Jak zadbać o uszczelki samochodowe przed zimą?

Jak dbać o uszczelki samochodowe?

Uszczelki samochodowe są ważną częścią składową karoserii samochodu. Niestety, większość kierowców nie przykłada większej wagi do stanu gumowych elementów, co może mieć przykre konsekwencje, zwłaszcza zimą. Sprawdź, jak zadbać o uszczelki auta w sezonie zimowym.

Jaką funkcję pełnią uszczelki samochodowe?

Zimą zużyte uszczelki samochodowe mają skłonność do przymarzania. Szarpanie się z przymarzniętymi drzwiami o poranku to problem, z którym zetknęło się wielu kierowców garażujących zimą swój samochód na zewnątrz. Mocniejsze szarpnięcia sprawiają, że drzwi w końcu ustępują. Jeśli nie uszkodzimy klamki lub uszczelki, zwykle zapominamy o problemie.

Same uszczelki są niedrogim, ale ważnym elementem składowym samochodu. Oddzielają kabinę auta od środowiska zewnętrznego. Między innymi chronią kokpit pojazdu przed wilgocią, kurzem i hałasem. Stanowią też osłonę termoizolacyjną, a przy tym wyciszają drzwi przy ich zamykaniu.

Jeśli montowane m.in. w drzwiach, szybach i szyberdachach uszczelki są zużyte, dostająca się do wnętrza pojazdu woda może wyrządzić wiele szkód. Podwyższony poziom wilgotności w kabinie skutkuje m.in. zaparowanymi szybami, zapachem stęchlizny, aż w końcu rozwojem groźnych dla zdrowia pleśni i grzybów. Duża wilgoć może też zaszkodzić urządzeniom mechanicznym i elektrycznym.

Co więcej, możesz nie mieć świadomości, że uszczelki auta osłaniają pedały, lewarek skrzyni biegów oraz inne ważne podzespoły elektryczne i mechaniczne. Jeśli uszczelki się odkształcą, nie chronią we właściwy sposób tych mechanizmów. Najczęściej dochodzi do tego zimą, kiedy stara guma traci swoje pierwotne właściwości – zwłaszcza elastyczność i sprężystość.

Dodatkowo uszczelkom w samochodzie szkodzą tlen, promienie słoneczne i skrajne temperatury. Z czasem guma kruszy się i pęka, może być też uszkodzona mechanicznie przez pasażerów. Zamarznięta lub uszkodzona w inny sposób uszczelka wymaga wymiany. Lepiej oszczędzić sobie kłopotów i kosztów, wydłużając ich żywotność i przywracając pierwotne właściwości. Służą temu specjalne kosmetyki (np. silikon do uszczelek).

Konserwacja uszczelek w samochodzie przed zimą

Jeśli chcesz zakonserwować uszczelki samochodowe, najlepiej sięgnij po silikon. To środek, który jest dostępny w sprayu lub sztyfcie. Powinieneś z niego korzystać regularnie przez cały rok, aczkolwiek szczególnie ważne jest to przed i w trakcie sezonu zimowego. Zimą preparat chroni uszczelki przed zamarzaniem, latem natomiast przed wysuszaniem i pękaniem.

Przed użyciem środka najpierw dokładnie obejrzyj wszystkie uszczelki i wyczyść je z błota, brudu i pyłu. Wystarczy, że przetrzesz je mokrą szmatką, a następnie wytrzesz do sucha i pozostawisz do wyschnięcia.

Najwygodniejszy w aplikacji jest silikon w sprayu, którego ceny zaczynają się od kilku złotych. Potrząśnij pojemnikiem i spryskaj uszczelki samochodu, po czym przetrzyj je szmatką. Możesz też nanieść środek bezpośrednio na ścierkę i przetrzeć nim elementy uszczelniające. Jeśli korzystasz z silikonu w sztyfcie, posmaruj nim uszczelki, jak korzystasz z kleju w tubce. Proces ten powtarzaj co 2-3 tygodnie.

Zamiast silikonu możesz też użyć benzyny ekstrakcyjnej, gliceryny, wazeliny, wosku lub smaru do uszczelek samochodowych. Weź jednak pod uwagę, że guma nie wchłania tych substancji, przez co zalegają one na uszczelkach i mogą brudzić ubrania pasażerów. Tymczasem silikon nie pozostawia tłustych śladów.

Jak widzisz, możesz w prosty sposób zakonserwować i przygotować uszczelki na sezon zimowy, zabezpieczając je przed zamarzaniem. Wystarczy, że skorzystasz z tanich kosmetyków na bazie silikonu.

Przeczytaj też, jak radzić sobie z zamarzniętymi szybami. O metodach walki z oszronioną szybą piszemy w artykule pt. “Zamarznięta szyba auta. Jak sobie z nią poradzić?“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz