Jak wybrać i zamocować fotelik dla dziecka?

jak wybrać fotelik dla dziecka

Kupując wyprawkę swojemu dziecku, na ogół nie skupiamy się na foteliku samochodowym. To duży błąd, bo fotelik jest w tym przypadku jednym z najważniejszych elementów, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo noworodka w aucie. Szczególnie że dziś nikt nie wyobraża sobie podróżowania bez tak wielkiego dobra, jakim jest samochód. Skoro nie wiemy, jak wybrać fotelik dla dziecka nic dziwnego, że często kupujemy produkt kompletnie nieodpowiedni.

Sugerowanie się opiniami koleżanek, znajomych, kogoś z rodziny czy opinii na forum jest dużym uchybieniem. Zdarza się oczywiście, że nabywając fotelik, natrafimy na uczciwego sprzedawcę, który nam doradzi i wytłumaczy wszystkie niuanse. Częściej jednak spotkamy kogoś, kto chce nam sprzedać fotelik, na który nie ma popytu i ten mu zalega, tylko po to, aby się go pozbyć.

To z kolei oznacza nie tylko brak zachowania norm bezpieczeństwa, ale również naraża nas jako rodziców na wysokie mandaty. Obowiązek przewożenia dziecka w foteliku dziecięcym nakazuj bowiem obowiązujące przepisy.

Przepisy dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach

Co mówią na ten temat przepisy? Otóż obecnie w Polsce w foteliku samochodowym istnieje obowiązek przewożenia dziecka od urodzenia aż do osiągnięcia przez niego 150 cm wzrostu. Nie ma tu znaczenia ani wiek, ani waga dziecka. W praktyce dziecko z fotelika zrezygnować będzie mogło więc pomiędzy dziesiątym a czternastym rokiem życia.

Wyjątkiem jest fakt, kiedy dziecko waży ponad 36 kg, a więc przekracza górną granicę podawaną przez producentów takich artykułów. Wówczas na tylnym siedzeniu może ono jeździć bez fotelika, choć jeśli rodzice uznają inaczej, nadal mogą je w nim przewozić. Problemem może być jednak znalezienie odpowiedniego fotelika. Warto go w takiej sytuacji poszukać na rynku amerykańskim, gdzie ostatnia grupa fotelików dotyczy dzieci do 55 kg.

Zauważmy również, że w nowych przepisach znalazła się duża luka, z której nie warto korzystać. Dziecko bez fotelika na tylnym siedzeniu może być przewożone wtedy, kiedy znalazły się tam już dwa foteliki i nie ma miejsca na trzeci. Mimo wszystko mając trójkę dzieci, nie chcielibyśmy wybierać pomiędzy nimi i całkiem świadomie jedno z nich narażać na niebezpieczeństwo.

Sam fotelik to jednak nie wszystko. Ważny jest również ich montaż. W przypadku przewożenia dziecka w foteliku, który jest źle zamontowany, podlegamy takiej samej grzywnie, jakbyśmy przewozili dziecko bez niego. Skoro statystycznie aż 7 na 10 fotelików jest montowanych nieprawidłowo, warto zwrócić na to uwagę. Jeśli nie zachęca Was do tego czynnik finansowy, to wiele do myślenia powinno dać poczucie odpowiedniego zabezpieczenia swojego dziecka na czas podróży.

Podział na grupy

Odpowiadając sobie na pytanie, jak wybrać fotelik dla dziecka skupić się trzeba na wadze malca. Obecnie biorąc pod uwagę najpopularniejszy podział, foteliki samochodowe podzielone są na grupy odpowiadające wadze przewożonych w nich dzieci. Tak oto wyróżniamy:

* Foteliki 0-10 kg/0- 13 kg – grupa 0/0+

Te foteliki są przeznaczone dla noworodków i niemowląt. Ze względu na to, że można je wyciągnąć i przenosić w nich dziecko, czy nawet zamontować je na ramie wózka nazywane są nosidełkami”. Są one małe i lekkie, ale nie służą dzieciom zbyt długo. Większość wyrasta z nich między pierwszym a drugim rokiem życia.

