Jak wyczyścić tapicerkę samochodową?

jak wyczyścić tapicerkę samochodową

Każdy, kto za czyszczenie tapicerki samochodowej zabierał się samodzielnie, zdaje sobie sprawę z tego, że jest to zadanie dość czasochłonne i co najważniejsze trudne. W samochodzie miejsca jest stosunkowo mało, tapicerka jest zabrudzona i poplamiona, na fotelach często zalega sierść, a na dywanikach mamy dużo błota czy piasku. Jeśli dodamy do tego liczne zakamarki i różne kształty czy załamania tapicerki, widzimy wyraźnie, że nie jest to proces prosty. Jeśli również i Wy macie z tym problem, za chwilę dowiecie się, jak wyczyścić tapicerkę samochodową.

Dwie możliwości

Zabierając się za czyszczenie tapicerki w zasadzie mamy dwie możliwości. Bardzo często plamy usuwamy więc przy wykorzystaniu do tego dostępnych w marketach płynów czy pianek lub nawet wykorzystując do tego mieszanki domowe. Nie można powiedzieć, aby ta metoda była skuteczna. Wypłukanie materiału z tapicerki za pomocą szmatki i gąbki będzie trudne. Mimo wszystko można go rozmyć na całej powierzchni oparcia czy siedziska, co na pewno korzystnie wpłynie na wygląd wizualny wnętrza auta. Ogromną zaletą tej metody jest oszczędność.

Ponadto do usuwania plam wykorzystać możemy specjalnie przeznaczony do tego odkurzacz piorący. To właśnie w ten sposób plamy z tapicerki samochodowej usuwają specjalizujące się w tym firmy. Metoda ta pozwala skutecznie usunąć i wypłukać zabrudzenia bez jakichkolwiek obaw o zacieki czy inne nieestetyczne pozostałości. Minusem jest w tym przypadku koszt takiej usługi, który w zależności od czyszczonej powietrzni waha się od 150 do nawet 500 zł. Na szczęście prosty odkurzacz piorący za kilkaset złotych możemy kupić na własność. Ponadto w większych miastach istnieje też możliwość jego wypożyczenia. Skoro jest to metoda zdecydowanie najlepsza, właśnie temu rozwiązaniu przyjrzymy się bliżej.

Przygotowanie

Jak do każdej czynności wymagającej poświęcenia nieco czasu, tak i do czyszczenia tapicerki trzeba się dobrze przygotować. Tym bardziej że w tym przypadku musimy również doliczyć czas na jej wyschnięcie. Najlepiej więc za czyszczenie foteli samochodowych zabierać się w dni pogodne, kiedy nie kropi i nie jest chłodno. Wyjątkiem jest ogrzewany garaż. Wówczas warunki pogodowe są mniej ważne, choć najczęściej czynności takie wykonujemy na świeżym powietrzu.

Pierwszym krokiem w kierunku czystych i pozbawionych plam siedzeń jest wysprzątanie wnętrza auta z wyjęciem dywaników włącznie. Następnie siedzenie i tylną kanapę trzeba dobrze odkurzyć, wykorzystując do tego wszystkie nadające się końcówki. Zauważmy w tym miejscu, że alergicy oraz osoby podróżujący z dziećmi mogą dodatkowo siedzenia wytrzepać. Najlepiej zrobić to z wykorzystaniem tak zwanej turboszczotki. Istnieje wówczas duże prawdopodobieństwo, że usuniemy również zanieczyszczenia gnieżdżące się głęboko w siedzeniach. Głównie mowa tu o roztoczach, dla których wilgoć, ciepło, kurz i pył są idealnymi warunkami do rozwoju. Turboszczotka posiada głowicę, która obraca się z dużą prędkością, dzięki czemu wzbudza strumień powietrza umożliwiający ich wytrącenie, a następnie usunięcie.

