Jak wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu?

Jak wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu?

Wniosek o rejestrację pojazdu nie jest skomplikowany w wypełnieniu. To czynność prosta i krótka, z którą poradzi sobie każdy zmotoryzowany. Na co zwrócić uwagę podczas rejestracji auta, co warto wiedzieć o tej procedurze i jak wypełnić wniosek o rejestrację samochodu krok po kroku?

Kto może zarejestrować samochód?

Przede wszystkim wniosek o rejestrację pojazdu może złożyć właściciel. Najprościej, kiedy samochód lub inny pojazd nie ma współwłaścicieli, ponieważ w takiej sytuacji obecni podczas rejestracji muszą być wszyscy, a jeżeli nie jest to możliwe, powinni przynajmniej wystosować pełnomocnictwo. Jeżeli nieobecny współwłaściciel nie jest członkiem rodziny, każdy taki dokument kosztuje 17 zł. Jeżeli samochód jest własnością firmy, wniosek o rejestrację auta złożyć może właściciel lub pełnomocnik. Ewentualnie może to być też przedstawiciel firmy.

Kiedy należy zarejestrować auto?

Obowiązek rejestracji jest po zakupie samochodu w salonie, auta używanego kupionego w kraju i sprowadzonego z zagranicy. Co istotne, pod groźbą kary administracyjnej w wysokości nawet 1000 zł samochód przerejestrować trzeba w ciągu 30 dni od daty nabycia, co dotyczy jego kupna, ale i darowizny. Szerzej opisuje to artykuł pt. Spóźniona rejestracja samochodu zagrożona karą 1000 zł!“.

Dokumenty do rejestracji samochodu

Rejestracja samochodu odbywa się w wydziale komunikacji urzędu właściwego dla miejsca zamieszkania. Może być nim więc urząd starostwa powiatowego, urząd miasta (dla miast na prawach powiatu) lub urząd dzielnicy (dla Warszawy). Rejestracja samochodu wymaga też złożenia odpowiednich dokumentów, do których należą:

 • wniosek o rejestrację pojazdu,
 • dokument potwierdzający nabycie (umowa kupna-sprzedaży, faktura VAT, umowa darowizny),
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne,
 • karta pojazdu (jeżeli była wydana),
 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego,
 • dowód rejestracyjny,
 • potwierdzenie wszystkich opłat.

Ile kosztuje rejestracja samochodu?

Najczęściej rejestrujemy samochód osobowy. Tak więc rejestracja auta osobowego zazwyczaj nie należy do drogich procedur. Z reguły to koszt rzędu 180,50 zł, na który składają się następujące opłaty:

 • Tablice rejestracyjne – 80,00 zł,
 • Dowód rejestracyjny – 54,00 zł,
 • Pozwolenie czasowe – 13,50 zł,
 • Nalepka kontrolna – 18,50 zł,
 • Nalepka legalizacyjna – 12,50 zł,
 • Opłata ewidencyjna – 2,00 zł,
 • Karta pojazdu – 0,00 zł.

Koszt rejestracji samochodu może być wyższy, jeżeli właściciel chce mieć indywidualne tablice rejestracyjne, które kosztują 1000 zł. Wówczas łączny koszt wynosi więc 1100,50 zł. Z kolei kosztuje to tylko 81 zł, jeżeli nie ma obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych. Dzieje się tak, kiedy nabywany samochód używany jest zarejestrowany w powiecie naszego miejsca zamieszkania.

Drożej jest przy rejestracji samochodu sprowadzonego zagranicy. Wówczas to koszt 256 zł, ale doliczyć do niego trzeba wydatki poniesione z tytułu badania technicznego, tłumaczenia dokumentów i akcyzy, a zdarza się, że również cła (np. przy samochodach z USA). Cennik przerejestrowania samochodu zawiera w sobie artykuł Jak przerejestrować samochód?“.

Jak wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu?

Wniosek o rejestrację pojazdu, który pobierzesz TUTAJ, należy wypełnić drukowanymi literami. Najlepiej postępuj zgodnie z poniższą instrukcją, a więc:

 1. Wypełnij pole, wskazując nazwę i adres organu rejestrującego samochód.
 2. Podaj swoje dane osobowe lub nazwę firmy wraz z miejscem zamieszkania (adresem firmy).
 3. Zaznacz, że chcesz zarejestrować pojazd.
 4. Opisz rejestrowany pojazd (Rodzaj pojazdu i przeznaczenie; Marka, typ, model; Rok produkcji; Numer VIN; Dotychczasowy numer rejestracyjny; Numer karty pojazdu; Data nabycia/sprowadzenia pojazdu).
 5. Sporządź listę dokumentów dołączonych do wniosku.
 6. Podpisz wniosek o rejestrację pojazdu.

Dowód rejestracyjny tymczasowy i stały

Pierwsza wizyta w urzędzie skutkuje zarejestrowaniem pojazdu na okres 30 dni. To bowiem tymczasowa rejestracja samochodu. W tym czasie urzędnik sprawdzi informacje o pojeździe i zarejestruje też pojazd na stałe, co skutkuje otrzymaniem właściwych dokumentów.

Wraz z czasowym pozwoleniem kierowca otrzyma tablice rejestracyjne i nalepkę kontrolną. Co ważne, tzw. miękki dowód rejestracyjny jest ważny tylko 30 dni. Jeżeli w tym czasie nie zarejestrowano pojazdu na stałe, musisz ponownie udać się do urzędu, gdzie urzędnik wydłuży czasową rejestrację o kolejne 14 dni.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 23 Średnio: 2.5]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

1 komentarz

Odpowiedz