Jak wybrać najlepszy odświeżacz do samochodu?

jak wybrać najlepszy odświeżacz do samochodu

Czy zapach do samochodu to jeden z najważniejszych dodatków, o jakich musimy pomyśleć? Wydaje się, że nie. Mimo wszystko nie jest tajemnicą, że podróż będzie o wiele przyjemniejsza, jeśli we wnętrzu auta rozchodzić się będzie świeża i przyjemna woń, która nie podrażnia, a jednocześnie maskuje inne nieprzyjemne zapachy w kabinie. Zastanówmy się więc, jak wybrać najlepszy odświeżacz do samochodu.

Rodzaj

Rynek zapachów samochodowych jest dziś bardzo szeroki, dzięki czemu każdy powinien znaleźć coś w sam raz dla siebie. W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się więc ich rodzajom. Wyróżniamy tu zapachy choinki, zapachy w sprayu, elektryczne, żelowe kuleczki, zapachy z przyssawkami czy w płynie.

* zapach choinka

Zapach taki jak sama nazwa wskazuje, najczęściej ma kształt choinki i jest wykonany z kartonu. Zauważmy jednak, że termin choinka odnosi się też do innych kształtów. Przez zapachy choinki uznajemy więc wszystkie odświeżacze, które są kartonowymi zawieszkami. Mocowane są one na lusterku wstecznym przy wykorzystaniu do tego gumki lub sznurka.

Największą zaletą takich zapachów jest ich stosunkowo niska cena. Wielu kierowców zwraca też uwagę na ich wady. Otóż zawiesza się je na lusterku, przez co je częściowo zasłania. Dodatkowo zapachy takie są w ciągłym ruchu, co może dekoncentrować kierowców. Zaznaczmy też, że wydzielana tu woń nie jest w stanie zamaskować mocniejszych nieprzyjemnych zapachów. Wydzielają one też ją bez przerwy, a więc służą nam dość krótko.

* zapach w sprayu

Na zapach w sprayu kierowcy decydują się w sytuacjach wyjątkowych, kiedy to zabić chcemy woń nieprzyjemną i duszącą. Stosowanie go na co dzień nie ma jednak większego sensu, ponieważ w samochodzie unosi się on dość krótko i szybko jest usuwany przez klimatyzację. Ponadto większa aplikacja takiego zapachu może powodować duszności oraz zawroty głowy. Niewątpliwie jego największe atuty to niska cena oraz łatwość aplikacji.

* żelowe kuleczki

Zapach pod tą postacią to rodzaj trójwymiarowej choinki, którą umieszcza się na lusterku wstecznym. Zawieszamy na nim woreczek, w którym znajdują się żelowe kulki. Dzięki temu, że zużywają się one stopniowo, zapach taki służy kierowcy dość długo, a jego intensywność jest podobna przez cały okres aplikacji.

* zapach żelowy z przyssawkami

Przy zakupie takiego zapachu warto zachować ostrożność, ponieważ zdarza się, że wydzielana przez nie woń jest toksyczna, co może podrażniać nozdrza między innymi dzieci. Sama forma tego typu zapachów może być bardzo różna. Niezależnie od ich kształtu umieszcza się je na szybie przy pomocy przyssawek, dzięki czemu nie ma obaw o to, że w czasie jazdy dojdzie do ich poluzowania.

* zapach w płynie

Taki zapach zamknięty jest w buteleczce, w której znajduje się drewniany korek. Zapach w płynie stopniowo uwalnia swój aromat i tym samym starcza na długo. Wiesza się je na lusterku, choć można umieszczać także na kratkach wentylacyjnych. Jest to o tyle korzystne, że poprzez większy lub mniejszy nadmuch możemy ustawiać ich intensywność. Decydując się na takie zapachy, postawić trzeba na produkty z górnej półki. Tańsze i zarazem słabsze mogą bowiem przeciekać, co będzie skutkowało zostawieniem tłustych i ciężkich w usunięciu plam.

* zapachy elektryczne

Zapachy elektryczne montuje się w gnieździe zapalniczki. Skonstruowane są one w taki sposób, że umożliwiają kierowcy kontrolowanie ich intensywności. Ich wadą jest fakt, że potrzebują stałego dostępu do źródła zasilnia, przez co zajmują gniazdo zapalniczki. Przy jednoczesnym korzystaniu z innych urządzeń wymagających podłączenia do tego gniazda niezbędny będzie więc rozgałęziacz. Ponadto są one też dosyć drogie.

Trwałość

Wielu szukając rozwiązania optymalnego, stawia na zapachy najtrwalsze. W takiej sytuacji zainteresować nas powinny zapachy w płynie wieszane na kratce wentylacyjnej. Najlepsze z tej serii produktów służą nawet przez około dwa miesiące. Ponadto biorąc pod uwagę trwałość, dobrze sprawdzą się zapachy z możliwością regulacji ich intensywności. W zależności od tego, czy chcemy mieć zapach mniej lub bardziej intensywny, będziemy mogli korzystać z nich krócej bądź dłużej. Ostatnią opcją są granulki zapachowe, które zapach uwalniają stopniowo.

Optymalny zapach

Wybór zapachu do samochodu to oczywiście kwestia indywidualna. Nie da się jednak ukryć, że są kompozycje bardziej nam sprzyjające od innych. Tak oto warto poszukać zapachów cytrynowych, które pobudzają, a jednocześnie nie rozpraszają i nie dekoncentrują. Do takich zalicza się zapach o woni mięty, bryzy morskiej, lasu iglastego czy cytryny. Z kolei aromaty bazujące na kawie, cynamonie czy goździkach wpływają pozytywnie na samopoczucie kierowcy.

Hitem ostatnich miesięcy jest też odświeżacz o woni nowego samochodu. Kojarzy się nam on bowiem z czystością i porządkiem. Ponadto sprawia, że samochód prowadzimy ostrożniej.

Zapachy niekorzystne dla kierowców

Są także i zapachy, których do samochodów się nie poleca. Takimi są aromaty na bazie lawendy czy jaśminu, które mogą mdlić i obniżają koncentrację. Zbyt relaksująco na kierowcę wpływa też zapach rumianku. Pod żadnym pozorem w aucie nie należy również umieszczać zapachów jedzenia. Te sprawiają, że stajemy się podrażnieni i nerwowi, co ma wpływ na agresywny styl jazdy. Niekorzystne są też kompozycje orientalne, które irytują, nadmiernie uspokajają, a nawet prowadzą do zawrotów głowy.

Skoro wiecie już, jak wybrać najlepszy odświeżacz do samochodu na koniec odnieśmy się jeszcze do producentów takich kosmetyków samochodowych. Tych jest wielu, co nie oznacza, że w ofercie każdego z nich znajdziemy coś godnego zainteresowania. Jeśli mielibyśmy coś polecić, w pierwszej kolejności pod uwagę wzięlibyśmy najlepszych producentów, a więc k2 czy Yankee Candle. Dużą popularnością cieszą się też zapachy Dr Marcus oraz Ambi Pur. Na które odświeżacze samochodowe to Wy stawiacie najczęściej?

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 3]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz