Kierowanie samochodem bez prawa jazdy coraz bliżej

kierowanie samochodem bez prawa jazdy

Wiele wskazuje na to, że już niebawem kierowanie samochodem bez prawa jazdy nie będzie wiązała się z mandatem. Oczywiście, mowa o przypadkach, kiedy kierowca jest uprawniony do kierowania pojazdu, a jedynie nie ma przy sobie potwierdzającego to dokumentu. Podczas kontroli drogowej, funkcjonariusze wszystkie potrzebne informacje znajdą w bazie CEPiK. Możliwych do wprowadzenia zmian jest jednak więcej.

Zmiany przegotowane przez Ministerstwo Cyfryzacji

Kierowanie samochodem bez prawa jazdy to nie wszystko. Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało, jak i przekazało do resortu infrastruktury też kilka innych zmian, które były już konsultowane z policją i określane są tzw. pakietem deregulacyjnym. Mowa o likwidacji karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej. Poza tym nowi właściciele pojazdów być może już wkrótce będą mogli zachować numery rejestracyjne z dotychczasowym wyznacznikiem terytorialnym. Inne zmiany to czasowa rejestracja oraz nadanie wydrukom z systemu CEPiK rangi dokumentu, co ma pozwolić na rejestrację samochodu przez Internet.

Kiedy jazda bez prawa jazdy?

Jak długo trzeba będzie czekać na wprowadzenie tych zmian? Skoro konsultowano je już z policją, teraz zostaną one skierowane do uzgodnień pomiędzy ministerstwami oraz konsultacji. Wydaje się, że kluczowe jest przygotowanie na to centralnego systemu informatycznego, który obsługuje Centralną Ewidencję Kierowców.

Policja jest już bowiem gotowa. Funkcjonariusze już dziś mają dostęp do systemu i wszystkie kluczowe dane mogą sprawdzać, wykorzystując do tego smartfona. Logując się do Rejestru Dowodów Osobistych, widzą też zdjęcie z aktualnego dowodu osobistego. Dzięki temu mogą potwierdzić, czy kontrolowany kierowca jest tym, za kogo się podaje.

Obecnie kierowanie samochodem bez prawa jazdy może skończyć się mandatem, choć niezbyt wysokim. Jego kwota sprowadza się jedynie do 50 zł. Problemem może jednak być nie tyle sam mandat, ile niemożliwość kontynuowania jazdy, jeżeli nie ma kogoś, kto mógłby kierować samochodem.

Przypomnijmy, że nie są to jedyne zmiany, które wiążą się z dokumentem, jakim jest prawo jazdy. Od 4 marca, wszystkie nowo wyrabiane dokumenty nie mają już miejsca zamieszkania, o czym więcej w artykule pt. Prawo jazdy bez adresu zamieszkania“. To również korzystna zmiana. Nie wymaga bowiem zmiany dokumentu na nowy po przeprowadzce. To z kolei oszczędność finansowa rzędu nieco ponad 100 zł.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 13 Średnio: 2.8]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

1 komentarz

Odpowiedz