Kontrolki w aucie. Co oznacza czerwona kontrolka z wykrzyknikiem?

kontrolki w aucie

Zapalenie się kontrolki w aucie nie musi, ale może oznaczać poważne kłopoty. Niekiedy to znak, że dalsza jazda samochodem może być niebezpieczna. Niepokojącym symbolem na desce rozdzielczej jest czerwona kontrolka z wykrzyknikiem. Co oznacza?

Czerwona kontrolka z wykrzyknikiem a układ hamulcowy

Kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa podróżnych ma przede wszystkim układ hamulcowy. Właśnie tego układu tyczy się czerwona kontrolka z wykrzyknikiem. Zapalenie się tej kontrolki w aucie podczas jazdy może, ale nie musi oznaczać poważnej usterki. Jak się zachować, kiedy zapali się ta kontrolka na desce rozdzielczej?

Czerwona kontrolka z wykrzyknikiem z reguły oznacza niesprawność układu hamulcowego. W tym miejscu należy wyjaśnić, że każdy samochód ma dwa układy hamulcowe – roboczy zwany też podstawowym, i awaryjny. Jeżeli jeden z nich ulegnie awarii, pozostaje drugi, który pozwala na zatrzymanie pojazdu. Co zrobić, kiedy podczas jazdy nastąpi zapalenie się tej kontrolki w aucie?

Jakie są powody zapalenia się tej kontrolki w aucie?

Czerwona kontrolka z wykrzyknikiem może zaświecić się z kilku różnych powodów. Przyczyną jej zapalenia się może być:

  1. Zaciągnięty hamulec ręczny – kontrolka może informować o zaciągniętym hamulcu ręcznym, przypominając o jego wyłączeniu przed rozpoczęciem jazdy. Większość samochodów ma jednak osobną kontrolkę dla hamulca awaryjnego oznaczoną dużą literą P w okręgu w miejsce wykrzyknika.
  2. Niski poziom płynu hamulcowego – kontrolka z wykrzyknikiem w kolorze czerwonym najczęściej zapala się z powodu zbyt niskiego poziomu płynu hamulcowego, np. kiedy układ jest nieszczelny. Poziom płynu w układzie może również opadać wskutek mocno zużytych klocków, przez co tłoczki bardziej się wysuwają, a poziom płynu opada i w konsekwencji powoduje zapalenie kontrolki w samochodzie. Zdarza się, że kontrolka zapala się tylko na chwilę, np. przy dynamicznym pokonywaniu zakrętów. Wówczas również winowajcą jest zwykle zbyt niski poziom płynu w zbiorniczku. Wprawdzie z reguły jest on wówczas na granicznym poziomie, ale w zależności od stylu jazdy i trasy może się on przemieścić, co powoduje chwilowe zaświecenie lampki.
  3. Awaria czujnika – w układzie hamulcowym jest wiele różnych czujników, m.in.: poziomu płynu hamulcowego, hamulca ręcznego itp. Jeżeli jeden z nich nie działa prawidłowo, czerwona kontrolka z wykrzyknikiem również się zapali.
  4. Spalona żarówka świateł stop.
  5. Zablokowany zacisk hamulca.
  6. Nierówne ciśnienie w układzie.
  7. Błąd systemów ABS czy ESP – kontrolka w aucie zapali się również wtedy, kiedy wykryto błąd systemów ESP czy ABS. Wówczas pali się ona w towarzystwie kontrolek odpowiednich dla danych układów.

Czerwona kontrolka z wykrzyknikiem – jak się zachować?

Jeżeli czerwona kontrolka z wykrzyknikiem zapali się podczas jazdy bądź nie zgaśnie po przekręceniu kluczyka w stacyjce, należy zatrzymać się w bezpiecznym miejscu i przynajmniej spróbować ustalić powód zapalenia się lampki. Z reguły nie są to poważne awarie. Najlepiej postępować zgodnie z poniższą instrukcją, tj.:

  1. Sprawdzić, czy hamulec ręczny jest opuszczony do samego końca.
  2. Skontrolować ilość płynu hamulcowego i dolać cieczy, jeżeli jest go zbyt mało. Jednocześnie należy ustalić, czy układ nie ma wycieków. W tym celu wystarczy mocno naciskać pedał hamulca przez kilkadziesiąt sekund przy włączonym silniku. Jeśli pod samochodem, z reguły w okolicach kół, pojawią się plamy płynu hamulcowego, oznacza to, że układ jest nieszczelny. Sam pedał hamulca nie może być zbyt miękki i wpadać w podłogę.
  3. Sprawdzić, czy wszystkie światła stopu są sprawne. Jeżeli nie, trzeba wymienić niesprawną żarówkę.

Jeżeli mimo to kontrolka dalej się świeci, winny temu może być jeden z niesprawnych czujników. Tego nie da się jednak zweryfikować osobiście, a trzeba udać się do warsztatu. Niezbędne są bowiem specjalistyczne urządzenia, a przy tym wymagana jest też pewna wiedza.

Czerwona kontrolka z wykrzyknikiem może więc zapalić się z wielu powodów. Podobnie jak inna lampka, która budzi niepokój wśród kierowców. Mowa o kontrolce silnika, która na czynniki pierwsze została rozłożona w artykule pt. Kontrolki w samochodzie: opis kontrolki silnika check engine”“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 3 Średnio: 3.7]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

Odpowiedz