Jakie paliwo tankować jesienią i zimą?

jakie paliwo tankować jesienią i zimą

Okres jesienno-zimowy oznacza też zmiany na stacjach paliw. Często już w październiku pojawiają się na nich paliwa na tak zwany okres przejściowy. W listopadzie z kolei benzyna, olej czy gaz w odmianie zimowej. Jakie paliwo tankować jesienią i zimą?

Paliwa przejściowe i na okres zimowy

Z wielu większych stacji paliwa letnie znikają już na początku jesieni, a w ich miejsce trafiają te w wersji przejściowej. Na tych mniejszych pojawiają się one nieco później. Z kolei zimowy olej napędowy, benzynę czy gaz na stacjach tankować można w listopadzie.

Jakie paliwo tankować jesienią i zimą? Oczywiście nie ma problemu z tym, aby paliwa przejściowe i zimowe mieszać z benzyną czy olejem letnim. Jeśli to jednak możliwe, lepiej wcześniej wyjeździć letnie paliwa, a następnie zastąpić je wersją przeznaczoną do stosowania przy niższych temperaturach zewnętrznych. W przypadku, kiedy nie jest to możliwe, przy dieslu warto skorzystać z tzw. depresatora. Jest to środek, który zwiększa płynność oleju napędowego. Jego dolewanie ma sens jednak tylko wtedy, kiedy temperatura na zewnątrz jest dodatnia. Wówczas dobrze wymiesza się on z paliwem.

Zimowe zmiany w autogazie LPG

To tyle, jeśli chodzi o benzynę czy olej napędowy. Jakie paliwo tankować jesienią i zimą, jeśli pod uwagę brać gaz LPG? Co najważniejsze, zmienia się skład tego paliwa stosowanego zimą. Zwiększa się w nim udział propanu, a zmniejsza z kolei zawartość butanu w proporcach 60 do 40. Dzięki zwiększeniu zawartości propanu udaje się uzyskać niższą temperaturę wrzenia. Łatwiej wówczas uruchomić silnik, jak i utrzymać stabilną pracę silnika nawet przy skrajnie niskich temperaturach. O samych instalacjach więcej pisaliśmy w artykule pt. Wady i zalety instalacji gazowych“.

Jak tankować paliwo zimą?

Wiedząc, jakie paliwo tankować jesienią i zimą, odnieść się też trzeba do pewnych zasad. Otóż najlepiej, jeśli zimą paliwa w zbiorniku jest jak najwięcej. Zalecane jest tankowanie do pełna. Zachodzi wówczas mniejsze ryzyko wystąpienia skraplania się wody na ściankach i tworzenia się kryształków lodu. Co istotne, im jest ich więcej, tym zwiększa się ryzyko wystąpienia korka lodowego. To z kolei może skutkować zablokowaniem układu paliwowego, co skończy się zatrzymaniem pracy silnika. Co natomiast zrobić, jeśli paliwo w samochodzie zamarznie? Problem rozwiązać powinno umieszczenie auta na kilka godzin w ciepłym garażu.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 8 Średnio: 3.3]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz