Jak sprawdzić przebieg auta z Niemiec?

jak sprawdzić przebieg auta z Niemiec

Import samochodów do Polski ma się w najlepsze. Nie dziwi, że do kraju auta najczęściej sprowadza się z Niemiec. Ważne, aby wcześniej je dokładnie zweryfikować. Jak sprawdzić przebieg auta z Niemiec i zajrzeć w jego przeszłość?

Tylko od stycznia do sierpnia 2019 roku z Niemiec do Polski trafiło blisko 400 tysięcy egzemplarzy, o czym więcej w artykule pt. Auta z importu coraz starsze“. Niestety, są to samochody, których wiek wielokrotnie przekracza 10 lat. Nie jest tajemnicą, że wiele z nich ma przekręcone liczniki, co zawyża wartość samochodu, ale może również stanowić potencjalne niebezpieczeństwo. Jak sprawdzić przebieg auta z Niemiec?

Dlaczego Polacy importują samochody?

Skoro w ubiegłym roku Polacy sprowadzili milion samochodów używanych, a nic też nie wskazuje na to, że rok 2019 będzie pod tym względem gorszy, warto postawić pytanie o powód sprowadzania aut, zwłaszcza z Niemiec. Większość po prostu uważa, że są one w znacznie lepszym stanie technicznym od aut użytkowanych w Polsce. Nie brak również kierowców, którzy twierdzą, że właściciele aut za granicą decydują się na zakup nowego auta, stąd też chcą pozbyć się obecnego samochodu. Nie można zapomnieć, że ważnym czynnikiem decydującym o popularności importu z Niemiec jest położenie. Jako że Niemcy leżą stosunkowo blisko, koszty transportu pojazdu do kraju są niższe.

Samochody sprowadzane z Niemiec stanowią aż 58% całego transportu. Dalej są Francja (9%) czy Belgia (7%). Znacznie rzadziej auta do Polski trafiają z Holandii, Włoch, Szwajcarii, Austrii, Szwecji, a nawet zza Oceanu. Jeżeli wziąć pod uwagę modele, liderem jest Audi A4. Całą procedurę importu samochodu z Niemiec, włącznie z dokumentacją, dokładnie opisuje artykuł pt. Samochody z Niemiec – gdzie szukać, jak sprowadzić i zarejestrować?“.

Zagrożenia przy sprowadzaniu pojazdu?

Polacy cenią sobie samochody używane z zagranicy. Jednak mimo iż są one kojarzone z wysoką jakością, zdarza się bardzo często, że mają bogatą historię. Wielokrotnie handlarze i poprzedni właściciele nie chcą dzielić się z nią potencjalnymi nabywcami. Oznaczałoby to przynajmniej konieczność mocnego zejścia z ceny, a nawet ogólną rezygnację z zakupu.

Sprawdzenie samochodu na miejscu u sprzedawcy jest możliwe przez oględziny z mechanikiem, przegląd techniczny w warsztacie i jazdę próbną. Jednak sam dojazd na miejsce może pochłonąć pokaźne środki, a przy tym wymaga poświęcenia dużej ilości czasu. Dlatego pomaga Raport Historii Pojazdu, który pozwala zajrzeć w przeszłość auta.

Jedną z najczęstszych fałszerstw jest przekręcenie licznika. Jak sprawdzić przebieg samochodu z Niemiec, aby wykryć, czy ingerowano w stan drogomierza?

Jak sprawdzić przebieg auta z Niemiec?

Rok produkcji i przebieg samochodu muszą składać się w logiczną całość. Jeżeli auto ma dziesięć lat lub więcej, co przy samochodach importowanych z Niemiec jest bardzo częste, a ma przebieg mniejszy niż 100 tysięcy kilometrów, niemal na pewno drogomierz został przekręcony. Należy dokładnie przyjrzeć się zdjęciom oraz informacjom o samochodzie. Pomóc może również sprawdzenie profilu sprzedawcy, bo jeżeli to handlarz z pewnością sprzedał lub jest w trakcie sprzedaży innych aut.

Jeżeli sprzedawca jest rzetelny, powinien przedstawić nabywcy dokument z przeglądu rejestracyjnego nazywany TUV-em. To raport o samochodzie, w którym znajduje się wiele informacji na temat auta, np. przebieg w dniu wykonania ostatniego badania technicznego. Warto przy tym pamiętać, że badania techniczne pojazdu w Niemczech są przeprowadzane co dwa lata.

Sprawdzenie samochodu z Niemiec

Od 2014 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło przydatną dla kierowców usługę pozwalającą na sprawdzenie auta. Wystarczy numer rejestracyjny, numer VIN i data pierwszej rejestracji. W przypadku samochodów z zagranicy należy o te informacje poprosić sprzedawcę. Problem w tym, że nie wszystkie samochody można znaleźć w rejestrze. Poza tym dane te są szczątkowe. Na dostęp do znacznie szerszego grona informacji pozwala sprawdzenie VIN w serwisie Autobaza.pl. Raport daje wgląd w wiele kluczowych informacji o samochodzie, a w tym:

  • Dane techniczne
  • Przebieg pojazdu
  • Historię incydentów
  • Historię sprawdzeń w serwisie
  • Sprawdzenie w bazach pojazdów kradzionych
  • Usterki fabryczne
  • Dane producenta
  • Historię internetową
  • Opcje wyposażenia
  • Zdjęcia pojazdu

Czy warto kupować samochody używane z Niemiec?

Wiedząc, jak sprawdzić przebieg auta z Niemiec, ale również całą przeszłość samochodu, warto odnieść się do samego zakupu pojazdu na Zachodzie. Faktycznie często to dobra inwestycja, bo auta z Niemiec są w dobrym stanie technicznym. Przed zakupem wszystko należy jednak dokładnie sprawdzić. Nie tylko sam pojazd na miejscu u sprzedawcy, ale i dostępne o nim informacje z przeszłości. Tylko w ten sposób można uchronić się przed sprowadzeniem samochodu w złym stanie technicznym, z przekręconym licznikiem, a nawet pochodzącego z kradzieży.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 28 Średnio: 1.9]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

2 komentarze

Odpowiedz