Jak wybrać pokrowiec na samochód?

jak wybrać pokrowiec na samochód

Nie da się ukryć, że na samochód negatywnie oddziałują warunki atmosferyczne. Dlatego ważne jest jego garażowanie, co jednak nie zawsze jest możliwe. Właściciele własnych posiadłości, którzy mają garaż, wielkiego problemu z tym nie mają i samochód taki trzymają pod dachem, chroniąc go przed promieniami słońca czy opadami deszczy, śniegu i gradu. Ci mieszkający w blokach często takiej opcji nie mają. Wielu zastanawia się wówczas nad zakupem pokrowca samochodowego. W związku z tym, że może to być ciekawe rozwiązanie nie tylko do okrywania pojazdu na co dzień, ale również w momencie wszelkich wyjazdów zastanówmy się, jak wybrać pokrowiec na samochód.

Rodzaje pokrowców samochodowych

Plandeki, bo tak również są one nazywane, to nic innego jak worki, którymi okrywa się nasze pojazdy. Produkty takie są obecnie coraz powszechniejsze, a więc wyróżniamy tu kilka ich rodzajów. Poszczególne pokrowce różnią się od siebie między innymi grubością. Poza tym są wykonane z różnych materiałów.

Najcieńszy jest pokrowiec jednowarstwowy, który wykonany jest na ogół z ortalionu bądź włókniny polipropylenowej. Z ich wykorzystaniem samochód możemy chronić przed kurzem czy brudem, kiedy na przykład przed dłuższy czas nasze auto stoi nieużywane w garażu.

W przypadku samochodów stojących na zewnątrz wybrać trzeba pokrowce dwu- czy nawet trzywarstwowe. Te z zewnątrz pokrywa PCV, dzięki czemu chronią one nie tylko przed kurzem, ale również czynnikami zewnętrznymi, które na nasz pojazd mogą działać niekorzystnie. Dodatkowo takie plandeki od wewnątrz często pokryte są filcem lub bawełną. Jest to o tyle ważne, że nie istnieje wówczas ryzyko porysowania lakieru, jak i przymarznięcia pokrowca, kiedy temperatury na zewnątrz są ujemne.

Inny podział dotyczy zakresu pokrycia auta. Na rynku znajdziemy dziś plandeki samochodowe, które pozwalają przykryć cały samochód, jak i takie, dzięki którym zakryjemy jedynie część pojazdu, a więc dach czy szyby. Po takie warto sięgnąć szczególnie zimą, gdyż chronią szyby przed zamarzaniem, choć sprawdzą się również i latem, kiedy to pozwalają zabezpieczyć wnętrze auta przed jego nadmiernym nagrzaniem. Sporą korzyścią takich pokrowców jest ich prosty i szybki montaż.

Dodajmy tu, że poza powyższymi wyróżniamy też grube na 7-12 mm maty antygradowe. Jak sama nazwa wskazuje, służą zabezpieczeniu szyb i lakieru przed gradem. Co ważne nie tylko tym drobnym, ale również i całkiem sporym o średnicy kilkudziesięciu milimetrów.

Co wybrać?

Zauważmy, że na pokrowcu nie warto szczególnie oszczędzać. Zdecydowanie najlepiej wypadają tutaj plandeki grubsze, które są trudne do porwania, a od zewnątrz pokryte bawełną lub filcem.

Uwagę zwrócić trzeba też na kwestię wentylacji. Pokrowiec taki musi oddychać, bo w innym wypadku będzie zbierała się pod nim wilgoć. To prowadzi z kolei do skraplania pary wodnej, co może być przyczyną korozji. Materiał, z którego wykonana jest plandeka, musi więc przepuszczać powietrze lub mieć w sobie niewielkie otwory wentylacyjne, które pozwalają na cyrkulację powietrza.

Dobór i montaż

Nie wystarczy wiedzieć, że pokrowce takie wykonane mogą być z kilku warstw i różnego materiału. Wybierając pokrowiec samochodowy, pamiętać trzeba również o tym, że dobieramy go w zależności od typu nadwozia.

Na pewno plandeka taka nie może być zbyt ciasna, bo wówczas łatwo ją podrzeć. Z drugiej strony nie mogą one być również dopasowane na wyrost. Wówczas nie będą one dobrze przylegać do karoserii auta i przy niewielkim wietrze zamienią się w balon. Według specjalistów w przypadku samochodów typu kombi pokrowce powinny być dłuższe niż sam pojazd nawet o pół metra. Zaledwie 20 cm dłuższe plandeki sprawdzą się natomiast przy pojazdach typu sedan.

Inną niezwykle ważną kwestią jest również system mocowania. Wiele plandek samochodowych u dołu ma najróżniejsze formy zapięć, dzięki którym umocujemy je na tyle starannie, że unikniemy ich przemieszczania. Często takim mocowaniem są gumki, które zaczepia się o zderzaki. Innym może być umocowany na dole ściągacz. Ponadto warto zaopatrzyć się w kilka dodatkowych gum, dzięki którym pokrowiec dopasujemy staranniej. Szczególnie przydadzą się one, kiedy to samochód parkujemy pod gołym niebem i narażony jest on na działanie wiatru.

Kupować czy nie?

Wielu do plandek samochodowych podchodzi z dużym dystansem i uważa je za mało estetyczne, a nawet obciachowe. Rzeczywiście wiele z nich nie wygląda najlepiej, ale należy zrozumieć, że to nie wygląd jest ich główną zaletą. Zresztą nie mają pełnić funkcji estetycznych, ale dobrze zabezpieczać nasze auto nie tylko przed kurzem czy błotem, ale również działaniem deszczu, słońca, śniegu czy w końcu mogącego doszczętnie uszkodzić samochód gradu. Dlatego też na pewno w taki pokrowiec zainwestować warto. Nawet w sytuacji, kiedy nie będziemy z niego korzystać zbyt często, bo może się on nam przydać w najmniej oczekiwanym momencie.

Dlatego też skoro wiecie już, jak wybrać pokrowiec na samochód i jesteście na niego zdecydowani, nie mamy wątpliwości, że wybierzecie go na tyle starannie, iż będzie on Wam służył wystarczająco długo i dobrze zabezpieczy Wasze auto przed warunkami atmosferycznymi i nie tylko.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 3]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

Odpowiedz