Jazda bez prawa jazdy po zakazie — mandaty mocno w górę!

Mandaty za jazdę bez prawa jazdy po zakazie pójdą w górę

Wiele wskazuje na to, że jazda bez prawa jazdy po zakazie będzie karana wysokimi mandatami. Taki pomysł na walkę z nieuczciwymi zmotoryzowanymi ma Ministerstwo Infrastruktury. W ten sposób chce uskutecznić walkę z kierowcami, którzy wsiadają za kółko, mimo iż nie mogą kierować pojazdem.

Za co funkcjonariusze zatrzymają prawo jazdy?

W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę, że zatrzymanie prawa jazdy nie musi oznaczać utraty uprawnień do prowadzenia pojazdów, o czym decyduje dopiero sąd. Prawo jazdy zatrzymane może być na przykład za jazdę pod wpływem alkoholu, czy rażące łamanie przepisów. Przykładem jest przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym, a od lipca 2020 roku również poza terenem zabudowanym. Jednak w wielu przypadkach jazda bez prawa jazdy po zakazie nadal ma miejsce.

Trudna kontrola kierowców z zatrzymanymi uprawnieniami

Wydawać by się mogło, że w dobie XXI wieku, kiedy żyjemy w czasach, w których kontrola wielu obszarów jest prosta, również sprawdzenie, czy kierowca ma zatrzymane prawo jazdy, nie będzie stanowiło problemu. W praktyce jest jednak zupełnie inaczej.

Policjanci podczas kontroli często nie są w stanie sprawdzić, czy kierowca po prostu zapomniał prawa jazdy, czy utracił dokument. Wówczas imię i nazwisko takich kierowców pojawia się na właściwej liście dopiero wtedy, kiedy uprawnienia tracą oni decyzją sądu. Do tego momentu są traktowani jak inni zmotoryzowani. W związku z tym, jeżeli taki kierowca nie ma prawa jazdy, narażony jest jedynie na mandat w wysokości 50 zł.

Jazda bez prawa jazdy po zakazie z wyższym mandatem

Wkrótce może się to jednak zmienić, a nowelizację ustawy planuje Ministerstwo Infrastruktury. W planach jest poszerzenie katalogu, w jakich sytuacjach zatrzymanie prawa jazdy będzie oznaczało zawieszenie uprawnień. Co ważniejsze, zmianie ulegnie też klasyfikacja prawna. Po zmianach kierowca odpowie z art. 94 k.w. Natomiast obecnie odpowiada za wykroczenie z art. 95 kodeksu wykroczeń.

Mimo iż w kodeksie to tylko różnica jednego artykułu, cwany kierowca na pewno odczuje to w portfelu. Na razie za taki występek grozi kara w wysokości tylko 50 zł, po zmianach będzie to 10-krotnie więcej. To nie koniec. Jeżeli funkcjonariusz uzna, że mimo zatrzymanego dokumentu jazda bez prawa jazdy stanowi rażące naruszenie przepisów, może skierować sprawę do sądu. Wówczas grzywna wynieść może nawet 5 000 zł.

Na razie nie wiadomo, kiedy zostanie wprowadzona powyższa nowelizacja. Natomiast już wkrótce kierowcy będą mogli poruszać się bez papierowego dokumentu. Jeszcze w tym roku dostępne będzie e-prawko, o czym mówi artykuł pt. Elektroniczne prawo jazdy jeszcze w tym roku!“. Wówczas nie będzie zagrożenia ukarania mandatem w wysokości 50 zł, jeżeli przez nieuwagę kierowcy zostawią w domu dokument uprawniający do kierowania pojazdem.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 3 Średnio: 4.3]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

Odpowiedz