Jak sprawdzić rok produkcji samochodu?

rok produkcji samochodu

Z reguły, im młodszy samochód, tym jego wyższa cena. Dlatego sprzedawcy często odmładzają swoje auta, co jest możliwe na wiele różnych sposobów. Jak sprawdzić rok produkcji samochodu, aby mieć pewność, że sprzedawca mówi prawdę lub wręcz przeciwnie – oszukuje?

Rok produkcji samochodu w wycenie wartości auta

Polski rynek samochodów używanych jest specyficzny. Choćby z tego względu, że w wielu krajach auta z rynku wtórnego wycenia się na podstawie daty pierwszej rejestracji, w Polsce natomiast liczy się rok produkcji samochodu. Zapisy dotyczące wieku auta w ogłoszeniach mogą być bardzo różne, np.:

 • rok produkcji 20XX/YY
 • rok produkcji XX, modelowy XY itp.

Co więcej, nie brakuje bezczelnych oszustów, zwłaszcza handlarzy, którzy odmładzają samochód nawet o dwa lata. Liczą oni na naiwność i brak doświadczenia nabywców kupujących samochód. Zwłaszcza że sytuację rozpoznania wieku auta może utrudniać nawet dowód rejestracyjny samochodu. Zdarza się, że handlarze tak zmanipulują diagnostę, że w ramach pierwszego przeglądu auta z zagranicy wpisuje on niższy rok produkcji samochodu. Jak bronić się przed oszustami, których praktyki oznaczają zawyżenie wartości auta?

Numer VIN a rok produkcji auta

Najprościej, najszybciej i najpewniej jest poprosić sprzedającego o numer VIN samochodu. To as w rękawie potencjalnego nabywcy, który znając VIN, może skorzystać z kilku opcji, tj.:

 • skorzystać z dekoderów VIN dostępnych w Internecie (np. autobaza.pl)
 • zadzwonić do serwisu danej marki i podać numer identyfikacyjny pojazdu

Na tej podstawie ustali rzeczywisty wiek samochodu i porówna go z tym, który sprzedawca podaje w ogłoszeniu.

Rok produkcji samochodu w numerze VIN

Przez wiele lat rok produkcji samochodu był umieszczany w samym numerze VIN, z reguły na pozycjach 10-11 lub 11-12. Obecnie już się od tego odchodzi, ale pomoże dekoder. To nawet lepsza opcja, ponieważ sprawdzenie VIN to również szereg innych informacji o pojeździe, a w tym:

 • Dane techniczne (np. marka, model, rok produkcji, typ paliwa itp.)
 • Fabryczne wyposażenie pojazdu
 • Chronologiczna lista znanych uszkodzeń pojazdu, która zawiera w sobie kraj wypadku, datę zdarzenia, status uszkodzenia i wartość szkody
 • Chronologiczny rejestr znanych odczytów przebiegu pojazdu (np. z przeglądów, rejestracji, od ubezpieczyciela, z aukcji internetowych, ASO itp.)
 • Chronologiczna lista wystąpień pojazdu na aukcjach internetowych lub motoryzacyjnych portalach ogłoszeniowych
 • Informacje o sprawdzeniach numeru VIN w serwisie Autobaza.pl
 • Rejestr sprawdzeń pojazdu w narodowych bazach pojazdów poszukiwanych (m.in. IAATI/VIN-Info, niemieckiej, włoskiej, słoweńskiej, litewskiej, czeskiej, holenderskiej, rumuńskiej, słowackiej, kanadyjskiej, norweskiej, szwedzkiej, CrimiMail, Kaynine)
 • Wykaz ostrzeżeń opublikowanych przez producenta dotyczących usterek fabrycznych stwierdzonych w niektórych seriach produkcyjnych
 • Informacje na temat producenta
 • Galeria zdjęć sprawdzanego pojazdu

To lepsze niż telefon do serwisu marki. Przynajmniej wówczas, kiedy chce się poznać więcej kluczowych faktów z przeszłości auta. Zresztą nie jest oczywiste, że pracownik warsztatu poda rok produkcji samochodu przez telefon. Wprawdzie nie są to dane poufne, ale zdarza się, że nie chce on udzielić informacji telefonicznie i wymusza stawienie się osobiście z właścicielem danego samochodu, co już mocno utrudnia sprawę.

Oczywiście należy mieć na uwadze, że data produkcji samochodu i poszczególnych części może nie być identyczna. To normalne, gdyż nie brakuje części starszych, np. zalegających w magazynie. Niektóre elementy mogą być natomiast młodsze, np. wykorzystane przy naprawie czy wymianie.

Poza tym sam zakup samochodu na rynku wtórnym nie może sprowadzać się jedynie do weryfikacji roku produkcji auta. Wiek samochodu jest ważny, ale pojazd trzeba poddać weryfikacji na kilku płaszczyznach, o czym mówi artykuł pt. Zakup samochodu używanego – najważniejsze zasady“. Ważne, aby sprawdzona została Historia Pojazdu, poza tym auto musi obejrzeć mechanik, powinno ono przejść przegląd techniczny, a na końcu kierowca musi nim odbyć jazdę próbną.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

Odpowiedz