Jak zadbać o felgi samochodowe?

jak zadbać o felgi samochodowe

Dla wielu felgi to przede wszystkim element poprawiający wygląd samochodu. Co istotne, wspomagają on jednak chłodzenie układu hamulcowego. Poprawiają tęż dynamikę jazdy. Kierowcy powinno zależeć na tym, aby zapobiec osadzaniu się na nich pyłu hamulcowego i na dłużej zachowaniu ich właściwości. Jak zadbać o felgi samochodowe, aby cieszyć się nimi na dłużej?

Na co narażone są felgi samochodowe?

Felgi to jeden z tych elementów, który najszybciej ulega zabrudzeniu. Narażone są one na wiele nieczystości m.in. piasek, sadzę, pył z klocków samochodowych, smołę czy sól drogową. Dłuższe zaniedbania mogą skończyć się koniecznością renowacji felg, a nawet ich wymiany.

Jedak nie tylko warunki atmosferyczne są groźne dla felg samochodowych. Szkodliwe są również środki chemiczne, które stosowane są przez myjnie samochodowe. Zwłaszcza środki czyszczące na bazie kwasów, które mogą uszkodzić felgi aluminiowe. Ważna jest też ich temperatura. Przed myciem sprawdzić należy, czy są one wystudzone. Mycie rozgrzanych felg niesie bowiem w sobie ryzyko ich deformacji. Poza tym grozi to zniszczeniem ich powłoki. Jak zadbać o felgi samochodowe?

Jak zabezpieczyć felgi?

Zabezpieczenie felg nie jest niczym skomplikowanym. Wystarczy pokryć je woskiem. Najlepiej już na początku, gdyż nowe felgi są najbardziej podatne na zabrudzenia i uszkodzenia. W związku z tym woskowanie felg wykonać należy jeszcze przed zamontowaniem ich w samochodzie. Pozwoli to zabezpieczyć je przed osadzaniem się brudu i kurzu, co również ułatwi ich mycie. Felgi woskować należy regularnie co około dwa miesiące, wcześniej je myjąc i osuszając.

Jakie środki do mycia felg?

Jak zadbać o felgi samochodowe? Ważne jest również ich regularne czyszczenie. Jednak odpowiednimi do tego środkami. Używać należy do tego również gąbek i miękkich ściereczek. W ten sposób kierowca uniknie porysowania lakieru i następujących po tym uszkodzeń. Szczególną ostrożność zachować należy wówczas, kiedy na felgach widoczne są ogniska korozji.

Regularnie myć należy je zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy na drogach lądują agresywne środki niekorzystnie działające na felgi. Do mycia felg stosować należy dedykowane temu produkty, wcześniej spłukując z felg brud bieżącym strumieniem wody. Pozwoli to uniknąć ich zarysowania drobinkami piasku i innymi zanieczyszczeniami. Po nałożeniu preparatu, z wykorzystaniem miękkiej gąbki usuwa się zanieczyszczenia, a następnie spłukuje felgi wodą. Dodatkowo zachodzi możliwość wypolerowania ich suchą ściereczką, a następnie nałożenia wosku. Wiedząc, jak zadbać o felgi samochodowe, widać wyraźnie, że nie jest to szczególnie trudne. Kilka zabiegów pielęgnacyjnych i ich regularne czyszczenie pozwolą zachować je w dobrej kondycji, co ochroni przed regeneracją tych elementów lub ich wymianą. Oczywiście to również duży krok naprzód do poprawy ich sfery wizualnej.

Dobry wygląd to z kolei szansa na większe zyski przy odprzedaży samochodu. Felgi nie są tu kluczowe, ale jeżeli będą zadbane i w dobrej kondycji, będzie to dodatkowy atut. Oczywiście najważniejszy jest stan techniczny samochodu i Historia Pojazdu. Najlepiej mieć ją udokumentowaną. To znak dla potencjalnego nabywcy, że sprzedawca nie ma nic do ukrycia. Więcej o czynnościach przedsprzedażowych w artykule pt. Jak przygotować samochód do sprzedaży?“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 4 Średnio: 4.3]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz