Kradzieże samochodów w 2018 roku

kradzieże samochodów w 2018 roku

Polska Policja informuje, że liczba kradzieży aut w Polsce maleje. W ciągu 12 miesięcy poprzedniego roku łupem przestępców padło 9,2 tys. pojazdów, o 827 mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Kradzieże samochodów w 2018 roku najczęstsze były w Warszawie i okolicach.

Mniej, ale drożej

Fakt, że samochodów w Polsce kradnie się coraz mniej, nie jest zaskakujący. Pisaliśmy już o tym rok wcześniej w artykule pt. Spada liczba kradzieży pojazdów“. Mimo to, szajki przestępców zajmujące się kradzieżą aut mają się dobrze. Łupem miłośników cudzych aut padają bowiem samochody marek premium, które warte są nawet setki tysięcy złotych.

Przestępcy do kradzieży są również doskonale przygotowani. Nie tylko pod kątem merytorycznym, gdyż doskonale orientują się w cenach aut, ale również i praktycznym. Ich wyposażenia z reguły nie stanowią już łomy czy inne narzędzia, którym uszkodzić można samochód mechanicznie, ale nowoczesne zestawy urządzeń elektrycznych. Kradzieże samochodów ułatwia też rozwój technologii, a przede wszystkim stosowanie coraz to powszechniejszego systemu bezkluczykowego.

Kradzieże samochodów w 2018 roku w Polsce

Od wielu lat najwięcej aut łupem przestępców pada w Warszawie i jej najbliższych okolicach. Kradzieże samochodów w 2018 roku nie przyniosły na tej płaszczyźnie żadnych zmian. W stolicy i okolicznych powiatach (nowodworskim, legionowskim, wołomińskim, mińskim, otwockim, piaseczyńskim, pruszkowskim, grodziskim i warszawskim zachodnim) skradziono 2689 pojazdów, o 183 więcej niż w 2017 roku. Wzrost liczby kradzieży odnotowano także na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. Pod kątem procentowym największy przyrost kradzieży miał miejsce w województwie podlaskim (32 proc.).

Najmniej pojazdów skradziono na terenie województwa podkarpackiego, gdzie odnotowano łącznie 73 przypadki kradzieży. Dobrze pod tym względem wygląda również województwo opolskie (76) czy lubelskie (81). Największy procentowy spadek kradzieży miejsce miał w Opolu (40,79 proc.).

Jakich samochodów kradnie się najwięcej?

Na kradzieże samochodów w 2018 roku spojrzeć trzeba też pod kątem najpopularniejszych producentów wśród szajek kradnących auta. Niestety, od kilku lat Policja nie udostępnia statystyk dotyczących poszczególnych marek. Nie jest jednak tajemnicą, że najpowszechniejsze wśród przestępców są samochody niemieckie, a więc popularne w Polsce Audi, Volkswageny czy Seaty. Dużą popularnością cieszą się też samochody francuskie i japońskie. Mazdy czy Toyoty na kradzież szczególnie narażone są w Warszawie i jej okolicach.

Co dzieje się ze skradzionymi pojazdami?

Nie wszystkie samochody trafiają do odprzedaży. Zasadniczym celem kradzieży pozostaje ich demontaż i sprzedaż na części przez portale aukcyjne, nie wskazując pochodzenia podzespołów. Jedni sprzedawcy wskazują na rozbiórkę zezłomowanych aut, inni samochodów powypadkowych czy importowanych z zagranicy. Oczywiście, duża część takich samochodów jest legalizowana, do czego służą dokumenty zagraniczne lub aut po szkodach. Takie pojazdy następnie sprzedaje się w Polsce lub za granicą. Głównie w Rosji oraz krajach byłych republik ZSRR. Wiele aut trafia na Litwę, na co wskazuje artykuł Co dzieje się ze skradzionymi samochodami?“.

Jak nie kupić samochodu kradzionego?

Poważnym problemem dla nowego właściciela może być zakup kradzionego auta na rynku wtórnym. Niemal na pewno utraci on samochód, a w konsekwencji przeznaczone na jego zakup środki. To nie wszystko, ponieważ może on również zostać oskarżony o paserstwo. W zależności od klasyfikacji czynu wyróżniamy:

 • paserstwo umyślne (art. 291 k.k.) – kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat
 • paserstwo nieumyślne (art. 292 k.k.) – kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat

Chcąc ustrzec się przed zakupem samochodu pochodzącego z kradzieży, wystarczy zamówić dla niego Raport Historii Pojazdu. Zawiera on w sobie m.in. sprawdzenie danego egzemplarza w bazach kradzieżowych. Niesie on w sobie również wiele innych zalet. Znaleźć w nim można:

 • dane techniczne auta
 • przebieg pojazdu
 • historię uszkodzeń
 • historię sprawdzeń
 • usterki fabryczne
 • dane producenta
 • historię internetową
 • opcje wyposażenia
 • zdjęcia z poprzednich aukcji

Jak złodzieje kradną samochody?

Jak wspomniano wyżej, wiele aut wyposażonych jest w system keyless. Takie samochody kradnie się metodą na tzw. walizkę. Polega ona na wzmocnieniu sygnału z kluczyka, co skutkuje otwarciem auta i jego uruchomieniem. Szerzej tę metodę opisuje artykuł pt. Kradzież auta z systemem bezkluczykowym – szybko i prosto!“. Co istotne, kradzież takiego samochodu dla dwóch wytrawnych i odpowiednio wyposażonych przestępów zajmuje niekiedy zaledwie kilka sekund.

O wiele rzadsze są klasyczne włamania do samochodów, choć również występują. Auta otwierane są przez tzw. łamaki, wybicia szyby lub rzadziej szyberdachu. Po dostaniu się do samochodów i pokonaniu zabezpieczeń elektronicznych, do czego służą złodziejom komputery, odpalają oni auto i odjeżdżają z miejsca przestępstwa.

Jak zabezpieczyć samochody przed kradzieżą?

Kradzieże samochodów w 2018 roku straciły na intensywności w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej. Mimo wszystko nadal trzeba mieć się na baczności. Uważać muszą zwłaszcza właściciele samochodów z systemem keyless. Najprościej jest w takiej sytuacji trzymać kluczyki w pudełkach blokujących sygnał. Zdarza się, że w mieszkaniach kierowcy chowają je w garnkach czy lodówkach. To może lekka przesada, choć lepsze takie zabezpieczenie niż żadne. Kluczyki owinąć można również folią aluminiową. Sprawdzi się też specjalny klips wynaleziony przez Polaków. Więcej o tym prostym, a jakże praktycznym urządzeniu w artykule pt. Polacy znaleźli sposób na kradzież samochodów na walizkę“.

Wciąż dobrym zabezpieczeniem są niestandardowe rozwiązania, a więc odcięcie zapłonu lub pompy paliwa. W odnalezieniu skradzionego pojazdu lub poznaniu kierunku, w jakim on odjechał, pomaga też moduł GPS. Zwykłe mogą być one jednak zagłuszane przez zagłuszarki. O wiele lepsze na tej płaszczyźnie są więc technologie namierzania drogą radiową. Gwarantują one dużą dokładność odczytów pozycji. Jednocześnie nie da się ich zagłuszyć. Wykorzystanie takiej technologii pozwala więc na odnalezienie samochodu ukrytego w podziemnych garażach lub blaszanych kontenerach.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 6 Średnio: 3.7]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

Odpowiedz