Które samochody używane łatwo sprzedać?

które samochody używane łatwo sprzedać

Większość Polaków szuka sobie dziś samochodu na rynku wtórnym, co z uwagi na zarobki Polaków nie jest niczym dziwnym. Nie na wszystkie auta popyt jest jednak równie duży. Które samochody używane łatwo sprzedać?

Kilkunastoletnie, benzynowe i tanie

Najszybciej sprzedają się auta kilku- lub kilkunastoletnie, nie młodsze niż 3 lata i nie starsze niż 15 lat. Oczywiście, Polacy szukają sobie samochodów stosunkowo tanich, czego doskonałym przykładem jest rumuńska Dacia, która oferuje bardzo atrakcyjny stosunek ceny do wieku.

Które samochody używane łatwo sprzedać z uwagi na rodzaj napędu? Łatwiej zbyć pojazd z silnikiem benzynowym aniżeli Diesla. Zwłaszcza w klasach B, C i D, bo przy małych autach rodzaj napędu nie ma znaczenia. Niewielka różnica jest też w pojazdach klasy wyższej i autach luksusowych. To zrozumiałe, ponieważ mają one dość duże silniki benzynowe, które nie są ekonomiczne. Na tej płaszczyźnie diesel wydaje się rozsądniejszy, choć nie można tego powiedzieć o awaryjności.

Okazuje się, że ważna jest też pora roku. Zdecydowanie najlepiej samochody używane sprzedają się wiosną i jesienią. Nieźle również latem, a słabo zimą. To sprzeczne z tym, co mówią eksperci, gdyż według nich samochód najprościej sprawdzić właśnie zimą, o czym więcej w artykule pt. Kiedy kupować samochód używany – zimą czy latem?“.

Stan techniczny i trendy

Niezależnie od tego, które marki i modele sprzedają się najlepiej, oczywiste jest, że najważniejszy jest stan techniczny sprzedawanego auta. Nawet mało popularne pojazdy, o ile będą w dobrej kondycji, nie są wypadkowe, nie przekręcono w nich licznika, co pomaga sprawdzić raport VIN, sprzedać jest łatwiej. Ważna jest też liczba poprzednich właścicieli. Najlepiej sprzedają się auta, które miały tylko jednego właściciela.

Wspomnieć trzeba również o trendach, jakie panują obecnie na rynku wtórnym. Dużym zainteresowaniem cieszą się hybrydy, które są tanie w eksploatacji i trwałe, np. Toyota Prius. W dalszym ciągu na topie są też crossovery i SUV-y.

Które samochody używane łatwo sprzedać?

Małe samochody

Średnio tylko 56 dni ze sprzedażą auta czeka właściciel Peugeota 107. Druga w tym zestawieniu jest Kia Picanto. Statystycznie, w ciągu dwóch miesięcy udaje się też sprzedać Fiata Pandę i Toyotę Aygo, a po blisko 64 dniach Hyundaia i10.

Segment B

Auta segmentu B sprzedają się szybko. 51 dni ze sprzedażą czeka średnio właściciel Chevroleta Aveo. W czołowej dziesiątce są jeszcze Toyota Yaris, Dacia Sandero, Kia Rio, Fiat Punto, Hyundai i20, Mazda 2, Skoda Fabia, Dacia Logan i Renault Clio. Ten ostatni to średnio 63 dni oczekiwania na zbycie pojazdu.

Kompakty

Kompakty to ulubione samochody taksówkarzy. Najlepiej sprzedaje się tutaj hybrydowa Toyota Prius. Jeżeli nie ma szczególnie dużego przebiegu, to nie ma problemu z odsprzedażą takiego auta. Szybko nowego właściciela znajdzie też Toyota Auris, zarówno z silnikiem benzynowym, dieslem, jak i napędem hybrydowym. Dobrze wypadają tu również Mazda 3, Kia cee‘d, Skoda Octavia czy Chevrolet Cruze.

Segment D

Które samochody używane łatwo sprzedać na płaszczyźnie aut segmentu D? Najlepiej sprzedaje się używane Audi A4, nawet pomimo tego, że wiele egzemplarzy na rynku wtórnym jest w stanie technicznym, który pozostawia wiele do życzenia. W czołówce jest też Honda Accord. Ponad 70 dni średnio czeka się ze sprzedażą Peugeota 407, Forda Mondeo oraz Toyoty Avensis.

Klasa wyższa

W klasie wyższej w dalszym ciągu najlepiej sprzedaje się Skoda Superb, ale to wciąż średnio ponad dwa miesiące oczekiwania na sprzedaż. Statystycznie, pięć dni dłużej znajduje znalezienie nowego właściciela dla Peugeota 607. Następne w kolejności są: Audi A6, Volvo S80, BMW serii 5, Chrysler 300C, Mercedes klasy E, Lexus GS, Jaguar XF oraz Citroen C6. Ten ostatni model sprzedać udaje się jednak średnio po 134 dniach.

