Jak sprawdzić przebieg samochodu?

jak sprawdzić przebieg samochodu

Sprzedaż samochodów używanych ma się dobrze, ale wiele pojazdów oferowanych na rynku wtórnym ma negatywną historię. Sprzedawcy nie informują jednak o tym zainteresowanych klientów i – co gorsza – nie są to tylko specjalizujący się w tej branży handlarze. Jednym z najczęściej spotykanych oszustw jest przekręcanie licznika samochodowego. Jak sprawdzić przebieg samochodu, aby mieć pewność, że nie jesteśmy kolejną ofiarą nikczemnych sztuczek?

W jakim celu oszuści cofają liczniki?

Zanim przejdziemy do tego, jak sprawdzić przebieg samochodu, zastanówmy się, dlaczego taki proceder w ogóle ma miejsce. Wszystko ze względu na możliwość podniesienia ceny takiego pojazdu. Auto z mniejszym przebiegiem na rynku wtórnym jest warte więcej, aniżeli pojazd będący w zbliżonym lub w identycznym stanie technicznym z przebiegiem znacznie większym. Kuszeni okazją klienci często dają się nabierać na takie sztuczki i w rzeczywistości nabywają pojazd, który przejechanych ma o wiele więcej kilometrów od tego, co pokazuje jego licznik.

Sama strata finansowa to jednak nie wszystko, co grozi klientowi. Nabycie takiego pojazdu to również duże ryzyko w ujęciu bezpieczeństwa. Samochód taki nie dość, że jest droższy od jego nominalnej wartości to również mniej trwały, bo bardziej od tego, co zakładamy, zużyte są jego poszczególne części.

Nie jest wykluczone, że poprawę takiego stanu zagwarantują zmiany prawne, które na osoby odpowiedzialne za cofanie licznika nakładają wysokie sankcje z karą pozbawienia wolności włącznie. Co ważniejsze zagrożeni takimi sankcjami są nie tylko osoby zlecające oszustwo, ale również wszyscy ci, którzy przyczyniają się do jego realizacji, a więc na przykład mechanicy. Więcej o zmianach na tej płaszczyźnie piszemy w artykule pt. Nawet pięć lat więzienia za przekręcanie licznika samochodowego“.

Najlepsze sposoby na to, jak sprawdzić przebieg samochodu

Na szczęście jest kilka sposobów na to, aby sprawdzić przebieg samochodu. Jedne z nich są mniej skuteczne, inne bardziej, a pozostałe dają 100 proc. pewności. Prezentujemy je wszystkie.

* zużycie elementów pojazdu

O liczbie przejechanych kilometrów świadczą często poszczególne elementy samochodu. Sprawdzić warto więc datę ostatniej wymiany oleju, do czego posłuży wlepka pod maską. Znajduje się na niej również informacja o stanie licznika. Ważne jest także wnętrze auta. Zbadać należy zużycie pedałów, kierownicy czy dźwigni zmiany biegów i porównać je z liczbą przejechanych kilometrów na liczniku, określając czy ich stan i dane o przebiegu są spójne. Z pewnością niepokojącą oznaką będą też śruby na desce rozdzielczej, jej zarysowania czy uszkodzenie części w okolicach licznika, które normalnie nie powinny być wymieniane.

* wyrównanie numerów

Dodatkowo przy tradycyjnych licznikach mechanicznych sprawdzić można też jego numery. Jeżeli są one ustawione krzywo i zawierają luki, może to wskazywać na oszustwo.

* raport VIN

Przedstawiliśmy dwie metody na to, jak sprawdzić przebieg pojazdu. W żadnym wypadku nie dają one jednak kierowcy 100-procentowej pewności. Poza tym wymagają od zainteresowanego jakiejś wiedzy. Są lepsze, prostsze i przy tym wiarygodniejsze sposoby na to, jak sprawdzić przebieg pojazdu. Najprościej jest dane z licznika zweryfikować z informacjami zawartymi w raporcie VIN, który zamówić możecie w serwisie autobaza.pl.

Raport VIN-INFO zawiera w sobie wszystkie kluczowe informacje dotyczące danego pojazdu rozpoznawanego po numerze VIN, a w tym dane z licznika odnotowywane przy naprawach serwisowych i przeglądach kontrolnych. Wszystkie nieścisłości pomiędzy danymi z raportu VIN a wartością na liczniku mogą świadczyć o oszustwie.

Kto może zamówić raport VIN?

Raport ten daje więc najlepszą odpowiedź na pytanie, jak sprawdzić przebieg samochodu. Co ciekawe jego zakupem zainteresowani mogą być nie tylko klienci kupujący używany samochód, ale również i dealerzy, którzy chcą się go pozbyć. W ich przypadku będzie to skuteczny sposób na zwiększenie zaufania potencjalnego Klienta. Z wiadomych względów nabyciem raportu nie są oczywiście zainteresowani handlarze, którzy mają coś na sumieniu i chcą ukryć rzeczywisty przebieg czy inne nieprawidłowości.

Raport VIN serwisu autobaza.pl poza danymi weryfikującymi rzeczywisty przebieg pojazdu zawiera w sobie również jego dane techniczne i wyposażenie, informacje o szkodach, kolizjach i wezwaniach serwisowych, a nawet archiwalne zdjęcia pojazdu zebrane ze wcześniejszych aukcji. Poza tym Historia Pojazdu VIN-INFO to również sprawdzenie danego modelu w bazach kradzieżowych w Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych. Dzięki temu nabywca minimalizuje ryzyko zakupu auta pochodzącego z kradzieży, co poza odebraniem samochodu mogłoby skutkować posądzeniem o paserstwo.

Podsumowanie

Bez wątpienia szukając odpowiedzi na pytanie, jak sprawdzić przebieg samochodu najlepszym i najbardziej wiarygodnym na to sposobem będzie raport VIN. Tym bardziej że daje on odpowiedź na wiele innych pytań, które klient stawia sobie, kupując samochód używany. Jest to swego rodzaju encyklopedia wiedzy o samochodzie używanym, która odpowiada na mnóstwo kluczowych pytań i pozwala uchronić się przed nieuczciwym sprzedawcą.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 7 Średnio: 3.4]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

Odpowiedz