Jak zapisać się na egzamin na prawo jazdy?

jak zapisać się na egzamin na prawo jazdy

Każdy przyszły kierowca, który zapisał się na egzamin, musi liczyć się z tym, że w ciągu najbliższych kilkunastu tygodni czeka go sporo nauki. Jeszcze wcześniej niezbędna jest wizyta w urzędzie lub zapis online. Jak zapisać się na egzamin na prawo jazdy?

Obowiązek posiadania numeru PKK

Sporo w kwestii tego, jak zapisać się na egzamin na prawo jazdy, zmieniło się w 2014 roku, od kiedy obowiązuje konieczność uzyskania numeru PKK. Jest to unikalny numer dla każdego kandydata na kierowcę. Za jego pomocą zostaje on rozpoznany w systemie szkoły jazdy czy ośrodka ruchu drogowego. Więcej o numerze PKK można przeczytać w artykule pt. Czym jest Profil Kandydata na Kierowcę?“.

Jak uzyskać numer PKK?

W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza, który wykonuje badania kierowców. W tym miejscu dobrym pomysłem jest kontakt ze szkołą nauki jazdy, w której kierowca chce odbyć kurs. Najprawdopodobniej współpracuje ona z lekarzem wykonującym takie badania. Z reguły kończy się ono otrzymaniem orzeczenia lekarskiego, które pozwala na kierowanie pojazdem.

Następnie pozostaje udać się do starostwa powiatowego w miejscu zamieszkania i złożyć odpowiednie dokumenty. Ewentualnie można to zrobić za pośrednictwem osoby trzeciej. Jeżeli nie jest ona jednak spokrewniona z kandydatem, to będzie się to wiązać z kosztem rzędu 17 zł. Poza tym z pomocą przychodzi Internet, ale tutaj niezbędny jest Profil Zaufany na platformie ePUAP lub bezpieczny podpis elektroniczny. Aby założyć Profil Zaufany, należy ustanowić konto na www.epuap.gov.pl i wypełnić wniosek o założenie Profilu Zaufanego, a następnie udać się do dowolnego punktu potwierdzenia celem weryfikacji swojej tożsamości. Założyć go można też przez bankowość elektroniczną, choć tylko w wybranych bankach. Niezależnie od miejsca i formy składania dokumentów potrzebne będą:

 • orzeczenie lekarskie
 • aktualne zdjęcie
 • dowód osobisty albo paszport
 • ksero dotychczasowego prawa jazdy (jeżeli kandydat ma już prawo jazdy i ubiega się o uprawnienie na kolejną kategorię)
 • pisemna zgoda rodziców albo opiekuna prawnego podpisana przy urzędniku (przy osobach niepełnoletnich)
 • orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem (tylko przy ubieganiu się o prawo jazdy kategorii: C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E lub wówczas, kiedy starosta skierował kandydata na badania psychologiczne)

Jak zapisać się na egzamin na prawo jazdy przez Internet?

Wniosek o uzyskanie prawa jazdy można złożyć przez Internet. Należy postępować krok po kroku zgodnie z poniższą instrukcją:

 1. Wejść na stronę ePUAP.gov.pl.
 2. Zalogować się i wejść na katalog usług.
 3. Kliknąć kategorię Motoryzacja i transport, a następnie pozycję Prawo jazdy”.
 4. Kliknąć kwadracik z napisem Najczęściej załatwiane sprawy, a kolejno usługę Uzyskanie prawa jazdy, przechodząc do karty tej usługi.
 5. Zaadresować wniosek, wpisując część nazwy właściwego urzędu, następnie wybierając odpowiedni urząd z podpowiedzi i klikając przycisk Zaadresuj, który pojawia się po wybraniu urzędu.
 6. Uzupełnić pole formularza, podając część danych osobowych, zaznaczając dokument, o jaki stara się kandydat i wybierając sposób przekazania dokumentu (odbiór osobisty lub poczta) oraz sposób przesłania informacji o możliwości odbioru dokumentu (SMS, e-mail).
 7. Zaznaczyć oświadczenia oraz dodać załączniki, po czym kliknąć Dalej”.
 8. Podpisać dokument Profilem Zaufanym, klikając w przycisk Podpisz”.
 9. Po przekierowaniu zalogować się na swój Profil Zaufany, po czym ukaże się strona z danymi oraz z podglądem wniosku.
 10. Kliknąć przycisk Podpisz profilem zaufanym”.
 11. Raz jeszcze kliknąć Autoryzuj i podpisz dokument”.
 12. Podać jednorazowy kod lub przenieść się na stronę banku przy uwierzytelnianiu przez bankowość elektroniczną.
 13. Kliknąć Wyślij po przeniesieniu z powrotem na stronę ePUAP z podglądem formularza.

Jak zapisać się na egzamin na prawo jazdy?

Po uzyskaniu numeru PKK, na który z reguły czeka się nie dłużej niż dwa dni, pozostaje zapisać się na kurs do szkoły nauki jazdy. Po jego zakończeniu trzeba dokonać zapisu na egzamin teoretyczny i praktyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD-zie). Kosztują one odpowiednio 30 i 140 zł. Co ciekawe, obecnie nie trzeba już nawet udawać się bezpośrednio do WORD-u. Wiele ośrodków pozwala na zapisy online przez serwis InfoCar (www.info-car.pl).

To dobry wybór dla wszystkich tych, którzy mieszkają z dala od Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Dzięki temu mogą zaoszczędzić na czasie i na egzamin zapisać się online, choć w dalszym ciągu niektóre WORD-y życzą sobie, aby zapis odbywał się w tradycyjny sposób. Elektroniczny zapis to wygoda i oszczędność czasu. Wystarczy mieć komputer lub telefon z dostępem do sieci, a zapisując się na egzamin przez Internet również go opłacić. Innym udogodnieniem, choć dla zapisujących się stacjonarnie, jest możliwość zapłaty kartą.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

3 komentarze

  1. Przed zapisaniem się na kurs należy wyrobić nr PKK. To nie prawda ze jest to proste i szybkie… Takie jest tylko w teorii. W rzeczywistości Urzędy zwlekaja, próbują zbywać, przyjmują dokumenty i nic nie robia, urywa się kontakt, niema tego pracownika niema tamtego, cos jest nie tak z tym i z tamtym… Trwa to tygodniami i dłużej i możemy przegrać z biurokracją… Jeżeli nie wyrobimy i nie bedziemy dysponowali nr PKK to tylko stracimy pieniadze za kurs bo do niczego nikt nas nie dopuści bez PKK… Ja obecnie jestem na etapie studiowania jaka jest hierarchia w moim urzędzie, kto jest kim i jakiego mam przełożonego… To jest jak wojna i ostrzegam to nie działa tak ze przychodzicie kupujecie i wychodzicie… Tu trzeba miec duza wiedzę i być nawet gotowym do dzialania na drodze sądowej bo urzędnicy to zaprawiona armia obiboków z olbrzymimi umiejętnościami do unikania konsekwencji.

   1. Dużo zależy od człowieka po drugiej stronie, jak widać potrafi uprzykrzyć życie. Kolega niedawno robił prawo jazdy i 15 min miał PKK. Powodzenia!

Odpowiedz