Jakie auto kupić żeby nie mieć problemu z późniejszą odsprzedażą?

Nie tylko kupno samochodu może przysporzyć problemów i być czasochłonne. Jego sprzedaż również. Najnowsze dane autobaza podpowiedzą jak dobrze zainwestować pieniądze w samochód.

 

Kupując samochód zazwyczaj mamy określone wymagania i wiemy czego szukamy. Jeżeli jednak nie planujemy jeździć naszym nabytkiem do końca  jego dni (lub naszych), przy zakupie należałoby również wziąć pod uwagę atrakcyjność modelu na rynku wtórnym. Pomogą nam w tym dane autobaza.

 

Jaki samochód kupić żeby nie stracić?

 

Tak, powinniśmy pomyśleć o łatwości późniejszej odsprzedaży auta na rynku wtórnym. Im szybciej uda się sprzedać auto tym mniej stracimy pieniędzy. Przedłużająca się odsprzedaż wymusza na właścicielu obniżkę ceny, a to zazwyczaj oznacza sprzedaż auta poniżej naszych oczekiwań. Co więc kupić, aby nie stracić?

Należałoby się zapoznać z trendami na rynku i dowiedzieć się jakie są popularne marki.

Najnowsze dane autobaza.pl za I półrocze 2020 pokazują, iż do najbardziej popularnych marek w ofertach sprzedaży na rynku wtórnym należą:

 

 1. Volkswagen
 2. Opel 
 3. Ford
 4. Audi
 5. Renault
 6. BMW
 7. Mercedes-Benz
 8. Toyota
 9. Peugeot
 10. Škoda

 

Oznacza to, że kupując auto tych właśnie marek zwiększamy prawdopodobieństwo późniejszej łatwej odsprzedaży. Masz zamiar jeździć autem kilka ładnych lat?

Nie szkodzi. Te marki jak do tej pory są nieśmiertelne na rynku w Polsce. 

Oczywiście w grę wchodzą jeszcze inne kwestie. Nawet w obrębie marki jedne modele są bardziej popularne, a inne mniej. Dobrym przykładem może być BMW serii 3. Ten model jest najbardziej popularnym samochodem marki BMW na rynku wtórnym. Również BMW serii 5 jest dosyć popularne. Inne modele BMW nie cieszą się, aż taką popularnością. 

 

Popularne modele aut

 

Wg. danych autobaza.pl, do najbardziej popularnych modeli samochodów wystawianych na sprzedaż na rynku wtórnym należą kolejno: Opel Astra, Audi A4, Volkswagen Golf, BMW Seria 3, Volkswagen Passat, Ford Focus, Škoda Octavia, BMW Seria 5, Audi A6, Ford Mondeo.

 

Popularne modele aut wg. danych autobaza

Zestawmy powyższe dane z danymi SAMAR odnośnie importu pojazdów w okresie styczeń – czerwiec 2020. Należą do nich kolejno: Audi A4, Volkswagen Golf, Opel Astra, BMW Seria 3, Audi A3, Volkswagen Passat, Ford Focus, Opel Corsa, Audi A6, BMW Seria 5.

Wskazania te są do siebie bardzo podobne. Na pierwszych trzech miejscach królują AUDI A4, Volkswagen Golf i Opel Astra.  Należy przypuszczać, iż są to modele bardzo dobrze sprzedające się na rynku wtórnym w Polsce.

Wybierając auto spośród powyższych modeli zwiększamy szansę na jego późniejszą bezproblemową odsprzedaż.

 

Diesel powoli staje się passe 

 

Kolejnym trendem, który warto mieć na uwadze przy zakupie auta, to zmniejszająca się liczba ogłoszeń na auta z silnikiem diesla. Tak, diesel dziś stał się mniej popularny. Zyskują auta benzynowe i hybrydowe, choć te ostatnie mają ok. 1% udział w ofertach sprzedaży.

dane autobaza: typ silnika w I półroczu 2020

Wg. danych autobaza, od początku 2019 roku diesel stracił 4 pkt. procentowe udziału w rynku. Jeszcze dwa lata temu diesel cieszył się dużą popularnością, a jego udział w rynku ofert był bliski 50%. 

