Kiedy rejestracja samochodu przez Internet?

rejestracja samochodu przez Internet

Czy niebawem możliwa będzie rejestracja samochodu przez Internet? Nie można tego wykluczyć, bo jak przyznał minister cyfryzacji Marek Zagórski, zmiany dążą do tego, aby kierowcy mieli możliwość rejestracji pojazdu przez sieć.

Korzyści płynące z cyfryzacji

Rejestracja samochodu przez Internet z pewnością byłaby sporym udogodnieniem. To możliwość zarejestrowania pojazdu bez względu na miejsce zamieszkania, gdzie załatwiać trzeba tego typu sprawy. Minister Zagórski wskazywał, że podobne rozwiązania już działają. Przykładem jest dowód osobisty, którego gotowy dokument można odebrać w dowolnym urzędzie wskazanym przez wnioskodawcę. Wszystko dzięki systemowi, do którego podłączone są wszystkie urzędy gmin.

Identycznym systemem jest Centralna Ewidencja Pojazdów (CEP). Dzięki temu nie trzeba wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego, o czym mówi artykuł pt. Jazda bez OC i dowodu rejestracyjnego od października“.

Celem na tę kadencję jest wprowadzenie jak największej listy takich udogodnień. To normalne, ponieważ nikt nie lubi chodzić po urzędach. O wiele prościej wszystko załatwić przez Internet. Stąd też pomysł tzw. wirtualnego urzędu i usług przygotowanych z myślą o danym typie urzędu. Integracja pozwoliłaby składać różne wnioski online w dowolnym urzędzie.

Prawo jazdy w telefonie

Zagórski informuje, że w pierwszej kolejności zostanie rozwiązana kwestia rejestracji pojazdów. Po zmianach formalności będzie można dokonać w dowolnym miejscu w kraju. Co natomiast z prawem jazdy w telefonie?

Tu również niemal wszystko jest już gotowe. Na razie trzeba jednak wyeliminować z prawa przepis, który nakłada mandat za brak prawa jazdy. Obecnie sankcja za to przewinienie wynosi 50 zł. Minister infrastruktury zgodził się na jej zniesienie, ale na razie nie udało się przyjąć nowelizacji przepisów. Najprawdopodobniej stanie się to wkrótce.

Brak prawa jazdy nie będzie grozić mandatem, podobnie jak ma to miejsce w przypadku dowodu rejestracyjnego. Przy kontroli drogowej służby uprawnienia do jazdy sprawdzą w systemie. Sam dokument w aplikacji mObywatel będzie pomocniczy i przyspieszy kontrolę. Jednocześnie warto pamiętać o innych zaletach aplikacji, gdyż apka mPojazd między innymi przypomina o zbliżającym się końcu badania technicznego, polisy OC czy punktach karnych.

Rejestracja samochodu przez Internet już wkrótce?

Prace trwają również nad możliwością rejestracji auta online. Wiele wskazuje na to, że w pierwszej kolejności samochód przez Internet zarejestrować będzie mógł dealer.

Należy więc mieć nadzieję, że zmiany na tej płaszczyźnie zostaną wprowadzone stosunkowo szybko. Nie ulega bowiem wątpliwości, że byłaby to spora korzyść dla kierowców kupujących samochód na rynku wtórnym. Obecnie wielu z nich na etapie przeglądania ogłoszenia weryfikuje auta po numerze VIN, sprawdzając jego historię. Później muszą udać się na miejsce, obejrzeć samochód z mechanikiem, poddać go przeglądowi i odbyć nim jazdę próbną. Po podpisaniu umowy, którą w szczegółach opisuje artykuł Umowa kupna-sprzedaży samochodu — co sprawdzić przed jej podpisaniem?, czas na przerejestrowanie samochodu. Na razie stacjonarnie w urzędzie odpowiednim dla miejsca zamieszkania kierowcy, wkrótce miejmy nadzieję również online.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz