Kary za małe tablice rejestracyjne

kary za małe tablice rejestracyjne

Małe tablice na samochodach stają się coraz popularniejsze. Jednak nie wszyscy wiedzą, dla kogo są one przeznaczone. Tymczasem urzędnicy biorą się za takich kierowców. Kary za małe tablice rejestracyjne nie będą więc niczym dziwnym.

Kiedy można montować małe tablice rejestracyjne?

Kary za małe tablice rejestracyjne będą nabierać na sile. Małe “rejki” na polskich drogach zaczęły zyskiwać na popularności od połowy zeszłego roku. Jednak montowane powinny one być na samochodach specjalnie do tego przeznaczonych, głównie sprowadzanych do Polski z USA i Japonii. Wszystko dlatego, że mają one mniej miejsca na tablice niż samochody w Europie. O imporcie aut z Kraju Kwitnącej Wiśni mówi artykuł pt. “Import samochodów z Japonii“, jednak mniejsze rejestracje spodobały się również polskim kierowcom, którzy chętnie sięgają po małe “blachy”. Nie podoba się to urzędnikom, którzy zapowiadają kary za małe tablice rejestracyjne.

Co znajdziemy na małej tablicy?

Mała tablica rejestracyjna zawiera w sobie tylko jedną literę oznaczającą miasto rejestracji. Poza tym to ciąg trzech liter i cyfr. Oznacza to, że są to tablice znacznie mniejsze od tych popularnych w Europie. Notorycznie zdarzało się jednak, że urzędy zaczęły wydawać małe tablice bez sprawdzenia, czy dany samochód rzeczywiście kwalifikuje się do ich posiadania.

Jako że z uwagi na mniejszą liczbę znaków liczba kombinacji jest mocno ograniczona to nic dziwnego, że i pula tablic do wykorzystania zaczęła szybko maleć. Na każde województwo przypada bowiem jedynie 17 379 kombinacji. Tracą na tym kierowcy rzeczywiście ich potrzebujący. Kary za małe tablice rejestracyjne są więc pewnym rozwiązaniem. Zwłaszcza że kierowca, który wyrabiał taką rejestrację, musi złożyć oświadczenie, że jego samochód rzeczywiście ma miejsce przeznaczone do ich montowania. Tymczasem wielokrotnie powodem zmian jest wizualny tuning.

Będą kary za małe tablice rejestracyjne?

Walkę z nieuczciwymi na tej płaszczyźnie kierowcami rozpoczęła policja. Teraz dołączają do niej urzędy i stacje kontroli pojazdów. Wydziały komunikacji wysyłają kierowcom pisma, w których muszą oni potwierdzić, że auto dostosowano do korzystania z małych tablic. Złożenie nieprawdziwego oświadczenia zagrożone jest odpowiedzialnością karną na podstawie 233. artykułu kodeksu karnego. Głosi on, że za fałszywe zeznanie grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Nałożenie takiej kary za małe tablice rejestracyjne jest raczej mało prawdopodobne, ale pewne sankcje na pewno będą stosowane. Na przykład policja oraz stacje kontroli pojazdów będą miały możliwość zatrzymania dowodu rejestracyjnego takiego pojazdu. Dlatego, jeżeli nie skontroluje go policja, to prędzej lub później będzie on musiał pojawić się na przeglądzie w SKP. Podmioty te dostały już odpowiednie wytyczne. Jeżeli względem rozmieszczenia tablic zostanie stwierdzona nieprawidłowość, to zatrzymają one dowód rejestracyjny samochodu.

Wydaje się więc, że nie warto zwracać uwagi jedynie na walory estetyczne. Zwłaszcza że na płaszczyźnie wizualnej samochód można zmienić w inny sposób. Dlatego wszyscy kierowcy, którzy korzystają z małych tablic rejestracyjnych, a mają samochody do nich nieprzystosowane, powinni jak najszybciej zgłosić się do wydziału komunikacji z wnioskiem o ich wymianę.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 5 Średnio: 4.6]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

Odpowiedz