Vany

Dacia Lodgy to model, na który jest ogromny popyt. Nic dziwnego, że nie ma problemu z jego sprzedażą, na co właściciel czeka średnio tylko 39 dni. Kolejny w zestawieniu Chevrolet Orlando to już 64 dni. Stosunkowo szybko sprzedać też można Citroena Xsarę Picasso, Peugeota 3008, Citroena C4 Picasso czy Opla Merivę.

Crossovery

Które samochody używane łatwo sprzedać, jeśli chodzi o crossovery? Kierowcy, którzy szukają sobie takiego auta na rynku wtórnym, wysoko oceniają Mazdę CX-3. Na sprzedaż czeka ona średnio raptem 37 dni. W ciągu dwóch miesięcy powinny się też sprzedać: Honda HR-V, Opel Mokka, Toyota CR-H, Nissan Juke czy Peugeot 6008.

SUV-y

SUV-y są dziś bardzo popularne, o czym mówi artykuł pt. Polacy coraz chętniej kupują używane SUV-y“. W związku z tym takie auta, o ile są one w rozsądnej cenie, mają udokumentowany przebieg i nie są wypadkowe, sprzedać jest dość łatwo. Najkrócej trwa to w przypadku Dacii Duster, co wynika z jej niskiej ceny. Dwa miesiące to wystarczająco dużo czasu na to, aby pozbyć się kilku innych modeli, wśród których są: Renault Koleos, Suzuki Vitara, Kia Sportage, Hyundai ix35, Honda CR-V oraz Mitsubishi ASX.

Samochody sportowe

Które samochody używane łatwo sprzedać biorąc pod uwagę auta sportowe? Sprzedaż każdego z nich średnio zajmuje ponad dwa miesiące. Najszybciej właściciela zmieniają dwa modele Subaru: BRZ oraz WRX STi. Dalej są: Peugeot RCZ, Hyundai Genesis i Volkswagen Scirocco.

Gdzie najłatwiej sprzedać samochód?

Na sprzedaż aut spojrzeć można też pod kątem województw. Analizowane dane wskazują, że najszybciej samochód odsprzedaje się w województwie dolnośląskim (niecałe 67 dni). Podobny wynik notują województwa mazowieckie i podkarpackie. Poniżej 70 dni zajmuje to średnio w świętokrzyskim, podlaskim, śląskim, lubuskim i pomorskim. Najdłużej, bo aż 77 dni trwa to w lubelskim.

Jakie samochody trudno sprzedać?

Są samochody, które sprzedać jest dość trudno. Najgorzej sprzedają się auta dwuletnie. Wynika to z faktu, że dużą część takich samochodów na rynku wtórnym stanowią pojazdy poflotowe. Jako że ich cena jest stosunkowo wysoka, a mają one dość duży przebieg, zakup takiego auta to spore ryzyko i mało intratna inwestycja. Znacznie szybciej nowego właściciela znajdują auta 3-letnie.

Jak sprzedać samochód?

Najszybciej sprzedają się więc tanie auta, o dobrym stosunku ceny do wieku, które mają 3-15 lat, pod maską mają silnik benzynowy, są z segmentu A, B i C lub crossoverem czy SUV-em. Zawsze liczy się jednak zdrowy rozsądek i stan takiego pojazdu. O tym, jak szybciej sprzedać auto, mówi poradnik Jak przygotować samochód do sprzedaży?“.

W sprzedaży samochodu pomóc może m.in. Historia Pojazdu. Raport taki potwierdzi, że sprzedawca nie ma nic do ukrycia. Ukazuje on bowiem wiele różnych informacji o samochodzie, a wśród nich:

  • Dane techniczne samochodu
  • Rejestr odczytów przebiegu pojazdu
  • Historia uszkodzeń auta
  • Rejestr sprawdzeń numeru VIN w serwisie Autobaza.pl
  • Sprawdzenie w bazach pojazdów kradzionych
  • Ostrzeżenia producenta o wadliwych seriach pojazdu
  • Miejsce montażu samochodu
  • Historia internetowa
  • Dodatkowe wyposażenie samochodu
  • Galeria zdjęć pojazdu

Oczywiście, potencjalny nabywca z pewnością będzie chciał sprawdzić go pod kątem stanu technicznego w ASO lub niezależnym warsztacie. Przed transakcją konieczna jest też jazda próbna.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 6 Średnio: 3.2]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

Odpowiedz