Jak sprzedać samochód używany?

Jak sprzedać samochód używany?

Nie ulega wątpliwości, że większość polskich kierowców szuka sobie samochodu na rynku wtórnym. W związku z tym, ze sprzedażą auta — po dobrej cenie i w adekwatnym do niej stanie technicznym — nie powinno być problemu. Sęk w tym, aby zbyć go po jak najwyższej cenie. Tak więc, jak sprzedać samochód używany, aby zarobić na nim jak najwięcej?

Sprzedaż samochodów w dobie koronawirusa

Bez wątpienia obecnie, kiedy panuje koronawirus, ma on również wpływ na rynek motoryzacyjny. Tyczy się to także Polski. Wielce prawdopodobne, że w związku z zamknięciem granic spadnie import pojazdów z zagranicy. To nie koniec, ponieważ widać już, że spada popyt na nowe auta. Jeżeli już, najlepiej sprzedawać się powinny małe samochody miejskie. Ma to związek z przerzuceniem się z komunikacji miejskiej na samochód prywatny. Tymczasem najtańsze w eksploatacji są właśnie małe auta segmentu A czy B. Masz taki pojazd? Jeżeli tak, sprawdź, jak sprzedać samochód używany w cenie adekwatnej do jego stanu i wieku, a na pewno odsprzedasz go dość szybko.

Jak sprzedać samochód używany i ustalić jego wartość?

W pierwszej kolejności należy ustalić cenę zbywanego pojazdu. Wielu kierowców nie wie, jak wycenić sprzedawany samochód. W ustaleniu wartości auta można jednak sobie pomóc, korzystając choćby z podobnych ofert z sieci. Wystarczy obejrzeć kilka portali ogłoszeniowych, przeglądając aktualne oferty i biorąc pod uwagę markę, model, nadwozie, typ paliwa, pojemność, moc, skrzynię biegów, rok produkcji czy kraj pochodzenia.

Dzięki powyższym danym łatwo znaleźć identyczne modele. Należy tylko zwrócić uwagę na przebieg, wyposażenie i sam stan pojazdu. Ważna jest też forma sprzedaży. Preferowane są pojazdy z fakturą VAT 23%, które interesują przedsiębiorców szukających aut na poczet firmowych flot.

Programy do wyceny samochodów

Bez wątpienia w wycenie samochodu pomóc mogą też specjalistyczne programy. To aplikacje, z których korzystają między innymi firmy leasingowe, salony samochodowe, ale też banki, rzeczoznawcy czy towarzystwa i agencje ubezpieczeniowe. Najprościej poprosić o wsparcie agenta ubezpieczeniowego. W ten sposób można dowiedzieć się, jaka jest wartość pojazdu dla ubezpieczyciela.

Wsparcie specjalistów

Osobista wycena może być jednak zbyt trudna. Warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy specjalistów. Pomóc mogą na przykład właściciele komisów samochodowych. Poza weryfikacją stanu technicznego auta, a przed ustaleniem ceny, zajrzą oni również w dokumenty i zweryfikują sytuację rynkową. Na pewno sprawdzą też pojazd w programie do wyceny aut używanych.

Ogromną wartością są też specjalistyczne raporty od niezależnych ekspertów motoryzacyjnych w Polsce. Wycena samochodu to duża oszczędność czasu i pieniędzy. Wówczas pod uwagę brane są m.in.:

  • Badanie karoserii przy wykorzystaniu miernika lakieru;
  • Oględziny wnętrza pojazdu, włączając w to badanie sprawności elektroniki i klimatyzacji;
  • Oględziny komory silnika;
  • Weryfikacja sprawności układu kierowniczego, hamulców i zawieszenia (w serwisie i podczas jazdy próbnej);
  • Dokumentacja fotograficzna;
  • Oględziny auta w warsztacie samochodowym;
  • Diagnostyka komputerowa;
  • Sprawdzenie historii pojazdu;
  • Komentarz eksperta.

Jak przygotować samochód do sprzedaży?

Po ustaleniu ceny samochodu używanego można zastanowić się nad przygotowaniem auta do sprzedaży. Oczywiście mówi się, że najważniejszy jest wygląd, wszak pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Wielu kierowców kupuje oczami, dlatego obowiązkiem jest wykonanie kilku niezbędnych zabiegów poprawiających prezencję auta. Z drugiej strony trzeba uważać, aby nie przesadzić z zabiegami pielęgnacyjnymi przed sprzedażą. Może to być źle odebrane przez potencjalnego nabywcę i rozumiane jako próbę zatuszowania poważnych usterek. Przykładem jest czyszczenie komory silnika. Ponadto kierowcy są uczuleni na punkcie wypadkowej historii czy korekty licznika.

Tak więc kilka zabiegów w zupełności wystarczy, ponadto przyda się raport VIN, który ukazuje historię pojazdu. Świadczy o tym, że sprzedawca jest uczciwy i ma jak najlepsze intencje, nie chcąc oszukać klienta. Raport Historii Pojazdu zawiera w sobie bowiem wiele ważnych z punktu widzenia nabywcy informacji, np. przebieg pojazdu, rejestr szkód i kolizji, fabryczne wyposażenie, galerię zdjęć, fabryczne usterki czy dane techniczne.

