Kiedy poduszka powietrzna nie zadziała prawidłowo?

poduszka powietrzna nie zadziała prawidłowo

O poduszkach powietrznych powstało wiele różnych opinii. Nie jest jednak tajemnicą, że w dużej części zmniejszają one obrażenia powstałe podczas wypadku. Zdarza się jednak, że taka poduszka powietrzna nie zadziała prawidłowo. W jakiej sytuacji element ten może zawieść?

Poduszki powietrzne a bezpieczeństwo

Wielu kierowców uważa, że poduszki powietrzne są niebezpieczne. Nic z tych rzeczy. Przynajmniej wtedy, kiedy są one odpowiednio zamontowane i są w pełni sprawne, co też nie zawsze ma miejsce. W artykule Wadliwe poduszki powietrzne w blisko 100 mln pojazdów? wspominaliśmy, że zamontowane airbagi mogą być uszkodzone. Jeśli tak nie jest, to nawet największe i najsilniejsze poduszki czołowe nie zaszkodzą kierowcom. Nawet tym w okularach, które przy wystrzeleniu poduszki nie uszkodzą oczu, a co najwyżej złamią się na pół.

Kiedy poduszki nie działają prawidłowo?

Warto wiedzieć, kiedy poduszka powietrzna nie zadziała prawidłowo. Przede wszystkim ich działanie nie jest prawidłowe, jeśli osoby jadące samochodem nie mają zapiętych pasów bezpieczeństwa, utrzymujących kierowców i pasażerów w osi fotela na wprost poduszki. Jej wybuch dla kierowcy, który nie zapiął pasów bezpieczeństwa może stanowić niebezpieczeństwo. Jeśli pasy są zapięte, poduszka ma za zadanie chronić głowę, szyję oraz klatkę piersiową przed zderzeniem z kierownicą, szybą, deską rozdzielczą i innymi powierzchniami, amortyzując siłę uderzenia.

Poza tym sprawdzono, że czołowa poduszka powietrzna nie zadziała prawidłowo, jeśli korpus siedzącego i poduszkę będzie dzielić odległość mniejsza niż 25 cm. Ta musi być większa. Wówczas ciało oprze się na wypełnionej gazem poduszce, której napełnienie trwa jedynie kilkadziesiąt milisekund. Nieprzyjemne wrażenie robi jedynie huk oraz uwalniana przy wystrzale chmura talku.

W artykule pt. Czy wszystkie samochody po wypadku nie nadają się do użytku? wspominaliśmy, że nie wszystkie auta po stłuczce, które mają wystrzeloną poduszkę powietrzną, nie nadają się do dalszej eksploatacji. Poduszki można bowiem wymienić, co w takiej sytuacji jest niezbędne. Nie ulega bowiem żadnym wątpliwościom, że poduszka powietrzna w dużej mierze niweluje skutki wypadku, a prawdopodobieństwo doznania obrażeń jest wówczas znacznie mniejsze, aniżeli nie byłoby ich wcale. Przy takiej wymianie, a przecież do ich wystrzału niekiedy dojść może nawet podczas mało groźnej stłuczki, wymienić trzeba jednak również sterowniki, co niestety znacząco podnosi koszt takiej operacji.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 4 Średnio: 2.3]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

Odpowiedz