Jazda bez OC i dowodu rejestracyjnego od października

jazda bez OC i dowodu rejestracyjnego

Na początku czerwca w artykule pt. Mandat za brak dowodu rejestracyjnego i polisy OC aktualny wspominaliśmy, że przepisy, które miały wejść w życie 04.06 i pozwalałyby na podróż bez polisy ubezpieczeniowej i dowodu na razie są odłożone w czasie. Wiele wskazuje na to, że wiele na ich wprowadzenie czekać nie będziemy. Wszystko dlatego, że jazda bez OC i dowodu rejestracyjnego możliwa ma być od października.

Plany Ministerstwa Cyfryzacji

Takie plany ma Ministerstwo Cyfryzacji, które chce wprowadzenia zmian od pierwszego dnia października tego roku. Między innymi właśnie w związku z tym Ministerstwo walczy z potężną awarią systemu CEPiK. Do krytyki tego systemu zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Zresztą nisko w swoim raporcie oceniła go także Najwyższa Izba Kontroli, o czym pisaliśmy w artykule pt. Krytyka systemu CEPiK ze strony Najwyższej Izby Kontroli“.

Jeśli plany pójdą w parze z czynami, oznaczać to będzie, że jazda bez OC i dowodu rejestracyjnego od października nie będzie grozić już mandatem, a kierowcy swoje dokumenty będą mogli zostawić w domu, gdyż znajdą się one w bazie systemu.

Warto przypomnieć, że nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym weszła już w życie. Mimo wszystko jak na razie jazda bez tych podstawowych dokumentów nie jest możliwa i grozi mandatem karnym w wysokości 50 zł (za brak dowodu rejestracyjnego) lub 100 zł (za brak polisy ubezpieczeniowej). Zmiany będą mogły zacząć obowiązywać dopiero wtedy, kiedy to Ministerstwo Cyfryzacji upora się z awarią Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w wersji 2.0.

Duże opóźnienia systemu CEPiK 2.0

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że będzie ogłaszać komunikaty, kiedy wszystko zacznie już działać. Na razie droga do tego daleka. Wszystko ze względu na potężną awarię systemu informatycznego, która sparaliżowała wydziały komunikacji.

W związku z tym kierowcy mają problem nie tylko z rejestracją samochodu. Poza tym także z wyrobieniem dowodu osobistego, a nawet zarejestrowaniem dziecka w urzędzie. Problemy są też z otrzymaniem aktu urodzenia, małżeństwa czy zgonu, choć usterka przynajmniej częściowo jest już usunięta.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 5 Średnio: 5]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

Odpowiedz