Jakie cechy charakterystyczne mają auta z USA

Co charakteryzuje auta z USA?

Kierowcy zainteresowani importem samochodu w pierwszej kolejności spoglądają za zachodnią granicę. Przede wszystkim ze względu na odległość, a tym samym również i koszta importu, choć także szerszy wybór. Rzadziej natomiast Polacy importują auta z USA. W dużej mierze na pewno dlatego, że pomiędzy pojazdami produkowanymi na rynek europejski, a amerykański są spore różnice. Warto zatem znać cechy charakterystyczne samochodów z USA.

Specyfika eksploatacji aut amerykańskich

Co oczywiste, auta z USA są inne. W samochodach ze Stanów Zjednoczonych związane są z inną specyfiką eksploatacji pojazdów za Oceanem. Co ważniejsze kilka istotnych różnic jest niełatwych do zauważenia. Sprowadzając samochód ze Stanów Zjednoczonych, trzeba mieć jednak na uwadze, że nie jest on dostosowany do warunków europejskich. Które cechy charakterystyczne samochodów z USA trzeba sprawdzić przed sfinalizowaniem transakcji zakupu i co wyróżnia je na tle aut europejskich?

Inne wersje silnikowe

W pierwszej kolejności odnieść się należy do nieznanych w Europie wersji silnikowych. Wprawdzie trudno określić to wadą, ale nie wszystkie jednostki napędowe są przystosowane do naszych wymagań. W Stanach Zjednoczonych ze względu na niskie ceny benzyny spotkać można duże silniki zasilane tym rodzajem paliwa, np. o pojemnościach 2,4 czy 3,7 l. W Europie auta z USA na przykład z silnikiem V8 uznaje się je za zbyt duże i mało ekonomiczne, a tyczy się to wielu jednostek napędowych wykorzystywanych za Oceanem.

Największy problem może się jednak pojawić w przypadku ich serwisu czy usterek, gdyż części do takich silników ciężko znaleźć w polskich hurtowniach, a nawet Autoryzowanych Stacjach Obsługi. Zdarza się, że sprowadzać trzeba je bezpośrednio z Ameryki.

Poza tym niektóre samochody amerykańskie mogą mieć inny niż ta sama wersja silnikowa w Europie układ wydechowy. To z kolei wiąże się z bardziej restrykcyjnymi normami emisji spalin, co tyczy się przede wszystkim aut z silnikami wysokoprężnymi zasilanymi olejem napędowym.

Auta z USA a automatyczne skrzynie biegów

Jeśli chodzi o cechy charakterystyczne samochodów z USA, z pewnością nie wolno zapomnieć o skrzyniach biegów. W samochodach ze Stanów Zjednoczonych normą są przekładnie automatyczne, które Amerykanie traktują podobnie, jak Europejczycy skrzynie manualne. Problemem może być to, że często są one pozbawione chłodnic oleju. W Stanach Zjednoczonych ze względu na niskie średnie i maksymalne prędkości często nie są one niezbędne. Poruszając się takimi samochodami po Europie, olej może się w nich przegrzać.

Układ hamulcowy i zawieszenie

W wielu samochodach amerykańskich montuje się mniejsze hamulce oraz miękkie zawieszenie, co ze względu na niższe prędkości w Stanach nie jest wielkim problemem. Te pojawić się mogą przy podróżowaniu nimi po Europie. Dobrze więc przed zakupem odbyć dłuższą jazdę próbną. Natomiast zaraz po nabyciu takiego auta wymienić przednie hamulce oraz komplet amortyzatorów i sprężyn. To samo tyczyć się może opon, gdyż w USA większość pojazdów porusza się na oponach wielosezonowych, choć i w Polsce zyskują one na znaczeniu. Zwłaszcza w przypadku samochodów, które w głównej mierze funkcjonują się w warunkach miejskich. Zdarza się jednak, że ze względu na ograniczenia prędkości w USA opony takie mają indeksy niższe, niż wynosi prędkość maksymalna określona przez producenta. Poruszanie się na takim ogumieniu w Polsce jest zabronione.

Wyposażenie samochodów z USA

Zasadnicze różnice dotyczyć mogą również wyposażenia i nie zawsze jest to z korzyścią dla kierowcy sprowadzającego samochód z USA. W Europie samochody klasy premium są na ogół bardzo dobrze wyposażone. Jednak nie musi to mieć miejsca w przypadku pojazdów produkowanych na rynek amerykański. Znaleźć można tam auta, które mają bogate wyposażenie, a jednocześnie brak klimatyzacji czy skórzane, ale niepodgrzewane fotele.

Cechy charakterystyczne samochodów z USA dotyczą również zestawu audio czy nawigacji, która w warunkach europejskich nie ma prawa działać prawidłowo. W Ameryce inaczej koduje się też radia, które w takiej sytuacji należy oddać do serwisu elektronicznego lub wymienić na nowe.

Światła

W samochodach produkowanych na teren Stanów Zjednoczonych montuje się symetryczne reflektory, w których obie lampy świecą równie daleko. W Europie światła muszą być asymetryczne. Ponadto światła postojowe trzeba zintegrować z kierunkowskazami. Zamontować trzeba też światła przeciwmgielne.

Prędkościomierz

Logiczne jest, że cechy charakterystyczne samochodów z USA to również zamontowane w nich zegary. Wymienić należy przede wszystkim prędkościomierz, który musi pokazywać prędkość w km/h. Reszta zegarów może zostać. Warto mimo wszystko pamiętać, że przy analizie przebiegu takiego auta pokonany dystans w milach może wydać się nadspodziewanie mały. Jedna mila to bowiem ok. 1,6 km, na czym wielu kierowców się oszukuje.

Brak gwarancji na auta z USA

W błędzie są również ci, którzy sądzą, że gwarancja młodego samochodu sprowadzonego z Ameryki ważna jest również w Europie. Nie jest to żadna reguła, ale zazwyczaj jest odwrotnie, ponieważ producent nie chce odpowiadać za pojazd niedostosowany do warunków eksploatacji na innym kontynencie. Warto więc przed sprowadzeniem takiego auta zapytać o tę kwestię w ASO.

Zwracając uwagę na cechy charakterystyczne samochodów z USA widać wyraźnie, że wielokrotnie takie pojazdy wyraźnie różnią się od tych przygotowywanych na rynek europejski. Dlatego warto się dobrze zastanowić i przekalkulować, czy import takiego pojazdu jest opłacalny. Nawet pomimo tego, że w konkurencyjnej cenie można tam znaleźć auta dosyć nowe i w ciekawym standardzie auta z USA.

Jednak w związku z tym, że koszt sprowadzenia takiego pojazdu jest wysoki, zainteresowani takim procederem zawsze powinni go wcześniej dokładnie zweryfikować, również biorąc pod uwagę ich stan techniczny. Najlepiej poprzez specjalny Raport Historii Pojazdu z USA do zamówienia w serwisie autobaza.pl. Raport taki oparty jest o amerykański Narodowy System Informacyjny Oznaczeń Pojazdów Motorowych (NMVTIS) i zawiera w sobie parametry samochodu, akty własności, ostrzeżenia oraz rekordy dotyczące powypadkowej przeszłości pojazdu.

Zainteresowanym sprowadzeniem auta z USA polecamy też artykuł pt. Jak kupić używane auto z zagranicy?“. Odnieśliśmy się w nim do importu aut z Zachodu Europy, ale również i Stanów Zjednoczonych.

Jakie samochody sprowadzać z USA?

Pozostaje pytanie o to, jakie auta z USA opłaca się importować do Polski. Jeżeli ktoś myśli o sprowadzeniu samochodu, na pewno powinien wziąć pod uwagę auta luksusowe. To szansa na największe oszczędności. Jednocześnie, sprowadzając takie samochody z Ameryki, jest szansa na zarobek przy ich odsprzedaży w Polsce. Według ekspetów, którzy zajmują się importem samochód ze Stanów Zjednoczonych, różnice w cenach aut z USA i Polski zaczynają się przy samochodach o wartości powyżej 100 000 zł.

Auta uszkodzone z USA

Co ciekawe, opłaca się również importować auta uszkodzone, choć pod pewnym warunkiem, kiedy uszkodzenia stanowią do 70% samochodu. Wówczas dany pojazd nie zostanie zarejestrowany w Polsce, a jedynie kwalifikuje się jako odpad. To nie koniec problemów, ponieważ dodatkowe kłopoty może też sprawić organ celny. Może on nałożyć na właściciela karę w wysokości nawet 50 tysięcy złotych. To grzywna za nielegalne międzynarodowe przemieszczanie odpadów. Co innego, kiedy uszkodzenia są niewielkie. Takie pojazdy z Ameryki przejdą odprawę celną. Z kolei już w kraju zostaną naprawione i dopuszczone do eksploatacji na zasadach motoryzacyjnego rynku europejskiego. Sprowadzając amerykańskie auta tylko w niewielki sposób uszkodzone, trzeba pamiętać, że naprawy w Polsce są znacznie tańsze niż za Oceanem.

Klasyki ze Stanów Zjednoczonych

Opłacalny jest również import klasyków z USA, których przykładem jest starszy Chevrolet Camaro. Pośród klasyków na amerykańskim rynku znaleźć można prawdziwe perełki. Co więcej, sprowadzić można je za stosunkowo niewielkie pieniądze, jeżeli porównać ich wartość z ceną na rynku w Europie, gdzie uchodzą za symbol motoryzacji i są traktowane jako zdobycze. Jeżeli komuś zależy na tym, aby za Oceanem poszukać sobie klasyków, warto rozglądać się za egzemplarzem w wieku przynajmniej trzydziestu lat, który dodatkowo opiera się na oryginalnych głównych częściach konstrukcyjnych (np. silnik czy układ kierowniczy). Takim jest na przykład trzecia generacja wspomnianego Camaro. To pojazd, który pojawił się na rynku w 1982 roku.

Chevrolet Camaro trzeciej generacji
Chevrolet Camaro trzeciej generacji

Koszt importu auta z USA będzie wówczas niższy, gdyż są one zwolnione z cła i akcyzy. Jednocześnie podatek VAT wynosi dla nich tylko 9%. Tymczasem młodsze samochody z Ameryki są obłożone 19-procentowym podatkiem od towarów i usług, jeżeli skorzystamy z unijnego prawa do możliwości rozliczania się wewnątrzwspólnotowego, na przykład wybierając port w Niemczech. W przypadku bezpośredniego importu do Polski VAT wyniesie aż 23%.

Jak sprowadzać auta z USA — samemu czy z pomocą?

Szukając sobie auta w USA, warto poszukać pojazdu na aukcji, korzystając z odpowiedniej strony internetowej. Wchodząc na wskazany adres, kupić można nie tylko samochody, ale też motocykle, a nawet łodzie czy skutery wodne. Jednak zakup to nie wszystko, ponieważ samochód trzeba jeszcze sprowadzić, robiąc to osobiście lub korzystając z usług zewnętrznej firmy.

Import aut z USA będzie trudny do realizacji dla osób, które wcześniej nie miały z nim do czynienia, zwłaszcza że na importera czekają formalności podatkowo-celne. Wydaje się, że specjalistyczna wiedza firmy zewnętrznej może być w tym kluczowa. Na pewno gwarantuje komfort, wygodę, brak stresu i dużą oszczędność czasu. To wszystko usprawiedliwia związany z tym wyższy koszt transportu.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 6 Średnio: 4]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

1 komentarz

  1. Witam ja sprowadzałem swoje Camaro z MEMA AUTO EXPORT CORPORATION http://www.memaautoexp.com wszytko było sprawnie i profesjonalnie no i przede wszystkim żadnych ale to żadnych problemów z dokumentami w Polsce a to ważne bo czasem kupi się auto no i niestety dokumenty są jakieś dziwne i nie idzie zarejestrować auta. Polecam ciekawy artykuł z WIrtualnej Polski : https://moto.wp.pl/auto-ze-stanow-z-mema-auto-export-sprowadzisz-je-bez-zadnych-problemow-6556774311999105a

Odpowiedz