Za kilka lat jego podaż może znacznie spaść, a jego odsprzedaż może stać się wyjątkowo trudna. 

Przy zakupie pojazdu warto rozważyć auto hybrydowe. Już teraz, pomimo pandemii, dane autobaza pokazały dwukrotny wzrost ofert na te auta. Za kilka lat trend może się umocnić więc odsprzedaż auta hybrydowego nie powinna sprawiać problemów.

 

Jakie są popularne rodzaje nadwozia?

 

Do najbardziej popularnych rodzajów nadwozia, wg. danych autobaza należą:

 

 1. Kombi
 2. SUV
 3. Kompakt
 4. Sedan
 5. Hatchback

 

Na popularności tracą na pewno minivany, co jest również zauważalne u producentów. Rezygnują oni z dalszej produkcji jak np. ma to miejsce z minivanem Renault Grand Scenic. 

Zamiast minivanów przychylnym okiem patrzymy na SUV lub Kombi.

Choć jak widać na wykresie popularność nadwozia typu Kombi, pomimo, że jest na pierwszym miejscu w zestawieniu, straciło prawie punkty procentowe w stosunku do tego samego okresu w 2019 roku. Za to pozycję trzymają SUVy i Kompakty.

dane autobaza: podaż ze względu na rodzaj nadwozia

Dane autobaza: pandemia wykreowała nowe zapotrzebowanie

 

Trendy warto brać pod uwagę, ale jak pokazały doświadczenia ostatnich kilku miesięcy, nieoczekiwanie może wzrosnąć zainteresowanie innym segmentem aut. Tak się stało  w przypadku mniejszych i tanich aut miejskich. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne kto może, ten przesiada się do własnego środka transportu, aby sprawnie poruszać się po mieście, czy dojeżdżać do pracy.

 

Dane autobaza wykazały trzykrotny wzrost podaży pojazdów w przedziale cen 5-10 tys. PLN, a także wzrost udziału  aut o pojemności mniejszej niż 1000 cm3. Oczywiście wpłynęła na to trudna sytuacja ekonomiczna wielu polskich rodzin i konieczność wyzbywania się majątku w celu zdobycia środków na przeżycie. Jednak te najmniejsze samochody łatwiej się teraz sprzedają z powodu pandemii. 

 

Kolor

 

Istotny wpływ na podjęcie decyzji zakupowej może mieć również kolor auta. Krzykliwy, wyróżniający się kolor może być poważną przeszkodą. Chyba, że sprzedajemy Porsche lub inny luksusowy samochód – wtedy kryteria mogą być inne.

Jednak Polacy upodobali sobie najbardziej następujące kolory aut:

 

 1. Czarny
 2. Srebrny
 3. Szary
 4. Biały
 5. Niebieski

 

Kupując auto w tych “bezpiecznych” kolorach, gwarantujemy sobie łatwość późniejszej odsprzedaży.

Zakup auta to poważna inwestycja. Jednak prędzej czy później będziemy chcieli je sprzedać. Warto zainteresować się rynkiem i dowiedzieć się jakie są trendy, aby w przyszłości nie oddać auta za bezcen.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

1 komentarz

 1. To ciekawe, bo mam na sprzedaż srebrne Renault III Grandtour (kombi) z LPG, bardzo bogatym wyposażeniem, w dobrym stanie i niedużym przebiegiem, a stoi mi już 5 miesiąc i nie zgłasza się po nie pies z kulawą nogą. Cena jest przy tym adekwatna do stanu. Rozumiem, że pierwsze dwa miesiące mogła mieć na to wpływ sytuacja z covidem, ale teraz?

Odpowiedz