Jakie ograniczenia ma kredyt na samochód używany?

kredyt na samochód używany

Zakup samochodu używanego nie obciąża budżetu tak bardzo, jak jest to w przypadku auta prosto z salonu. Jednak statystycznie Polacy na auto z rynku wtórnego wydają najczęściej od 10 do 20 tysięcy złotych. Dla wielu to wciąż całkiem sporo. Są tacy, którzy wspomagają się wówczas kredytem bankowym. Czy jest to opłacalne i jakie ograniczenia ma kredyt na samochód używany?

Czy warto brać kredyt na samochód używany?

Odłożenie kilkunastu, a tym bardziej kilkudziesięciu tysięcy złotych na zakup auta używanego to dla wielu Polaków wciąż zbyt dużo. Przy niskich dochodach i podstawowych codziennych wydatkach trwałoby to zbyt długo. Wówczas pomaga kredyt na samochód używany. Zwłaszcza że takie produkty bankowe są coraz popularniejsze i często nie różnią się one znacząco od kredytu na nowe auto.

Co istotne, taki kredyt na samochód używany ma jeszcze jedną zaletę. Wielokrotnie zaraz po zakupie pojazdy używane wymagają wkładu własnego na pewne naprawy i serwis. Niestety, w skrajnych sytuacjach to wydatek rzędu nawet kilkunastu, choć częściej kilku tysięcy złotych. Dobrze mieć na ten cel pewne środki i jak najszybciej doprowadzić samochód do stanu używalności. Kredyt na samochód używany pomaga więc nie tylko w samym zakupie, ale i naprawach.

Ile kosztuje kredyt na samochód używany?

Najistotniejsze, że kredyt bankowy na samochód z rynku wtórnego nie różni się wiele od takiego zobowiązania zaciąganego na nowe auto. Oprocentowanie kredytów samochodowych waha się w granicach 9-11 procent rocznie, ich prowizja to natomiast 2-7 proc. Jak wygląda to w praktyce?

Na przykład wydając 20 000 zł na 6-letni pojazd, na przykład model z zestawienia Kompaktowy samochód za 20 tysięcy złotych, oraz chcąc spłacać go przez 36 miesięcy, bankowi oddać trzeba ok. 25 000 zł. Miesięczna rata wyniesie więc blisko 700 zł. Przy droższych samochodach za ok. 50 000 zł i tych samych warunkach kredytowania, miesięcznie na konto banku powędruje blisko 1250 zł.

Wiekowe ograniczenia kredytów samochodowych

Kredyt na samochód używany dostać można w niemal każdym banku, ale nie wszędzie podlegają mu wszystkie auta. W wielu bankach ograniczeniem jest wiek kredytowanych aut z zastrzeżeniem, że w chwili spłaty ostatniej raty nie mogą one przekroczyć określonej granicy, np. 16 lat w Santander Consumer Banku, 13 lat w mBanku. Na szczęście są banki, które sfinansują zakup nawet starszych pojazdów. Żadnych ograniczeń na tym polu nie mają BGŻ BNP Paribas i Inbank.

Co oczywiste, przed podpisaniem umowy sprawdzić dokładnie trzeba wszystkie zapisy w umowie. Zwłaszcza te dotyczące wysokości prowizji, zabezpieczeń, obowiązkowego ubezpieczenia czy możliwości nadpłaty kredytu. Zawsze można go też negocjować, zmniejszając prowizję, oprocentowanie, czy zmieniając zabezpieczenie kredytu z zastawu rejestrowego na depozyt karty pojazdu z cesją ubezpieczenia AC.

Jak sprawdzić samochód używany kupowany na kredyt?

Przed zakupem samochodu na kredyt samo auto musi zostać też dokładnie sprawdzone. Mowa tu o oględzinach przez mechanika, jeździe próbnej czy przeglądzie w warsztacie. Zweryfikowana zostać musi również Historia Pojazdu, która zawiera:

  • Dane techniczne (marka, model, rok produkcji, typ paliwa itp.)
  • Rejestr znanych odczytów przebiegu pojazdu
  • Historię incydentów samochodu
  • Rejestr sprawdzeń danego egzemplarza w serwisie Autobaza.pl
  • Sprawdzenie w bazach pojazdów kradzionych (IAATI/VIN-Info, niemieckiej, włoskiej, słoweńskiej, litewskiej, czeskiej, holenderskiej, rumuńskiej, słowackiej, kanadyjskiej, norweskiej, szwedzkiej, CrimiMail, Kaynine)
  • Ostrzeżenia producenta o wadliwych seriach pojazdu
  • Adres miejsca montażu samochodu
  • Dane z aukcji i portali internetowych
  • Opcje wyposażenia samochodu zakodowane w numerze VIN
  • Galerię zdjęć pojazdu

Innym przydatnym zabiegiem jest sprawdzenie zastawu rejestrowego. Jest to popularna metoda zabezpieczenia wierzytelności występująca podczas pożyczek czy kredytów. Reguluje go Ustawa o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów. Taki zastaw na samochodzie ustanawiany jest na podstawie umowy pomiędzy właścicielem auta a bankiem.

Jeśli dany egzemplarz został wpisany do rejestru zastawów i został sprzedany przed czasem ustania wierzytelności, powoduje to problem dla nowego właściciela. Będzie on obciążony wierzytelnością. W chwili zbycia auta z ustanowionym zastawem ten niestety nie wygasa, a przechodzi na nowego właściciela i trwa nadal.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 4 Średnio: 5]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

3 komentarze

Odpowiedz