Ze względu na obowiązujące przepisy foteliki takie skierowane są tyłem do kierunku jazdy (RWF), a montuje się je przy wykorzystaniu pasów samochodowych lub systemu mocowania fotelików ISOFIX.

Co ciekawe foteliki z tej z grupy rosną razem z dzieckiem. Przy noworodkach wykorzystuje się specjalne wkładki wypełniające i poduszki podtrzymujące główkę. Kiedy dziecko rośnie, najpierw wyciągamy wkładkę, a na koniec również poduszkę.

* Foteliki 0-18 kg – grupa 0/1

Kupując fotelik z grupy 0-18 kg, gwarantujemy sobie, że dziecko korzystać z niego będzie przez trzy lub nawet cztery lata. Problem w tym, że większość z takich fotelików nadaje się do przewożenia dzieci co najmniej półrocznych. Chcąc zakupić taki fotelik dla noworodka, warto wcześniej sprawdzić, czy zajmie ono w nim odpowiednią pozycję. Nie powinna ona być zbyt pionowa, co w tym przypadku jednak się zdarza.

* Foteliki 9-18 kg – grupa 1

Wśród tych fotelików nie brak dobrych produktów przeznaczonych do montowania przodem do kierunku jazdy (FWF), które montuje się przy pomocy pasów samochodowych lub ISOFIX-a. Poza nimi w grupie tej rodzice zainteresowani wożeniem dzieci tyłem do kierunku jazdy znajdą też foteliki RWF.

* Foteliki 9-25 kg – grupa 1/2

Rodzice szukający drugiego fotelika dla dziecka, którzy są wierni wożeniu ich tyłem do kierunku jazdy coś odpowiedniego na pewno znajdą wśród tej grupy fotelików. Przeznaczone są do przewożenia dzieci od około 9 miesiąca życia o wadze minimum 9 kg aż do 6-7 roku życia. Co ważniejsze są wśród nich modele umożliwiające zmianę kierunku ustawienia.

* Foteliki 15-36 kg – grupa 2/3

Te foteliki od pozostałych różnią się tym, że nie są wyposażone w pasy pięciopunktowe. Dziecko przypina się tu pasami samochodowymi.

Wielu rodziców do takich fotelików swoje dzieci przesadza jednak zbyt wcześnie. Jest to błąd, bo jednak pasy samochodowe są tworzone z myślą o osobach dorosłych. Z kolei budowa anatomiczna pomiędzy dziećmi a dorosłymi jest ogromna. Przypięcie ich zwykłymi pasami może oznaczać, że w czasie wypadku dziecko się z nich wyślizgnie, a pasy wylądują na brzuchu. To z kolei może skutkować poważnymi urazami narządów wewnętrznych.

Jeśli istnieje taka możliwość, warto skorzystać tutaj z systemu ISOFIX. Nawet pomimo tego, że w teorii taki sposób montażu dotyczy jedynie fotelików z grupy do 18 kg. Tak przymocowany fotelik może być jednak ogromną wartością dodaną zwłaszcza w przypadku zderzeń bocznych.

W fotelikach z tej grupy dzieci wozimy do momentu, kiedy osiągnie ono granicę 150 cm wysokości.

* Podwyższenia 15-36 kg – grupa 2/3

Poza fotelikami w tej grupie spotkać można jeszcze podwyższenia, które poleca się rodzicom dzieci o wadze ponad 22 kg. Co można o nich powiedzieć? Na pewno tyle, że nie jest to dobre rozwiązanie. W kwestii bezpieczeństwa dziecku nie dają one w zasadzie nic. Najlepszym tego potwierdzeniem jest fakt, że renomowani producenci fotelików z tych produktów już zrezygnowali. Lepiej zostawić je więc w spokoju na rzecz znacznie bezpieczniejszych fotelików.

