razy skorzystać z limitu 6 tys. zł w podatku VAT naliczonym. Po nowelizacji ustawy o VAT już takiej możliwości nie ma.

Obecnie leasing pozwala jedynie szybciej o pół roku rozliczyć samochód, niż jakbyśmy kupili go za gotówkę. Niestety trzeba liczyć się z wyższymi kosztami uzyskania przychodu i podatkiem VAT. W ogólnym podsumowaniu leasing wychodzi drożej, ma jednak inne zalety, które sprawiają, że z punktu widzenia przedsiębiorców jest bardziej opłacalny niż zakup auta za gotówkę.

Artykuł sponsorowany

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

Odpowiedz