Rozpuszczanie zabrudzeń

Jeśli nasza tapicerka jest naprawdę brudna, jednokrotne użycie odkurzacza piorącego raczej nie pomoże. Wszystko dlatego, że jego działanie polega na jednoczesnym natryskiwaniu pod ciśnieniem czystej wody ze środkiem do prania oraz jej natychmiastowemu odsysaniu z tapicerki przez połączoną ze zbiornikiem na brudną wodę dyszę. Oczywiście znajdą się pewnie tacy, którzy będą za czyszczeniem wielorazowym. Jest to jakieś rozwiązanie, choć pamiętać trzeba, że grozi to przemoczeniem tapicerki, ponieważ w zależności od jakości odkurzacza skuteczność jego odsysania sprowadza się do 50-90%. Tak więc, jak wyczyścić tapicerkę samochodową, która jest naprawdę brudna?

Jest na to sposób. Wystarczy wcześniej skorzystać ze środków do usuwania plam i ich rozpuszczania. Najlepsze są tu odplamiacze, a więc silne środki służące do stosowania miejscowego oraz prepspraye, czyli preparaty powodujące oddzielenie zabrudzeń od włókien tkaniny. Ważne jest natomiast, aby stosować się do zaleceń producenta, gdyż na ogół są to środki dość silne. Zalecamy też ich wypróbowanie na niewidocznym fragmencie tapicerki w celu sprawdzenia, czy nie powodują one odbarwień.

Poza tym odplamiacze stosować się powinno bezpośrednio na plamę i unikać przy tym szorowania tapicerki, a prepspraye równomiernie nanosić na całą czyszczoną powierzchnię. Uważać trzeba również z czyszczeniem podsufitki. W tym przypadku lepiej z obu form zrezygnować i od razu wyczyścić ją z wykorzystaniem do tego odkurzacza piorącego. Wszystko dlatego, że jest ona przymocowana na klej, który pod działaniem większej ilości wody może się odkleić.

Pranie odkurzaczem piorącym

Ostatnim krokiem czyszczenia tapicerki jest pranie jej odkurzaczem piorącym, przesuwając dyszę tego urządzenia po fotelach, natryskując je roztworem środka piorącego oraz wody i jednocześnie ją odsysając. Samo odsysanie w przeciwieństwie do natryskiwania na tym samym fragmencie powtórzyć można kilkukrotnie. Wówczas usuniemy z niego większą ilość wody, dzięki czemu i sama tapicerka wyschnie nieco szybciej.

Pamiętajmy jeszcze o zastosowaniu odpowiedniego środka piorącego, który zaleca się do takich odkurzaczy. Szczególnie ważne jest to w sytuacji, kiedy wykorzystujemy prepspraye. Wówczas musi to być preparat dopasowany do jego składu, co da gwarancję skutecznego wypłukania zabrudzeń i neutralizacji nieprzyjemnych zapachów. Czyszcząc z kolei całe wnętrze włącznie z podsufitką, zaczynać trzeba od tej ostatniej. Usuwając plamy w odwrotnej kolejności, na wyczyszczone już fotele spadać będą krople wody.

Schnięcie

Po wyczyszczeniu tapicerki trzeba jeszcze odczekać, aż siedziska znajdujące się we wnętrzu auta wyschną. W tym celu dobrze jest uchylić drzwi i okna, dzięki czemu znajdująca się wewnątrz wilgoć będzie mogła uchodzić na zewnątrz. Czas schnięcia jest zależny od kilku czynników. Między innymi od ilości zastosowanego środka piorącego i częstotliwości czyszczenia czy też jakości samego sprzętu. Schnięcie trwa więc od kilku do kilkunastu godzin. Warto na ten czas samochód odstawić i z niego nie korzystać. W innym wypadku narażamy się nie tylko na zmoczenie spodni, ale również ponowne zabrudzenie tapicerki.

Skoro wiecie już, jak wyczyścić tapicerkę samochodową czas najwyższy zabrać się do pracy. Najlepiej zrobić to, wykorzystując do tego odkurzacz piorący. Bez wątpienia podróż w czystym aucie bez plam i zabrudzeń będzie o wiele przyjemniejsza.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

Odpowiedz