Zmiana fotelika na większy

Wielu rodziców na zmianę pierwszego fotelika decyduje się, kiedy dziecku wystają z niego nóżki lub przekroczyło ono wagę 9 kg. To błąd. Przy pierwszym foteliku na zmianę warto zdecydować się kiedy:

– po wyjęciu wkładek i poduszek czubek głowy dziecka wystaje ponad obrys fotela,
– pasy są za krótkie i uniemożliwiają prawidłowe zapięcie,
– dziecko przekroczyło wagę przypisaną do fotelika – 10 kg lub 13 kg.

Przy drugiej zmianie wiele zależy od tego, jaki jest to fotelik – RWF czy FWF. Kiedy dziecko wozicie tyłem do kierunku jazdy, wyznacznik stanowi:

– wystawanie czubka głowy dziecka ponad obrys fotela,
– zbyt krótkie pasy,
– przekroczenie przypisanej wagi – 18 kg lub 25 kg.

Jeśli dziecko przewożone jest w foteliku FWF, na zmianę warto zdecydować się kiedy:

– linia oczu dziecka znajduje ponad obrysem fotelika,
– pasy wychodzą poniżej linii ramion dziecka,
– przekroczono przypisaną wagę.

Montaż

Sposób montażu fotelika samochodowego uzależniony jest od tego, czy montowany jest on pasami bezpieczeństwa, czy za pomocą systemu ISOFIX. Niezależnie od tego dokładny opis montażu znajduje się na instrukcji. Poza tym instruktażu montażu udzielić powinien także sprzedawca w sklepie, w którym fotelik jest nabywany.

Certyfikaty bezpieczeństwa

Wybierając fotelik, trzeba pamiętać, że każdy tego typu produkt dopuszczony do sprzedaży powinien posiadać homologację ECE R44. Jest to nic innego jak europejski certyfikat oznaczający, że fotelik spełnił wymogi techniczne. Sęk w tym, że kryteria do spełnienia wymogów tego certyfikatu są bardzo niskie. Nie oznacza to jeszcze, że fotelik taki jest bezpieczny.

Testy zderzeniowe

Dużo w kontekście bezpieczeństwa fotelików wyjaśnić mogą testy zderzeniowe. Przed zakupem warto sprawdzić, jaką ocenę otrzymał on w tak zwanych crashtestach. Pamiętać trzeba też o tym, że fakt, iż przeszedł on takie testy, jeszcze o niczym nie świadczy. Ważne jest, jaką otrzymał w nich ocenę w skali od 1 do 5. Kupowanie fotelika, który oceniany jest poniżej 3 z punktu widzenia bezpieczeństwa, nie ma większego sensu i jest nieodpowiedzialne.

Nowy czy używany?

W żadnym wypadku fotelika nie należy kupować też na rynku wtórnym. Zwłaszcza od osoby, której nie znamy. Nie jest wykluczone, że ofertę stanowi fotelik, który brał udział w wypadku samochodowym i ma obniżoną odporność. Jako że chodzi tu o zdrowie Waszego dziecka o wiele lepiej i bezpieczniej postawić na produkt fabrycznie nowy.

Podsumowując, do zakupu fotelika samochodowego podejść trzeba po wcześniejszym zapoznaniu się z tematyką i przestudiowaniu kilku lektur się do tego odnoszących. Najlepiej takich zakupów dokonywać w sklepie stacjonarnym, który poza szeroką ofertą powinien mieć też przeszkoloną załogę. Zawsze na zakupy udać trzeba się też samochodem, w którym będziemy wozić swoje dziecko. Pozwoli nam to na ich przymierzenie i sprawdzenie, czy czuć się ono będzie w nim swobodnie i wygodnie.

Głęboko wierzymy, że skoro wiecie już jak wybrać fotelik dla dziecka, nie popełnicie kompromitujących błędów i kupicie produkt optymalny. Tego życzymy Wam z całego serca.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz