Jakich samochodów używanych szukają Polacy?

jakich samochodów używanych szukają Polacy

Wśród aut z rynku wtórnego, a przecież te sprzedają się w Polsce najlepiej, dominują marki BMW, Audi oraz Volkswagen. Jakich samochodów używanych szukają Polacy, którzy zamierzają zmienić auto? Ciekawe zestawianie dotyczące preferencji polskich kierowców przygotował serwis ogłoszeniowy OTOMOTO.

BMW serii 3 przed Audi A4

Według wyliczeń Instytutu Badań Rynku Samochodowego SAMAR, od wejścia Polski do Unii Europejskiej do kraju sprowadzono ponad 13 mln aut. Tylko w samym 2018 roku import aut używanych osiągnął milion egzemplarzy. Jakich samochodów używanych szukają Polacy?

Biorąc pod uwagę konkretne modele, to w 2018 roku najczęściej wyszukiwanym autem na rynku wtórnym było BMW serii 3 z nadwoziem typu sedan z 2007 roku. Jak podaje OTOMOTO, przeszło połowa poszukujących stawiała na egzemplarz z silnikiem benzynowym, o przebiegu od 200 tys. do 250 tys. km.

Drugie miejsce zdobyło Audi A4 z 2008 roku w nadwoziu kombi, z silnikiem Diesla i przebiegiem między 200 tys. a 250 tys. km. Na ostatnim miejscu podium znalazł się Volkswagen Golf z 2009 roku, z silnikiem benzynowym i przebiegiem 150-200 tys. km. Wszystkie auta najchętniej wyszukiwane były w kolorze czarnym. Pierwszą dziesiątkę uzupełniają BMW serii 5, Audi A6, Opel Astra, Volkswagen Passat, Audi A3, Skoda Octavia i Ford Focus. Z kolei wśród używanych samochodów dostawczych bezapelacyjnym liderem jest Fiat Ducato (78 proc. zapytań), przed Mercedesem Sprinterem i Iveco Daily.

Z punktu widzenia samych marek liderem jest Audi. W ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku kierowcy mieli do wyboru blisko 140 tys. ofert z samochodami tego producenta. Dalej są Volkswagen, BMW, Opel, Ford, Mercedes, Renault, Toyota, Skoda i Peugeot.

Jakich samochodów używanych szukają Polacy – cena

W dalszym ciągu na polskim rynku jest mnóstwo aut mocno wyeksploatowanych, których zakup to spore ryzyko. Koniecznie więc takie pojazdy należy jak najdokładniej zweryfikować. Tak pod kątem technicznym, jak i przez raport VIN, który daje wgląd w ich przeszłość. Jednocześnie eksperci podkreślają, że coraz liczniejsza rzesza Polaków jest w stanie nieco więcej zainwestować w samochód na rynku wtórnym.

W dalszym ciągu samochody za 20-29 tys. zł stanowiły niewielki, bo jedynie 17-procentowy odsetek zapytań. Jeden na czterech użytkowników szuka samochodu w cenie 10-19 tys. zł, a niewielu mniej pyta o auto do 9 000 zł.

Jakich samochodów używanych szukają Polacy? Według ekspertów nie są to auta dostosowane do potrzeb kierowców. TOP 10 sugeruje według nich, że tak duże zainteresowanie tymi modelami to wynik opinii znajomych. Jednocześnie wydaje się, że Polacy cenią auta, które trzymają swoją cenę, jak i modele łatwe i tanie w naprawie.

Najpopularniejsze nowe samochody

OTOMOTO przygotowało również zestawienie najpopularniejszych nowych aut. Tu odnotowano sporą niespodziankę, ponieważ na szczycie pojawiła się Dacia Duster. Blisko 78 proc. kierowców szukało jej wersji z silnikiem benzynowym. Dalej wśród wyszukiwanych były Skoda Octavia (kombi z silnikiem benzynowym), Volkswagen Golf (5-drzwiowy, benzynowy hatchback), Fiat Tipo, Skoda Superb, Ford Focus, Opel Astra, Volkswagen Passat, Mercedes klasy S oraz Mercedes klasy E. Wśród marek pierwsze miejsca zajął Mercedes. Dalej uplasowały się: Volkswagen, Skoda, Audi, Ford, Opel, BMW, Renault, Kia i Hyundai.

Jakich samochodów używanych szukają Polacy – napęd

Nic dziwnego, że wśród rodzaju napędu nadal dominują benzyna i diesel, z wyraźnym wskazaniem na silniki benzynowe. Biorąc pod uwagę spadek zainteresowania autami z instalacjami LPG, w przyszłości na czoło wysunąć się mogą hybrydy i samochody elektryczne, choć na razie są one dosyć drogie.

W poprzednim roku wśród hybryd dominowały modele koncernu Toyota: Auris, Prius i Yaris. W segmencie aut elektrycznych najbardziej popularna była Tesla Model S przed Nissanem Leaf. Ten znalazł się także w zestawieniu w artykule Używany samochód elektryczny za 50 tysięcy złotych“.

Samochód używany – jak sprawdzić?

Wiedząc, jakich samochodów używanych szukają Polacy, nie można nie odnieść się do kwestii ich weryfikacji. Samochód taki sprawdzić trzeba przede wszystkim pod kątem technicznym, w czym pomaga przegląd w ASO lub w niezależnym serwisie. Auto wymaga też oględzin przez mechanika, a po wszystkim potencjalny nabywca musi odbyć nim jazdę próbną. Wiele na temat auta i jego przeszłości mówi również Historia Pojazdu. To raport, w którym znaleźć można:

  • Informacje o pojeździe i producencie
  • Opcje wyposażenia
  • Przebiegi pojazdu
  • Historię uszkodzeń
  • Historię internetową i sprawdzeń
  • Rejestr z baz pojazdów skradzionych
  • Usterki fabryczne
  • Zdjęcia pojazdu

Wraz z czynnościami około zakupowymi, zwiększa to szansę na znalezienie samochodu, który będzie służył kierowcy co najmniej przez kilka kolejnych lat.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 4 Średnio: 3.5]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

Odpowiedz