Jazda na światłach w dzień nie będzie obowiązkiem?

jazda na światłach

Nie jest wykluczone, że już niebawem jazda na światłach w dzień nie będzie obowiązkiem. Zmiany przepisów chcą posłowie Kukiz’15, którzy powołują się na badania w Polsce i za granicą.

Obowiązek jazdy na światłach w Polsce

Jazda na światłach w Polsce za dnia obowiązuje od 1991 roku. Nie jest wykluczone, że niebawem się to zmieni. Rewolucji na tej płaszczyźnie chcą posłowie Paweł Szramka, Paweł Skutecki i Maciej Masłowski z klubu Kukiz’15. Złożyli oni już interpretację do ministra infrastruktury i czekają na jego odpowiedź. Nie można więc wykluczyć, że jazda na światłach mijania przez cały rok w niedalekiej przyszłości przestanie być obowiązkowa, jak ma to miejsce obecnie.

Jazda na światłach nie poprawia bezpieczeństwa?

Parlamentarzyści powołują się na narzekających kierowców, którzy podkreślają, że jazda na światłach dziennych w żaden sposób nie poprawia bezpieczeństwa na drodze. Nie potwierdzają tego zresztą żadne badania. Co więcej, są badania, które temu przeczą. Posłowie przywołują tutaj wyniki prac Sławomira Gołębiowskiego. To nie tylko wieloletni biegły sądowy w zakresie techniki samochodowej wypadków drogowych, ale również ekspert związany z Instytutem Transportu Samochodowego w latach 1961-2005.

Według Gołębiewskiego nakaz jazdy na światłach dziennych wprowadzony w Polsce blisko 30 lat temu nie poprawił bezpieczeństwa na drogach. W miesiącach jesiennych i zimowych 1990/91 do 45 proc. wypadków dochodziło w ciągu dnia. Nowe przepisy nie zmniejszyły odsetka wypadków. Co więcej, podobne wnioski wysnuli Amerykanie i Norwedzy, którzy wykazali, że włączenie świateł nie ma wpływu na liczbę wypadków.

Jaki mandat za jazdę bez świateł?

Na razie parlamentarzyści złożyli interpelację do Ministerstwa Infrastruktury. Ten organ ma 21 dni na odpowiedź, a więc niebawem światło dzienne ujrzy stanowisko ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Czy to możliwe, że jazda na światłach nie będzie już obowiązkiem?

Wkrótce dowiemy się, czy resort będzie skłonny do podjęcia prac nad zmianą przepisów prawa w tym zakresie. Na razie pozostaje natomiast przypomnieć, że jazda z włączonymi światłami obowiązkowa jest przez całą dobę. W innym wypadku kierowca naraża się na mandat:

  • 100 zł i 2 punkty karne za niewłączone światła w ciągu dnia
  • 200 zł i 4 punkty karne za niewłączone światła po zmroku

Ewentualne zmiany na pewno ucieszyłyby wielu kierowców. Na razie jednak to melodia przyszłości, nie jest wykluczone, że odległej. Przypomnieć należy też, że w samochodach produkowanych i sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej od 2011 roku światła do jazdy dziennej (DRL) są obowiązkowe. Więcej o DRL-ach w artykule pt. Jak wybrać światła do jazdy dziennej?“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 6 Średnio: 4.8]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

Odpowiedz