Jak uniknąć przegrzania silnika?

jak uniknąć przegrzania silnika

Temperatury latem są bardzo wysokie. W związku z tym warto pamiętać o problemach pojazdów z tym związanych, o których wspominaliśmy w artykule pt. Najczęstsze awarie samochodowe podczas upałów“. Jedną z popularnych awarii jest przegrzanie się jednostki napędowej. Jak uniknąć przegrzania silnika i co zrobić, kiedy to nastąpi?

Problemem stan techniczny

Wysokie temperatury są idealne do tego, aby oddawać się wypoczynkowi na łonie natury. Każdego roku podczas podróży na krótsze czy też dłuższe wczasy awarii ulega wiele pojazdów. Powodem jest przegrzanie silnika. Jak się okazuje, problemem jest tu nie tyle temperatura, ile przede wszystkim stan techniczny samochodu.

Prawda jest bowiem taka, że sprawny układ chłodniczy powinien sobie poradzić nawet wtedy, kiedy temperatury są naprawdę wysokie. Tak więc, jak uniknąć przegrzania silnika? Na pewno nie wolno zapominać o odpowiednim ciśnieniu w układzie chłodzenia, które gwarantuje, że płyn się nie gotuje i sprawnie odprowadza ciepło z silnika. Jeżeli będzie on nieszczelny, spowoduje to szybkie ubytki płynu, a w konsekwencji również przegrzewanie się jednostki napędowej. Co istotne spowodować może to nawet najmniejsza nieszczelność.

Problemem może być również niewłaściwe działanie jednego z czujników, co spowodowane najczęściej jest ich awarią lub zablokowaniem. Konsekwencją ich awarii jest zaburzenie odprowadzania ciepła z silnika. Stąd już natomiast prosta droga do jego przegrzania czy wypalenia uszczelki pod głowicą i innych awarii, które kończą jazdę, a przy tym zmuszają do dużych wydatków związanych z wyeliminowaniem usterki.

Jak uniknąć przegrzania silnika krok po kroku?

Przegrzaniu jednostki napędowej można zaradzić. Wystarczy tylko dobrze się do takiej podróży przygotować.

* prawidłowy poziom oleju silnikowego i płynu chłodzącego

Samochody stają się coraz bardziej zaawansowane pod kątem technologicznym, ale zasada działania układu chłodzenia pozostała niezmieniona. Tak więc krążący w tym układzie płyn odbiera ciepło od jednostki napędowej, przekazując je do otoczenia. Jeśli płynu zabraknie lub jego ilość będzie nieprawidłowa, chłodzenia nie będzie. Dlatego warto sprawdzić jego poziom. Ponadto sprawdzenia wymaga też poziom oleju silnikowego. Ten nie tylko bowiem smaruje silnik, ale także odprowadza z niego nadmiar ciepła.

* odpowiedni płyn chłodzący

Sprzedawane płyny chłodzące przystosowane są do starszych układów chłodniczych (IAT), jak i tych nowszych (OAT). Występujące pomiędzy nimi różnice odnoszą się do zastosowania dodatków przeciwkorozyjnych czy antypiennych. Nie jest powiedziane, że mieszanie różnych płynów nie może mieć miejsca, gdyż lepiej w układzie mieć zmieszany płyn chłodzący, aniżeli nie mieć go w ogóle. Mimo wszystko trzymanie się takich praktyk przez dłuższy czas może doprowadzić do niedrożności całego układu.

* weryfikacja przewodów układu chłodzenia

Weryfikacji poddać należy też same przewody układu chłodzenia, których uszczelnienie jest trudne, a niekiedy nawet niemożliwe. Z reguły pękają bowiem przewody mocno zużyte i sparciałe. Wprawdzie można zastosować tutaj zbrojoną taśmę czy uszczelnić je w inny sposób, ale lepiej przewód zastąpić przeznaczoną do tego rurką. Pamiętać przy tym należy, że nie może się on wówczas zaginać.

* sprawdzenie wentylatora

Sprawdzeniu wymaga również wentylator. Jego prawidłowe działanie sprawdzić można, pozostawiając w zaparkowanym aucie pracujący silnik. Przy wysokich temperaturach nawet przy niskich obrotach jednostki napędowej maksymalnie po kilku minutach załączyć się powinien wentylator chłodnicy. Jeśli go nie słychać, a wskaźnik temperatury idzie w górę, to najprawdopodobniej wentylator nie działa. Wówczas najlepiej sprawdzić to u zaufanego mechanika. Podróż z niesprawnym wentylatorem nie ma sensu, gdyż z pewnością skończy się przegrzaniem silnika.

Co zrobić, kiedy silnik się przegrzeje?

Wspomniane zostało, jak uniknąć przegrzania silnika. Jednak co zrobić, kiedy już do tego doszło? Kierowca, który zauważył wydobywającą się spod maski parę, powinien jak najszybciej zjechać z drogi i wyłączyć silnik. Błędem jest otwieranie maski zaraz po zatrzymaniu, co może być niebezpieczne ze względu na wysokie ciśnienie płynu w układzie chłodzenia. Takie zachowanie grozi poparzeniem.

Maskę otworzyć można ostrożnie po kilkunastu minutach, sprawdzając, co się stało. Jeśli awaria została dostrzeżona szybko, jest szansa, że nie doszło do uszkodzenia uszczelki pod głowicą i innych awarii. Dopóki silnik jest ciepły, łatwiej też zlokalizować miejsce wycieku. Warto więc sprawdzić przewody doprowadzające płyn do chłodnicy. O prawidłowym obiegu płynu chłodniczego w tym układzie świadczy ich podwyższona temperatura. Jeżeli główny przewód jest chłodny, krążenie w układzie nie jest prawidłowe. Powodem takiego stanu jest najczęściej awaria pompy lub termostatu.

Ewentualny wyciek należy zatamować, korzystając przy tym choćby z taśmy. Dzięki temu kierowca uniknie konieczności wzywania pomocy drogowej i sam dojedzie do warsztatu, co jest nieuniknione. Przed dalszą jazdą uzupełnić trzeba też ubytki płynu chłodniczego, najlepiej dolewając do układu zwykłej wody destylowanej.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

Odpowiedz