Jak sprawdzić OC pojazdu? Wystarczy nr rejestracyjny.

Jak sprawdzić ważność OC pojazdu?

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi mieć ważną polisę ubezpieczeniową. W innym wypadku grożą mu wysokie kary pieniężne. Zdarza się wielokrotnie, że kierowcy zapominają, kiedy wygasa polisa ich pojazdu. Z kolei informacja o ważnym OC sprawcy przydatna jest podczas kolizji. Tak więc, jak sprawdzić OC pojazdu?

Jaka kara za brak OC?

Zanim o tym, jak sprawdzić ważność OC pojazdu, warto przypomnieć wysokość kar za brak polisy. Te są wysokie, zależne od rodzaju pojazdu i okresu braku ciągłości umowy. Ich wysokość uzależniona jest również od minimalnego wynagrodzenia. W przypadku samochodów osobowych maksymalna wysokość kary wynosi 2-krotność minimalnej pensji, samochodów ciężarowych — jej 3-krotność, motocykli i skuterów — 1/3 minimalnego wynagrodzenia. Jeżeli wziąć pod uwagę samochody osobowe, kary za brak OC wynoszą:

 • do 3 dni – 1040 zł,
 • od 4 do 14 dni – 2600 zł,
 • powyżej 14 dni – 5200 zł.

Więcej o karach przeczytacie w artykule pt. Jaka kara za nieubezpieczony samochód?“. Jednak grzywna to tylko jedna z konsekwencji. W razie wypadku właściciel pojazdu bez ważnej polisy OC wyrządzone szkody musi naprawić za własne pieniądze.

Kiedy warto sprawdzić polisę ubezpieczeniową pojazdu?

Ubezpieczenie OC warto sprawdzić w sytuacji, kiedy kierowca zapodział umowę zawartą z ubezpieczycielem. W ten sposób zweryfikuje, czy jego polisa jest ważna. Poza tym warto o tym pomyśleć przy zakupie pojazdu używanego. Polisę OC nowy nabywca powinien uzyskać wraz z pojazdem. Jeżeli sprzedawca zbywa pytania dotyczące OC, jest to sygnał, że należy zweryfikować ważność OC. To o tyle ważne, że po zakupie obowiązek ubezpieczenia pojazdu ciąży na nowym właścicielu.

W końcu należy sprawdzić OC pojazdu sprawcy kolizji, kiedy doszło do wypadku, ale nie ma rannych, a więc wzywanie policji jest zbędne. Wówczas wystarczy oświadczenie sprawcy wypadku, aczkolwiek należy się upewnić, że jego pojazd ma ważne OC.

Jak sprawdzić ubezpieczenie OC samochodu przez Internet?

W Polsce dane o polisach gromadzi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Raporty do UFG składają wszystkie działające w kraju towarzystwa ubezpieczeniowe, dzięki czemu dane są aktualne. Co ważniejsze, są one powszechnie dostępne i każdy może sprawdzić, czy jego pojazd ma ważne OC. To duża wartość dodana także dla tych kierowców, którzy są uczestnikami kolizji nie ze swojej winy. W ten sposób sprawdzą, czy sprawca wypadku miał ważne OC, a nawet jakie zniżki wypracował.

Dla sprawdzenia ważności OC wystarczy wyszukiwarka zamieszczona na stronie internetowej UFG. Weryfikacja polisy OC trwa krótką chwilę, a niezbędny jest do tego numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu. Dodatkowe informacje, które wyświetlają się w wynikach, dotyczą:

 • numeru polisy,
 • modelu pojazdu,
 • towarzystwa ubezpieczeniowego, które sprzedało polisę.

W ten sposób zachodzi szansa weryfikacji każdej polisy OC. Raport można pobrać w formie PDF i wydrukować.

Sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym krok po kroku:

 1. Wejdź na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (www.ufg.pl).
 2. W głównym menu strony na górze kliknij zakładkę Baza OC i AC”.
 3. Kliknij zakładkę Sprawdzenie ubezpieczenia OC, która znajduje się pośrodku strony.
 4. Przejdź na dół strony i kliknij odnośnik Sprawdź OC dla pojazdu”.
 5. Wypełnij wyświetlony formularz. Wpisz numer rejestracyjny pojazdu (lub numer VIN) oraz dzień i kraj, w którym doszło do kolizji. Wpisz też kod weryfikacyjny i kliknij przycisk Dalej”.
 6. Pobierz otrzymane informacje o ubezpieczeniu OC sprawdzanego pojazdu. Poznasz numer i ważność polisy OC, nazwę i adres ubezpieczyciela oraz markę pojazdu.

Zostaniesz również poinformowany, jeśli OC sprawcy nie widnieje w systemie. Pamiętaj, że ubezpieczyciel ma 14 dni na wprowadzenie informacji o ubezpieczeniu OC pojazdu, podobnie jak informacji o zgłoszeniu szkody i wypłaty odszkodowania. Nie możesz więc wykluczyć, że brak danych wynika z faktu, że to nowa, dopiero wykupiona polisa.

Jak sprawdzić, czy auto ma OC przez telefon?

Weryfikacja ważności polisy ubezpieczeniowej jest więc naprawdę prosta. Tym bardziej że UFG udostępnił użytkownikom specjalną aplikację na telefon. Aplikacja mobilna Na wypadek jest do pobrania ze strony internetowej Funduszu. Wystarczy stworzyć swój indywidualny profil użytkownika, aby dodać swoje pojazdy, dane wprowadzając ręcznie lub przez skanowanie kodu QR znajdującego się w dowodzie rejestracyjnym.

Dodatkowo w aplikacji można wprowadzić datę badania technicznego pojazdu i numer telefonu do assistance. Wówczas użytkownik zostanie poinformowany w formie przypomnienia o konieczności wykonania przeglądu.

Aplikacja Na wypadek jest też pomocna przy kolizji. Pomaga użytkownikowi zebrać informacje niezbędne do likwidacji szkody. Przeprowadza go krok po kroku przez wszystkie czynności, które należy wykonać po stłuczce. Oczywiście z jej wykorzystaniem można sprawdzić, czy sprawca wypadku ma polisę OC.

Jak sprawdzić OC pojazdu – podsumowanie

Nie ulega więc wątpliwości, że w pewnych sytuacjach warto sprawdzić ważność polisy. Może Cię to uchronić OC ewentualnej kary za brak OC, która sięgnie kilku tysięcy złotych.

O ile w wielu przypadkach OC przedłuża się automatycznie, o tyle nie jest tak, jeśli korzystasz z ubezpieczenia byłego właściciela po zakupie samochodu na rynku wtórnym. Wówczas, kiedy nie jesteś pewny daty wygaśnięcia aktualnego ubezpieczenia OC, warto wiedzieć, czy pojazd posiada i jeżeli tak, kiedy wygasa obecna polisa OC.

Pamiętaj również, że możesz wypowiedzieć OC dla ubezpieczyciela. Jednak o tym więcej przeczytasz w artykule pt. Wypowiedzenie umowy OC — wzór, prawo, podpowiedzi“.

W przypadku OC sprawdzenie ważności polisy jest Twoim obowiązkiem przy wypadku, jeśli to nie Ty jesteś winowajcą. Jeśli nie chcesz narażać się na straty, musisz sprawdzić, czy sprawca kolizji ma  OC. Jak pokazaliśmy wyżej, nie jest to problemem, gdyż żadne z towarzystw ubezpieczeniowych nie ukrywa takich informacji i w prosty sposób sprawdzisz, czy pojazd ma OC.

Sprawdz OC sprawcy i miej pewność, że jego ubezpieczyciel wywiąże się z zobowiązania, zwracając koszty poniesionych napraw, ewentualnie likwidując szkody w autoryzowanym serwisie lub warsztacie.

Co więcej, możesz to zrobić nawet na miejscu wypadku, korzystając ze strony UFG. Ważność polisy sprawcy kolizji i historię ubezpieczenia poznasz po numerze rejestracyjny samochodu lub numerze VIN. Oczywiście tyczy się do sytuacji, kiedy na miejscu wypadku nie ma rannych i wystarczy zwykłe oświadczenie sprawcy, bez konieczności wzywania policji.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

Odpowiedz