Korytarz życia i jazda na suwak już obowiązkowe

korytarz życia

Od dzisiaj obowiązują nowe przepisy drogowe. Dotyczą one dwóch kwestii. Od 6 grudnia 2019 roku obowiązkowe są korytarz życia i jazda na suwak”. O czym muszą pamiętać zmotoryzowani?

Co zmienią nowe przepisy?

Korytarz życia i jazda na suwak to nowe przepisy stworzone przez Ministerstwo Infrastruktury. Ich celem jest ułatwienie i skrócenie dojazdu na miejsce wypadku służbom ratunkowym. Poza tym mają poprawić płynność pojazdów w miejscach, w których tworzą się zatory. Dlatego po zmianach to, co jeszcze wczoraj można było uznać za uprzejmość, dziś jest już uregulowane prawnie.

Znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym wprowadza nowe zasady użytkowania samochodów w dwóch ważnych dla bezpieczeństwa i płynności ruchu sytuacjach:

  • gdy pojawia się potrzeba umożliwienia służbom ratowniczym szybkiego dotarcia na miejsce wypadku,
  • gdy występuje zwężenie drogi, które ogranicza liczbę dostępnych pasów.

Korytarz życia, czyli…

Nowe przepisy wprowadzają obowiązek i określają zasady tworzenia przez zmotoryzowanych wolnej przestrzeni, którą poruszać się będą pojazdy uprzywilejowane. Kierujący muszą ustąpić im pierwszeństwa. Przepisy określają również właściwy kierunek zmiany pasa ruchu w celu stworzenia tzw. korytarza życia.

Tak więc, jak utworzyć korytarz życia? Otóż kierowcy, którzy poruszają się lewym skrajnym pasem, muszą zjechać na lewo, podczas kiedy poruszający się innymi pasami – na prawo. Utworzonym korytarzem mogą poruszać się jedynie pojazdy uprzywilejowane, a jazda po wcześniej zajmowanym pasie ruchu może być kontynuowana dopiero po ich przejeździe.

Ma to ułatwić dotarcie na miejsce wypadku służbom ratowniczym i innym pojazdom uprzywilejowanym. Niestety, często słyszy się, że z utworzonych korytarzy życia korzystają również prywatni kierowcy, co jest nieetyczne i grozi mandatem:

  • za nieustąpienie pierwszeństwa pojazdowi uprzywilejowanemu można otrzymać mandat w wysokości 500 zł oraz 5 punktów karnych,
  • za zawracanie korytarzem życia i za jazdę pod prąd można otrzymać mandat w wysokości 500 zł oraz 6 punktów karnych.

Co z jazdą na suwak”?

Jazda na tzw. suwak to wpuszczanie pojazdów, którym kończy się pas ruchu. Przepisy określają zasady pierwszeństwa jazdy z poszczególnych pasów ruchu, kiedy następuje zmniejszenie ich liczby, a w miejscu zwężenia powstaje korek. Wprowadzają zasadę naprzemiennego wjazdu po jednym pojeździe z każdego pasa ruchu.

Wprawdzie w pierwszych dniach od wprowadzenia zmian funkcjonariusze mają nie być surowi, to należy spodziewać się przynajmniej mniejszych kar finansowych. Taryfikator mandatów określa, że kierowcy utrudniający płynny ruch i uniemożliwiający wjazd innym użytkownikom drogi, mogą spodziewać się grzywny w wysokości od 50 do 500 złotych.

Przypomnijmy, że nie są to jedyne przepisy drogowe, które w ostatnim czasie weszły w życie. Otóż 7 listopada zmieniły się również zasady kontroli drogowej, o czym więcej w artykule pt. Od dziś nowe zasady kontroli drogowej“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 3 Średnio: 5]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

Odpowiedz