Jak wydłużyć żywotność akumulatora samochodowego?

jak wydłużyć żywotność akumulatora samochodowego

Akumulator samochodowy to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów całego auta. Jeśli jest on prawidłowo użytkowany, bez trudu wytrzymać może nawet pięć lat. Jednak często swoje właściwości traci on już nawet po roku. Wynika to głównie z nieprawidłowego użytkowania tego elementu. Skoro za chwilę słupki temperatury spadną poniżej zera, a akumulatory w tym okresie są szczególnie narażone na zużycie, warto wiedzieć, jak wydłużyć żywotność akumulatora samochodowego.

Jak działa akumulator?

W większości samochodów stosuje się baterie kwasowo-ołowiowe. Zadaniem akumulatora jest wysłanie energii elektrycznej do rozrusznika, cewki zapłonowej, jak i wszystkich obwodów elektrycznych. Jeżeli jest on w pełni sprawny, pozwala na szybki i bezproblemowy rozruch silnika bez względu na warunki atmosferyczne.

Jeżeli są to akumulatory kwasowo-ołowiowe, rolę elektrolitu pełni w nich roztwór kwasu siarkowego. Zanurzane w nim dodatnie i ujemne płytki wywołują reakcję chemiczną, w efekcie czego wytwarzana jest energia elektryczna. Reakcje te mogą również powodować ubywanie wody i samego elektrolitu. Dlatego należy go regularnie kontrolować.

W przypadku starszych akumulatorów obsługowych poziom płynu wyrównuje się samodzielnie. W tym celu trzeba podnieść pokrywę i uzupełnić niedobory, aby roztwór pokrył płyty akumulatora. Jeśli pokrywa się nie zdejmuje, uzupełnienie niedoborów nie jest możliwe. Przy bateriach z otwieranymi pokrywami należy zachować dużą ostrożność, gdyż roztwór kwasu siarkowego jest żrący i może być niebezpieczny dla zdrowia. Poza tym stan baterii zależy też od jej użytkowania. Jak wydłużyć żywotność akumulatora samochodowego? Sposobów jest kilka.

Czyste klemy

Odpowiednią wydajność akumulatora zapewnia właściwy poziom elektrolitu, ale też klemy. Zwłaszcza w najbardziej newralgicznych punktach. Klemy są narażone na osadzanie na nich oparów elektrolitu, innych substancji chemicznych oraz kurzu. W związku z tym ołowiane bieguny powinny być regularnie, co najmniej raz na trzy miesiące czyszczone. Nie ma w tym nic trudnego. Posłużą do tego specjalne szczotki lub zwykły papier ścierny. Gwarantuje to prawidłowy przepływ prądu. Ogranicza też ryzyko wystąpienia zwarcia.

Ostrożna jazda

Jak wydłużyć żywotność akumulatora samochodowego? Wielu kierowców nie ma pojęcia, że na jego wydajność wpływ ma również styl jazdy. Otóż większość nie jest odporna na pracę w ekstremalnych warunkach. Nie tylko w zakresie temperatur, ale i stylu jazdy. Poruszanie się po wyboistych drogach, może skończyć się oderwaniem płyty ogniw, co skutkuje wewnętrznym zwarciem. Dlatego ważne jest solidne zamocowanie akumulatora.

Wypoziomowanie baterii

Na szybsze zużycie akumulatora wpływ ma również jego niewłaściwe wypoziomowanie. W tym przypadku należy w pierwszej kolejności zajrzeć do informacji podanych przez producenta, który określa jego właściwą pozycję. Jeżeli będzie on zimowany na pochyłościach może skończyć się to wyciekiem elektrolitu. Roztwór ten wycieka na przykład przez nieszczelne korki.

Doładowywanie akumulatora

Jak wydłużyć żywotność akumulatora samochodowego? Z pewnością nie wolno doprowadzić do jej całkowitego rozładowania. Ogniwa baterii ulegają wówczas zasiarczeniu, co skutkuje nieodwracalnym uszkodzeniem baterii i koniecznością jej utylizacji.

Jednak nie tylko z tego powodu nie warto zostawiać na dłuższy czas akumulatora w samochodzie, który nie jest użytkowany. Może to doprowadzić do zamarznięcia elektrolitu, a w konsekwencji rozerwania obudowy, co skończy się poważnymi szkodami pod maską takiego auta.

Jeśli pełne rozładowanie nie trwa zbyt długo, można skorzystać z prostownika i taki akumulator ratować. Pomocne są prostowniki z mikroprocesorem, które potrafią naładować nawet kompletnie rozładowane akumulatory. Problem w tym, że są one kilkukrotnie droższe od standardowych tego typu urządzeń. O samych prostownikach pisaliśmy w artykule pt. Kupujemy sprzęt do ładowania akumulatora“.

Jazda na dłuższych dystansach

Spadek pojemności baterii oraz obniżenie wartości prądu rozruchowego, miejsce ma także podczas częstej jazdy na krótkich dystansach, kiedy to akumulator nie pracuje w optymalnych warunkach. Oczywiście, kiedy temperatura za oknem jest dodatnia i sprowadza się do 15 czy 20 st. Celsjusza, obniżenie wartości nie jest zauważalne. Inaczej to wygląda, kiedy temperatury są niższe. Przy dużych mrozach pojawi się problem z uruchomieniem auta.

Jak sobie z tym poradzić? Otóż należy częściej korzystać z pojazdu i pokonywać nim dłuższe dystanse. Co najmniej raz w tygodniu warto przejechać kilkanaście kilometrów lub więcej, co zapewni baterii pełne naładowanie. Dodatkowo akumulator w każdej chwili można doładować, do czego służy wspomniany już prostownik.

Utrzymanie akumulatora w czystości

Akumulator narażony jest też na zanieczyszczenie. Do jego obudowy przykleja się brud. Co więcej, wilgotne zanieczyszczenia przewodzą prąd, co skutkować może mikrozwarciem, a w konsekwencji szybszym rozładowaniem się baterii. Dobrym wyborem są specjalnie przeznaczone do ochrony akumulatorów, zapinane na rzepy pokrowce.

Groźne przeładowania

Bez wątpienia groźne dla akumulatora jest też jego przeładowanie. Żeby do tego doszło, wystarczy wadliwy regulator napięcia. W takiej sytuacji spływa aktywny materiał z ogniw, co skutkuje uszkodzeniem baterii. Jeśli nawet jest to uszkodzenie fabryczne, większość producentów zrzuci winę na klienta i zarzuci mu nieodpowiednią eksploatację. Kierowca zmuszony jest wówczas do nabycia nowej baterii.

Kiedy wymienić akumulator?

Wyjaśniliśmy, jak wydłużyć żywotność akumulatora samochodowego. Oczywiste jest, że baterie samochodowe niszczeją przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Jeśli są skrajnie zaniedbane, nowy akumulator kupić trzeba już po roku. Kiedy trzeba pomyśleć o jego zakupie?

Przede wszystkim w momencie, kiedy kierowca nie ma pożytku z akumulatora i nie może uruchomić auta lub ma z tym poważny problem. Wcześniej jednak miejsce ma zmniejszenie lub pełen zanik napięcia. Często jest to oznaka nieprawidłowej eksploatacji. Winę ponosić może jednak też awaria alternatora, niesprawna instalacja elektryczna auta czy zaśniedziałe przewody. Dlatego, jeśli akumulator jest użytkowany zgodnie z zaleceniami, warto udać się do elektryka w celu kontroli podstawowych podzespołów samochodu. Natomiast wszystkim tym, którzy potrzebują nowej baterii, przed zakupem polecamy artykuł pt. Jak wybrać akumulator samochodowy?“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 20 Średnio: 2.5]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

2 komentarze

Odpowiedz