Kombi, van czy SUV, czyli jaki samochód dla rodziny?

jaki samochód dla rodziny

Bez wątpienia zakup samochodu to spore wyzwanie. Zwłaszcza jeżeli ma to być praktyczny samochód rodzinny. Na wybór takiego pojazdu warto spojrzeć z punktu widzenia jego nadwozia. Jaki samochód dla rodziny będzie najodpowiedniejszy? Klasyczne kombi, przestronny van, a może SUV?

Bezpieczny, funkcjonalny i przestronny

Szukając samochodu dla całej rodziny, pod uwagę bierze się potrzeby wszystkich domowników. Dlatego takie pojazdy muszą być funkcjonalne oraz przestronne, oferując pojemne wnętrze i łatwo dostępną przestrzeń bagażową, o czym wspomniano w artykule Jak wybrać auto rodzinne?“. Oczywiście, musi to być też auto bezpieczne, w dobrym stanie technicznym i bezwypadkowe, co ujawnić pomaga sprawdzenie VIN. Z uwagi na pojemne wnętrza i duży bagażnik, wybór ogranicza się do trzech rodzajów nadwozia – kombi, SUV-a i vana. Jaki samochód dla rodziny będzie spośród nich najlepszy?

Kombi, czyli klasyka gatunku

Z pewnością większość wskaże na kombi i nie ma w tym nic szczególnego. Te samochody od zawsze kojarzą się z autami typowo rodzinnymi. Zresztą mają wiele zalet i są doceniane przez mniejsze familie. Ich bagażniki są pojemne i sprawdzą się podczas wyjazdu na wakacje, a nawet transportu mebli czy większego sprzętu AGD. Mają również nisko położony środek ciężkości, co gwarantuje ich dobre prowadzenie. Dobrze w ich przypadku jest też z osiągami. Wiele takich samochodów w atrakcyjnej cenie do 10 000 zł zawiera w sobie zestawienie Używane kombi za 10 tysięcy złotych? Tak, to możliwe!“.

Rodzinny SUV

Równie atrakcyjnym wyborem jest SUV. Niemal wszystkie SUV-y są pojemne, mają komfortowe wnętrze i duże bagażniki. Zazwyczaj nie brakuje w nich też licznych schowków. Auta z takim nadwoziem uważa się również za bezpieczniejsze, co wynika z większego prześwitu i ewentualnego napędu na cztery koła, choć nie jest to żaden wymóg, co wyjaśnia artykuł Czy SUV z napędem 4 × 4 to konieczność?“. Wyższe zawieszenie to jednak bardziej komfortowe prowadzenie pojazdu i lepsza widoczność za kierownicą. Większa masa może mieć też przełożenie na osiągi, ale i przekładać się na większe spalanie. Tu jednak wiele zależy od konkretnego modelu.

Praktyczny van i minivan

Rodziny stawiają również na vany i minivany, oferujące przestronne wnętrza i dużą ilość miejsca nad głowami. Minivany mieszczą do siedmiu pasażerów, większe vany to środek transportu nawet dla dziewięć osób. Dodając do tego wygodne siedzenia, można mieć wrażenie, że to idealne auto rodzinne. Niestety, takie samochody mają z reguły większe gabaryty, co jest problematyczne podczas poruszania się w warunkach miejskich. Zresztą ze względu na dużą powierzchnię czołową stawiają również duży opór, co utrudnia szybszą jazdę. Nie wszystkim podoba się też kształt vanów, ale wiele na tej płaszczyźnie zmienić nie można przez względy praktyczne.

Jak sprawdzić samochód rodzinny przed zakupem?

Wybór samochodu typowo rodzinnego nie jest więc prosty. Jeżeli rodzina nie jest duża, a auto ma być optymalne do poruszania się w warunkach miejskich i w trasie, najlepszym wyborem będzie kombi. Dla rodzin, które często podróżują i wybierają się w miejsca, gdzie nie ma asfaltowych dróg, najlepiej posłuży SUV, zwłaszcza z napędem 4 × 4. Minivan i van to natomiast optymalny wybór dla tych, którzy często podróżują w wielopokoleniowym gronie.

Niezależnie od tego, jaki samochód dla rodziny będzie najlepszy, zawsze przed zakupem trzeba go zweryfikować. Przede wszystkim przez oględziny wizualne i przegląd w warsztacie. Koniecznie sprawdzona musi zostać również Historia Pojazdu. To raport oferujący nabywcy wiele kluczowych o danym egzemplarzu informacji, a w tym:

  • dane techniczne
  • fabryczne wyposażenie
  • informacje o szkodach i kolizjach
  • sprawdzenie baz kradzionych pojazdów
  • informacje o wezwaniach serwisowych
  • archiwalne zdjęcia pojazdu

Zwiększa to szanse kierowcy na zakup samochodu o bezwypadkowej historii, w dobrym stanie technicznym, bez przekręconego licznika i legalnego, który nie pochodzi z kradzieży. Znajomość ważnych faktów z historii pozwala na negocjowanie ceny lub w ogóle zmusza do rezygnacji z zakupu.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 8 Średnio: 3]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

Odpowiedz