Jak sprzedać samochód szybko i dobrze?

jak sprzedać samochód

Jak sprzedać samochód używany szybko, aby na nim nie stracić? Niestety, często jest to niemożliwe, bo szybka sprzedaż, to z reguły pozbycie się pojazdu poniżej jego wartości rynkowej.

Jak sprzedać samochód po rzeczywistej wartości?

Sprzedaż samochodu używanego jest sama w sobie dość trudna. Najprościej byłoby odsprzedać auto do komisu lub zostawić je w rozliczeniu za nowy pojazd. To jednak skutkuje jego sprzedażą po zaniżonej wartości. Jak sprzedać samochód, aby nie stracić na nim w ogóle lub ta strata była jak najmniejsza?

Zacząć należy od ustalenia ceny pojazdu, co jest trudniejsze, niż się wielu wydaje. Błędem jest wystawianie go na sprzedaż po zawyżonej, ale i zaniżonej cenie. Więcej o wycenie pojazdu w artykule pt. Jak wycenić samochód?“. Tu wspomnieć trzeba jedynie o czynnikach wpływających na wyższą i niższą wartość auta.

Aspekty, które podnoszą wartość samochodu używanego:

 • pochodzenie z polskiego salonu
 • bezwypadkowość
 • udokumentowane przebieg i historia serwisowa
 • bogate wyposażenie (w niewielkim stopniu)
 • jak najmniejsza liczba poprzednich właścicieli

Aspekty, które obniżają wartość samochodu używanego:

 • wgniecenia i uszkodzenia lakieru
 • wysoki przebieg
 • ubogie wyposażenie
 • wypadkowa przeszłość
 • niefachowe przeróbki

Analiza sytuacji rynkowej i uwzględnienie powyższych aspektów pomogą wykalkulować cenę. Jednak to dopiero początek drogi do sprzedaży samochodu.

Dokumenty przy sprzedaży samochodu

Zaraz po ustaleniu ceny za samochód, a jeszcze nawet przed nią, sprzedawca musi zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty. O ile dowód rejestracyjny, jeżeli jest to samochód, z którego dalej korzysta, zwykle ma pod ręką, o tyle nie jest to takie oczywiste w przypadku karty pojazdu (o ile była wydana), a tym bardziej książki serwisowej czy instrukcji obsługi. Przydadzą się również ewentualne rachunki z warsztatów potwierdzające przebyte naprawy i serwisy. Zasada jest prosta: im więcej dokumentów, tym lepiej. Dodatkowo przy droższych naprawach i fakturach można je nawet dołączyć do ogłoszenia w postaci zdjęcia. Nawet wówczas, kiedy nie podniosą one wartości auta, na pewno jej nie obniżą, a bez wątpienia pozwolą wyróżnić ogłoszenie pośród morza anonsów sprzedażowych.

Oczywiście rachunki i faktury z serwisów i warsztatów muszą mieć pokrycie w rzeczywistości. Przydadzą się również inne raporty, np. raport VIN potwierdzający m.in. przebieg, ewentualną bezwypadkowość i legalność.

Mycie i czyszczenie samochodu

Jak sprzedać samochód, aby przykuć wzrok sprzedawcy? Jeszcze przed wykonaniem zdjęć warto poświęcić odrobinę czasu na czyszczenie wnętrza i mycie karoserii. Jeśli lakier nie jest zniszczony, wystarczy porządnie umyć auto i poddać je woskowaniu. Jeżeli jest zmatowiały, trzeba go wypolerować. Oczywiście nie ma konieczności robienia tego osobiście, bo zlecić można to specjalistycznym firmom od detailingu. Karoserię obejrzeć trzeba także pod kątem wgnieceń. Dlatego warto zainwestować kilkaset złotych, aby następnie nie stracić tysiąca lub więcej.

Mycie i nabłyszczanie nie zaszkodzi również felgom, a przy tym plastikom. Uważać trzeba natomiast z czyszczeniem silnika. Czysta jednostka napędowa może budzić podejrzenia. Nie zaleca się zwłaszcza tuszowania wszelkich wycieków.

Czysto powinno być za to we wnętrzu. Plastiki muszą być wyczyszczone, a wnętrze wolne od śmieci i zbędnych gadżetów. Dodatkowo od wewnątrz warto umyć szyby, ale uważać należy z wymianą dywaników czy obszycia kierownicy, co może wskazywać na ukrywanie rzeczywistego przebiegu auta.

Jak zrobić zdjęcia samochodu do ogłoszenia?

Przed umieszczeniem ogłoszenia wcześniej trzeba wykonać zdjęcia samochodu. Najlepiej za pomocą aparatu fotograficznego, choć skorzystać można również ze smartfona, ale tylko wówczas, kiedy ma on wysokiej jakości aparat. Ważne, aby samochód został sfotografowany z każdej z czterech stron, z czego zawsze na jednym zdjęciu najlepiej pokazać dwa jego boki. Do tego należy zadbać o dobre światło i usunąć niepożądane obiekty. Sfotografować trzeba wszystkie niedoskonałości i defekty, ale również wnętrze, pokazując na zdjęciach fotele, bagażnik, deskę rozdzielczą i wszelkie detale.

Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży samochodu?

Większość pojazdów sprzedaje się dziś on-line. Jak sprzedać samochód przez Internet? Kluczem jest dobrze napisane ogłoszenie. Najgorszym pomysłem jest wykorzystanie gotowego szablonu, jak często postępują handlarze. Dobre ogłoszenie zawsze jest merytoryczne, a jednocześnie napisane w prosty i przystępny sposób, zachowując zasady ortografii i interpunkcji. W błędzie są ci, którzy uważają to za nieistotne, bo wielu potencjalnych nabywców zwraca na to uwagę, choć kluczowy jest oczywiście towar, w tym przypadku samochód i fakty o pojeździe, tj.:

 • cena
 • forma płatności
 • termin ważności opłat (OC, badania technicznego)
 • wyposażenie
 • ewentualna historia serwisowa

Ewentualnie można skorzystać z innej metody i napisać nietypowe ogłoszenie. Może ono wiązać się z jakąś niezwykłą historią ze sprzedawanym autem, okraszając całość oryginalnym i nietypowym opisem.

Najważniejsze jednak, aby ogłoszenie było zgodne ze stanem faktycznym samochodu. Jeżeli w ogłoszeniu nie będzie mowy o usterkach i nabywca nie dowie się o problemach samochodu przed jego zakupem, później może zwrócić się o zwrot środków. Broni go bowiem instytucja rękojmi, o której więcej mówi artykuł pt. Rękojmia na samochód używany“.

Gdzie umieścić ogłoszenie o sprzedaży samochodu?

Ogłoszenie o sprzedaży samochodu warto wstawić co najmniej na dwóch portalach, najlepiej płatnym i darmowym. Internet daje też inne możliwości do rozreklamowania anonsu o sprzedaży auta, np. przez media społecznościowe czy fora dedykowane danej marce. Ta ostatnia forma reklamy jest jednak rzadko spotykana. To normalne, ponieważ ta opcja sprawdzi się tylko wówczas, kiedy dany egzemplarz był już w jakiś sposób prezentowany na danym forum.

Jeżeli jest to darmowy portal ogłoszeniowy, sprzedaż samochodu używanego może się przeciągnąć w czasie. Nawet wówczas, kiedy dany egzemplarz wydaje się całkiem ciekawym wyborem. Wszystko przez mnogość ofert sprzedażowych. Wówczas anons można w jakiś sposób wyróżnić, choć promowanie na pewno będzie już dodatkowo płatne. Jest to jednak jednoznaczne ze zwiększeniem zainteresowania, bo ogłoszenie obejrzy znacznie większa rzesza kierowców.

Jak sprzedać samochód inną metodą?

Jak sprzedać samochód, jeżeli nie korzystać przy tym z Internetu? Można oddać go do komisu, ale sprzedawca nie uzyska rzeczywistej ceny za pojazd. Komis musi zarobić, a prowizję pokrywa kupujący. Zresztą sprzedaż w komisie może mieć dwie formy. Pierwsza to sprzedaż bezpośrednia dla komisu, kiedy sprzedawca od razu dostaje pieniądze za auto. Nadal często miejsce ma jednak tzw. wstawienie auta do komisu.

Innym rozwiązaniem jest giełda, choć te mocno utraciły na znaczeniu, kiedy pojawił się Internet. Najpopularniejsze giełdy mimo wszystko się obroniły, a przynajmniej próbują się bronić, gdyż z reguły to place z częściami. To jednak nadal ciekawa opcja, bo samochód można tam sprzedać naprawdę szybko. Na giełdę przyjeżdżają bowiem klienci bezpośrednio zainteresowani zakupem samochodu.

O sprzedaży samochodu nadal można poinformować przez kartkę na szybie. To tania forma reklamy, bo wystarczy wydrukować, a następnie nakleić kartkę z kluczowymi informacjami, tj.:

 • rokiem produkcji
 • modelem
 • ceną
 • kontaktem

Oczywiście zasięg takiej informacji będzie względnie niewielki. Jednak właściciele, którym nie spieszy się szczególnie ze sprzedażą samochodu, powinni wziąć pod uwagę takie rozwiązanie.

Formalności po sprzedaży samochodu

Cały proces sprzedaży nie kończy się na podpisaniu umowy oraz przekazaniu kluczyków i auta nabywcy. Już po sprzedaży, były właściciel powinien zawiadomić odpowiedni wydział komunikacji i ubezpieczyciela.

Wyrejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji

Na wyrejestrowanie auta sprzedający ma 30 dni od zbycia pojazdu. Nie jest to trudne, bo do urzędu wystarczy zabrać ze sobą:

 • dowód osobisty lub paszport
 • dokument poświadczający zbycie pojazdu

Zaświadczenie o zbyciu pojazdu można otrzymać na miejscu lub pobrać je ze strony internetowej. Informację o sprzedaży samochodu złożyć można też przez Internet, korzystając z platformy ePUAP, ale niezbędny jest do tego Profil Zaufany.

Przepisanie polisy OC na nowego właściciela

Zbycie pojazdu, ale już w ciągu 14 dni, zgłosić należy również do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym pojazd był ubezpieczony. W tym celu wystarczy wypełnić krótki formularz znajdujący się na stronie ubezpieczyciela, podając w nim:

 • dane osobowe
 • dane osobowe osoby, która kupiła samochód
 • model, markę i numer rejestracyjny pojazdu
 • okres, w którym obowiązywała polisa

Dodatkowo załączyć można jeszcze umowę kupna-sprzedaży, na której znajdują się wszystkie dane obydwu stron transakcji. Jeżeli były właściciel o tym zapomni, naraża się na windykację drugiej raty składki lub wznowienie polisy. Oczywiście sprzedać można samochód bez ważnej polisy OC, ale nabywca nie może nim odjechać, a musi go wówczas transportować na lawecie. Rozwiązaniem jest zakup krótkoterminowej polisy OC. Takie ubezpieczenie pozwala poruszać się po polskich drogach w pełni legalnie przez 30 dni, co wystarczy na załatwienie wszystkich formalności.

Sprzedaż samochodu nie jest więc niczym szczególnym, ale warto się do niej właściwie przygotować. Wiedząc, jak sprzedać samochód i korzystając ze wskazówek, zbycie auta może być szybkie i proste, a przy tym opłacalne.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

3 komentarze

Odpowiedz