Kradzież auta z systemem bezkluczykowym – szybko i prosto!

kradzież auta z systemem bezkluczykowym

Współczesne samochody są bogate w elektronikę, której zadaniem jest poprawa komfortu oraz bezpieczeństwa kierowców, jego pasażerów i innych uczestników ruchu. Niestety, nowoczesne rozwiązania to duże pole do działania dla przestępców. W dalszym ciągu bardzo popularna jest kradzież samochodów metodą na tzw. walizkę. Dlaczego kradzież auta z systemem bezkluczykowym tym sposobem jest tak popularna?

System bezkluczykowy zaproszeniem do kradzieży?

Taki system bezkluczykowy jest dziś wykorzystywany w bardzo wielu współczesnych autach. Niestety, to swego rodzaju zaproszenie dla miłośników cudzego mienia, w tym przypadku złodziei samochodów. Kradzież auta z systemem bezkluczykowym jest szybka i prosta. Specjalistom zajmuje to zaledwie kilka sekund. Co gorsza, sprzęt do wzmacniania sygnału emitowanego przez kluczyk wytrawni elektronicy są w stanie stworzyć już za kilkaset złotych. Następnie wystarczy wysłać go do pojazdu, otworzyć samochód i odjechać nim z miejsca kradzieży.

Kradzież auta z systemem bezkluczykowym jest więc w zasadzie bezproblemowa. Wystarczy, że złodziej wyposażony we wzmacniacz zbliży się do kierowcy, który ma przy sobie kluczyk. Po przywróceniu sygnału wysyłany jest on do podobnego urządzenia, w jaki wyposażony jest wspólnik stojący przy aucie, który otwiera samochód i odjeżdża. Problemem jest to, że w myśl przepisów, po uruchomieniu pojazdu i oddaleniu się od oryginalnego kluczyka, co skutkuje utratą z nim łączności, samochód nie gaśnie, ale pozostaje na chodzie”.

Testy wykonane przez ADAC

Ciekawe testy przeprowadził niemiecki automobilklub ADAC. Jego eksperci pod kątem kradzieży na walizkę postanowili sprawdzić 237 samochodów oraz cztery motocykle. Wyniki są niepokojące. Otóż tym sposobem nie udało się ukraść jedynie trzech aut. Ukazuje to najlepiej, że kradzież auta z systemem bezkluczykowym jest niezwykle efektywna. W testach wzięły udział bardzo popularne marki: Audi, BMW, Mercedes, Volvo, Alfa Romeo, Chevrolet, Citroen, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Infiniti, Jeep, Kia, Mazda, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, SsangYong, Suzuki, Subaru, Tesla, Toyota czy Volkswagen.

Przetestowano też Jaguara i-Pace, Land Rovera Discovery oraz Range Rovera, których nie udało się skraść tą metodą. Brytyjczycy moduł sterowania systemem keyless wyposażyli w licznik mierzący czas do nawiązania komunikacji z kluczykiem. Pozwala to określić rzeczywistą odległość pojazdu od kluczyka, a wszelkie próby wzmocnienia sygnału są nieskuteczne, o czym więcej pisano w artykule Kradzież samochodów z systemem bezkluczykowym mocno utrudniona“.

Kradzież auta z systemem bezkluczykowym w niektórych przypadkach się udała, ale przysporzyła sporych problemów. Do takich modeli należą Volvo XC60 T5, Mazda 2 Skyactive oraz BMW i3. Wszystkie cztery samochody na wyposażeniu mają system automatycznie odryglowujący drzwi po wykryciu kluczyka, co oznacza, że zamki zwalniają się dopiero po wciśnięciu guzika na pilocie. Uruchomić można je jednak przyciskiem w kabinie, a więc kradzież jest możliwa, o ile wcześniej złodzieje sforsują zamki.

Jednym z wyjątków jest też Infiniti Q30. Ten model można otworzyć za pomocą wzmacniacza sygnału, ale trudno jest go uruchomić, gdyż system keyless nie współpracuje z zapłonem.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą samochodu?

Jako że kradzież auta z systemem bezkluczykowym jest naprawdę prosta i metodą na walizkę ukraść można wiele aut wyposażonych w ten system, warto w jakiś sposób chronić swoje pojazdy. Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą samochodu z systemem bezkluczykowym? Sposób na to znaleźli Polacy, którzy wynaleźli specjalny klips zakładany na baterię pilota, o czym więcej przeczytacie w artykule Polacy znaleźli sposób na kradzież samochodów na walizkę“. Inni chowają je po prostu w metalowych pudełkach, a będąc w domu nawet w garnkach czy lodówkach. W dalszym ciągu pomaga montaż dodatkowych, niestandardowych zabezpieczeń, a więc na przykład odcięcie pompy paliwa.

W namierzeniu skradzionego samochodu pomagają natomiast systemy GPS. Te jednak mogą zostać zagłuszone przez specjalistyczne zagłuszarki. O wiele bezpieczniej postawić więc na monitoring oparty na częstotliwości fal radiowych. Ta technologia pozwala wykryć nawet te samochody, które po kradzieży ukryto w podziemnych garażach lub blaszanych kontenerach.

Jak nie kupić kradzionego samochodu?

Skradzione samochody to również spory problem dla nabywców aut na rynku wtórnym. Zakup takiego pojazdu to często jego utrata, a w konsekwencji również wydanych na to środków. To nie koniec kłopotów, ponieważ nabywca może zostać oskarżony o paserstwo. To już z kolei, w zależności od klasyfikacji czynu, kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat (paserstwo umyślne, art. 291 k.k.) lub kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat (paserstwo nieumyślne, art. 292 k.k.). Jak nie kupić kradzionego samochodu?

Najprościej przed finalizacją transakcji sprawdzić numer VIN pojazdu, po czym zamówić dla niego raport pozwalający zweryfikować go w bazach kradzieżowych. To o tyle dobre rozwiązanie, że jednocześnie nabywca dostanie wiele innych kluczowych o aucie informacji, a w tym:

  • dane techniczne auta
  • fabryczne wyposażenie
  • informacje o szkodach i kolizjach
  • informacje o wezwaniach serwisowych
  • zdjęcia z poprzednich aukcji sprzedażowych

Dzięki temu potencjalny nabywca może zweryfikować dany egzemplarz jeszcze przed oględzinami wizualnymi, przeglądem technicznym i w końcu jazdą próbną.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 5 Średnio: 5]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

Odpowiedz