Jak sprawdzić punkty karne?

jak sprawdzić punkty karne

Wielu kierowców wciąż nie wie, że może korzystać z e-usług. Dzięki nim mogą na przykład sprawdzić liczbę punktów karnych, co jest szybkie i proste. Jak sprawdzić punkty karne, nie wychodząc z zacisza własnego mieszkania?

Co jest potrzebne do sprawdzenia punktów karnych?

Sprawdzenie punktów karnych przez Internet to jedna z najpopularniejszych e-usług. W ciągu sześciu pierwszych miesięcy tego roku kierowcy skorzystali z niej blisko 280 tysięcy razy. Nic dziwnego, bo to usługa szybka, prosta i wygodna. Aby sprawdzić punkty karne przez Internet, konieczny jest dostęp do sieci i posiadanie Profilu Zaufanego. Jak sprawdzić punkty karne krok po kroku?

Jak sprawdzić punkty karne za pomocą Profilu Zaufanego?

Usługa jest dostępna na stronie www.obywatel.gov.pl. Po wejściu na stronę wystarczy postępować zgodnie z poniższymi zaleceniami:

  1. Wybrać ramkę Kierowcy i pojazdy”.
  2. Kliknąć link Sprawdź swoje punkty karne”.
  3. Wybrać opcję Przez Internet”.
  4. Kliknąć przycisk Sprawdź swoje punkty karne”.

Jeżeli procedura zostanie wykonana poprawnie, kierowca zostanie przeniesiony na stronę logowania własnego Profilu Zaufanego. Warto podkreślić, że zalogować się do niego można nawet wówczas, kiedy użytkownik nie pamięta loginu i hasła. Do Profilu Zaufanego zalogować się on może przez bankowość elektroniczną. Wystarczy kliknąć ikonę banku, w którym ma się konto i wykonać proces logowania. Jeżeli Profil Zaufany jest aktywny i autoryzowany tzw. podpisem zaufanym, po zalogowaniu się na koncie banku użytkownik zostanie automatycznie przeniesiony do serwisu obywatel.gov.pl.

Po chwili oczekiwania wyświetla się informacja o punktach karnych użytkownika, którą można pobrać w formacie PDF i wydrukować. Należy jedynie pamiętać, że wydruk ma charakter informacyjny. Jeżeli któryś z kierowców potrzebuje urzędowego zaświadczenia o stanie punktów karnych, musi udać się na komisariat policji.

Poza tym na swoim koncie kierowca znajdzie jeszcze historię mandatów wraz z datą poszczególnych wykroczeń drogowych, włącznie z podstawowymi danymi prowadzonego pojazdu.

Dłużej trwa wcześniejsza autoryzacja Profilu Zaufanego. Jeżeli użytkownik korzysta z bankowości elektronicznej, to na rozpatrzenie wniosku będzie musiał poczekać do kilku godzin.

Utrata prawa jazdy za punkty – co zrobić?

Skoro wiecie już, jak sprawdzić punkty karne, cała procedura nikomu nie powinna sprawić większego problemu. Co natomiast, kiedy kierowca utracił prawo jazdy za punkty?

Wówczas jest on kierowany na egzamin kontrolny, który wygląda tak samo, jak każdy inny egzamin na prawo jazdy. Jeżeli zakończy się on wynikiem pozytywnym, punkty karne zostają wyzerowane.

Jeżeli egzamin nie zakończył się wynikiem pozytywnym, problem jest większy. Wówczas kierowcy tracą uprawnienia do kierowania pojazdem i chcąc prowadzić samochód lub inny pojazd zgodnie z prawem, muszą raz jeszcze zapisać się na kurs prawa jazdy, będąc traktowanym jak zwykli kursanci na kurs zapisujący się po raz pierwszy. Wyjaśnia to poniższy przepis:

W przypadku osoby, która przystępowała do egzaminu państwowego w trybie art. 99 ust. 1 pkt 1, art. 102 ust. 2 ustawy lub art. 114 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym i uzyskała negatywny wynik egzaminu państwowego, w przypadku podejścia do egzaminu w związku z odzyskiwaniem uprawnień do kierowania pojazdami uznaje się ją za osobę po raz pierwszy przystępującą do egzaminu państwowego na prawo jazdy.

Więcej o zmianach na tej płaszczyźnie przeczytać można w artykule pt. Utraciłeś prawo jazdy za punkty? Masz problem!“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 4 Średnio: 5]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

Odpowiedz