Jak sprawdzić przebieg w samochodzie?

jak sprawdzić przebieg

Mimo iż robi się coraz to więcej, aby kierowcy nie fałszowali stanów drogomierzy w samochodach, nadal jest to proces dość powszechny. Jak sprawdzić przebieg samochodu, chcąc mieć pewność, że jest on rzeczywisty?

Kara więzienia za przekręcanie liczników

Wydawać by się mogło, że od 25 maja kręcenie liczników nie powinno mieć miejsca. Wówczas weszła bowiem w życie ustawa, która pozwala karać za to oszustwo nawet pozbawieniem wolności. Karani mają być natomiast nie tylko właściciele samochodów, w których celowo przekręcono liczniki, ale również mechanicy dokonujący tej czynności, o czym więcej w artykule pt. Już wkrótce cofanie liczników będzie przestępstwem“. Z pewnością po części zjawisko osłabło. Trudno jednak uwierzyć, aby sprzedawcy prywatni, a w szczególności handlarze zrezygnowali z tego typu usług. Wszystko z uwagi na to, że samochód z mniejszym przebiegiem zyskuje na wartości w stosunku do tego, który ma znacznie więcej przejechanych kilometrów na liczniku. Dlatego warto wiedzieć, jak sprawdzić przebieg w samochodzie. Na szczęście, sposobów na to jest kilka.

Stan wnętrza samochodu

Przebieg samochodu można ocenić po wyglądzie wnętrza. Niemniej jednak jest to zadanie trudne. Poradzi sobie z tym tylko doświadczona osoba, a i tak nie ma gwarancji, że trafi z przebiegiem. Największe doświadczenie mają handlarze samochodów, którzy obcują z setkami, a przynajmniej dziesiątkami aut rocznie w różnym stanie i wieku. Dodatkowo powinni oni być wyspecjalizowani w danej marce.

Sam kierowca nie będzie w stanie określić stanu licznika po ocenie wnętrza samochodu. Zwłaszcza w stosunkowo młodych pojazdach, które jakością wykonania różnią się od aut sprzed dwudziestu lat i starszych. Często skóry są sztuczne i wyeksploatowane do tego stopnia, że wyraźne ślady zużycia widoczne są nawet po pokonaniu 40 000 km.

Poza tym w miejscach widocznych wnętrze może prezentować się dobrze, ale już w tych słabo dostępnych jest zupełnie inaczej. Jedną z metod stosowanych przez handlarzy jest wymiana wnętrza. W droższych samochodach opłaca się wymienić tapicerkę czy niektóre elementy kabiny, jeżeli są one w złym stanie. W praktyce więc zasada, że niezużyte wnętrze to niskie przebieg, nie ma zastosowania. Samo wnętrze do przebiegu zużywa się współmiernie, ale nie zawsze tak samo. Wiele zależy też od osoby użytkującej samochód. Inaczej wygląda to w przypadku pracownika biurowego lub biznesmena, aniżeli rodziny z dziećmi.

Ślady w dokumentach samochodu

Jak sprawdzić przebieg w samochodzie w inny sposób? Pomóc mogą dokumenty, np. przy zakupie samochodu z Niemiec te wystawiane przez stacje diagnostyczne robiące okresowe badania techniczne. Są tam zapisane przebiegi, a nawet jeżeli nabywca nie zna języka niemieckiego, może poprosić o wsparcie innej osoby. Zapytać można również o dokumentację potwierdzającą zawarcie umowy na polisę ubezpieczeniową OC. Tam także są informacje o przebiegu. O samym imporcie samochodów z kraju naszych zachodnich sąsiadów więcej w artykule Samochody z Niemiec – gdzie szukać, jak sprowadzić i zarejestrować?“.

Kiepskim źródłem informacji jest natomiast książka serwisowa. Podrabianie dokumentów samochodowych to norma, a książka jest tego najlepszym przykładem. Poza tym ostatnie przeglądy mogły być wykonywane kilka lat temu lub już po korekcie licznika. Przy samochodach z instalacją LPG przebieg wpisany powinien być też w książce od producenta instalacji. Jeśli tak nie jest, można skontaktować się z warsztatem i poprosić o taką informację.

Niestety, nie da się ukryć, że sprawdzanie przebiegu samochodu po dokumentach jest trudne, a czasami niemożliwe. Zwłaszcza że dokumenty importowanych samochodów często giną lub są podrabiane. Pomaga natomiast raport VIN. Bazy zbierają informacje o kolizjach, okresowych badaniach itp. Często są przy nich notatki dotyczące przebiegu. Dzięki temu można ustalić, czy licznik był korygowany.

Diagnostyka komputerowa samochodu

Dobrą metodą na sprawdzenie stanu licznika przebiegu jest diagnostyka komputerowa. We współczesnych samochodach ich komputery pokładowe zapisują wiele pośrednich danych. Często wskazują one również na przebieg. Wiele informacji uzyskać można ze sterownika silnika. W ten sposób da się określić zużyte paliwo, procesy wypalania filtra DPF, a nawet liczbę dolewek oleju. Uzyskać można również informacje o błędach zapisywanych w pamięci komputera wraz ze stanem licznika przebiegu. Co istotne, często osoby korygujące stan licznika nie ingerują w te dane.

W tym przypadku niezbędna jest jednak wiedza fachowca z oprogramowaniem. Oczywiście to usługa dodatkowo płatna. Dobry elektronik samochodowy za taką przysługę zażyczy sobie około 300 złotych.

Jak się zabezpieczyć przed cofaniem licznika?

Nowe przepisy Kodeksu karnego są pewnym straszakiem, ale trudno na razie ocenić ich skuteczność, gdyż obowiązują za krótko. Pewna grupa pewnie się przestraszy, ale wielu nadal będzie świadczyć usługę cofania liczników. Bez wątpienia najlepszym zabezpieczeniem przed oszustami jest spisanie właściwej umowy kupna-sprzedaży samochodu. Znaleźć musi się w niej informacja, w której sprzedający auto potwierdza, że wskazany stan przebiegu jest autentyczny.

Nieuczciwi sprzedawcy mogą nie podpisać takiej umowy. Jeżeli nawet to zrobią, to zapis ten pozwoli przejść przez drogę sądową i udowodnić swoje racje. Jeżeli nowy właściciel wskaże dowody na to, że przebieg samochodu nie jest autentyczny, może liczyć na rozwiązanie umowy lub zwrot części gotówki wydanej na zakup samochodu.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 6 Średnio: 4]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

1 komentarz

  1. Dobra wskazówka, żeby wpisać do umowy “Znaleźć musi się w niej informacja, w której sprzedający auto potwierdza, że wskazany stan przebiegu jest autentyczny” ja na miejscu nieuczciwego sprzedawcy już bym się zastanawiał czy podpisywać. a co do samego kręcenie liczników stawiam, że przed sprowadzeniem samochodu do Polski licznik zostanie skorygowany…

Odpowiedz