Jaki mandat za skrobanie szyb z włączonym silnikiem?

mandat za skrobanie szyb

Czy to możliwe, że można dostać mandat za skrobanie szyb z włączonym silnikiem? Jak najbardziej, a co gorsza nie tyle jeden, ile nawet dwa mandaty.

Co mówi artykuł 60. Kodeksu drogowego?

Kalendarzowa zima jeszcze przed nami, podobnie jak astronomiczna. Mimo wszystko przymrozki są już codziennością. Zaczęły się więc problemy z zaszronionymi szybami w autach, z którymi kierowcy zmagają się każdego poranka, choć nie tylko. Wielu z nich lubi przyspieszyć pracę i skrobie szyby pojazdu przy uruchomionej jednostce napędowej. To błąd, który może słono kosztować. Kierowca takiego auta może otrzymać mandat za skrobanie szyb z włączonym silnikiem.

W zasadzie to dwa różne mandaty. Po pierwsze, kierowca przebywa poza autem przy uruchomionym silniku. Według przepisów, po włączeniu silnika kierowca musi w pełni panować nad autem. Żadnym usprawiedliwieniem nie jest tutaj nawet zaciągnięcie hamulca ręcznego. Po drugie, łamie wówczas przepisy o nadmiernym hałasie i produkcji spalin. Oba mandaty można otrzymać za złamanie artykułu 60. o ruchu drogowym, który zabrania kierującemu:

  • oddalania się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu;
  • używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem;
  • pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym (nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze);
  • ciągnięcia za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urządzeniu;
  • używania opon z umieszczonymi w nich na trwałe elementami przeciwślizgowymi.

Oczywiście tyczy się to nie tylko skrobania szyb. Podobnie wygląda to przy włączonej klimatyzacji czy ogrzewaniu, jak i odśnieżaniu auta, o czym więcej w artykule pt. Czy można dostać mandat za odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem?“.

Jaki mandat za skrobanie szyb przy pracującym silniku?

Na jakie w związku z tym kary musi przygotować się kierowca, który odśnieża auto lub zeskrobuje szron z szyb przy włączonej jednostce napędowej? Wygląda to następująco:

  • oddalenie się od pojazdu z uruchomionym silnikiem (art. 60 ust. 2 pkt 1 kodeksu karnego) – mandat w wysokości 50 zł,
  • używanie pojazdu w sposób powodujący uciążliwości, m.in. nadmierna emisja spalin lub nadmierny hałas (art. 60 ust. 2 pkt 2 kodeksu karnego) – mandat w wysokości do 300 zł,
  • pozostawienie pracującego silnika w czasie postoju na obszarze zabudowanym (art. 60 ust. 2 pkt 3 kodeksu karnego) – mandat w wysokości 100 zł.

Co gorsza, jeżeli sprawa trafi do sądu, na nieostrożnego kierowcę czekać może grzywna nawet do 5000 zł.

Oczywiście mandatem skończyć się może również jazda zamrożonym czy zaśnieżonym autem. Wówczas ubyć kierowcy z portfela może nawet 500 zł. Funkcjonariusze mają możliwość nałożenia mandatu, jeżeli samochód zagraża innym uczestnikom ruchu i nie pozwala na łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami służącymi kierowaniu, hamowaniu, sygnalizacji i oświetleniu drogi.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 3 Średnio: 5]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

1 komentarz

  1. A jaki jest mandat za jazdę z zaparowanymi szybami? Skoro nie wolno odśnieżać z włączonym silnikiem to nagminna będzie jazda przez pierwsze 2-3 kilometry z zaparowanymi szybami.

Odpowiedz