Mycie samochodu

W pierwszej kolejności należy porządnie umyć samochód. Najlepiej skorzystać przy tym z myjni ręcznej, która jest efektywniejsza niż szczotki myjni automatycznych. Co jednak ważniejsze, nie uszkodzi lakieru auta. Ponadto po umyciu łatwiej ocenić stan karoserii, na której widoczne są odpryski, wgniecenia, otarcia czy zadrapania.

Czyszczenie nie jest ani drogie, ani skomplikowane. Niekiedy koniecznie sięgnąć należy jednak po specjalistyczne środki, na przykład przy usuwaniu asfaltu, smoły i żywicy. Specjalnego dressingu użyć warto też do opon. Nada on im pożądanej, głębokiej czerni, dając efekt mokrej opony, a dodatkowo spowolni proces starzenia ogumienia. To zabieg wart uwagi, gdyż mokra, czarna opona dobrze prezentuje się z czystymi, błyszczącymi felgami.

Jak zostało wspomniane wyżej, odejść należy od pomysłu mycia silnika. Dla większości to próba ukrycia wycieków jednostki napędowej. Oczywiście również pod maską można przeprowadzić pewne zabiegi, ale wystarczające będzie przetarcie z kurzu znajdujących się tam pokryw i osłon.

Czyszczenie wnętrza

Podobnie jak na zewnątrz, ważny jest także środek auta. Na pewno z kabiny usunąć należy wszystkie przedmioty osobiste, na przykład foteliki, ale też kable rozruchowe, skrzynki, a nawet uchwyty. Oczywiście całe wnętrze należy dokładnie odkurzyć, po czym umyć szyby auta, kokpit, boki drzwi, środkową konsolę czy schowki. Przyda się też pranie tapicerki, rzecz jasna o ile ma ona ślady użytkowania w postaci plam czy zacieków.

Kontrola samochodu u mechanika

Nie każdy zna się na samochodach wystarczająco dobrze, aby ocenić stan techniczny sprzedawanego egzemplarza, zwłaszcza w sytuacji, kiedy minęło już nieco czasu od obowiązkowego przeglądu. Warto wówczas udać się na kontrolę do mechanika. Sprawdzenie auta w warsztacie nie narazi na szwank finansów, a pozwoli sprawdzić, w jakim stanie są najważniejsze podzespoły samochodu. Dzięki weryfikacji w warsztacie można też uniknąć niezręcznej sytuacji, kiedy podczas oględzin z klientem okaże się, że auto ma poważne mankamenty.

Jednocześnie, znając mocne strony auta i jego niewielkie usterki, łatwiej bronić ceny samochodu. Tym bardziej że dla kupującego nawet najmniejszy mankament jest wystarczający do tego, aby negocjować wartość pojazdu, niestety, często o kwoty znacznie przewyższające koszty usunięcia usterki.

Ewentualne naprawy

Jeżeli podczas naprawy mechanik nie dopatrzył się większych usterek, można odetchnąć z ulgą. W innym wypadku, kiedy któryś z układów wymaga jednak ingerencji i nakładów finansowych, pozostaje zastanowić się, czy warto usuwać je na własny koszt. Z reguły zalecane jest usuwanie drobnych, ale uciążliwych usterek. O poważniejszych naprawach, tylko w niewielkim stopniu zagrażających bezpieczeństwu i dalszej eksploatacji pojazdu warto jedynie poinformować nabywcę, oczywiście obniżając cenę adekwatnie do poniesionych z tego tytułu kosztów. Wymienić można tu naprawę oświetlenia, hamulców, zawieszenia czy wymianę napędu rozrządu. Ich naprawa zawsze budzi wątpliwości. Kwestią domysłów jest bowiem ich jakość. Każdy rozsądny właściciel, który za chwilę ma zamiar pozbyć się auta, będzie szukał na tej płaszczyźnie jak największych oszczędności.

Polerowanie i naprawy blacharsko-lakiernicze

Starsze samochody z reguły mają wypłowiały, a przy tym lekko porysowany lakier. Szansą na polepszenie efektu wizualnego jest polerowanie, które szerzej opisuje artykuł pt. Woskowanie i polerowanie samochodu – jak zrobić to dokładnie?“. Przed zabiegiem warto jednak wykonać kilka zdjęć, aby przedstawić potencjalnemu klientowi, że to wynik profesjonalnych prac nad lakierem, gdyby był on zdziwiony stanem karoserii. Inną kwestią jest usuwanie wgnieceń oraz inne naprawy blacharsko-lakiernicze. Nie ma tzw. złotego środka. Jedni wolą usuwać je samodzielnie, inni natomiast kupić auto gotowe do jazdy.

Tyle wystarczy, jeśli wziąć pod uwagę wiedzę, która jest niezbędna do tego, jak sprzedać samochód używany w atrakcyjnej dla siebie cenie. Nie wymaga to wielkiego zaangażowania, choć do całego procesu należy się przygotować. Wszak konkurencja na rynku jest ogromna, a więc nie jest łatwo zainteresować potencjalnego nabywcę akurat swoim egzemplarzem. O zainteresowaniu nabywców, choćby przez ciekawie napisane ogłoszenie, mówi artykuł Jak sprzedać samochód szybko i dobrze?“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz