Jak sprawdzić OC pojazdu?

Jak sprawdzić ważność OC pojazdu?

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi mieć ważną polisę ubezpieczeniową. W innym wypadku grożą mu wysokie kary pieniężne. Zdarza się wielokrotnie, że kierowcy zapominają, kiedy wygasa polisa ich pojazdu. Z kolei informacja o ważnym OC sprawcy przydatna jest podczas kolizji. Tak więc, jak sprawdzić OC pojazdu?

Jaka kara za brak OC?

Zanim o tym, jak sprawdzić ważność OC pojazdu, warto przypomnieć wysokość kar za brak polisy. Te są wysokie, zależne od rodzaju pojazdu i okresu braku ciągłości umowy. Ich wysokość uzależniona jest również od minimalnego wynagrodzenia. W przypadku samochodów osobowych maksymalna wysokość kary wynosi 2-krotność minimalnej pensji, samochodów ciężarowych — jej 3-krotność, motocykli i skuterów — 1/3 minimalnego wynagrodzenia. Jeżeli wziąć pod uwagę samochody osobowe, kary za brak OC wynoszą:

  • do 3 dni – 1040 zł,
  • od 4 do 14 dni – 2600 zł,
  • powyżej 14 dni – 5200 zł.

Więcej o karach przeczytacie w artykule pt. Jaka kara za nieubezpieczony samochód?“. Jednak grzywna to tylko jedna z konsekwencji. W razie wypadku właściciel pojazdu bez ważnej polisy OC wyrządzone szkody musi naprawić za własne pieniądze.

Kiedy warto sprawdzić polisę ubezpieczeniową pojazdu?

Ubezpieczenie OC warto sprawdzić w sytuacji, kiedy kierowca zapodział umowę zawartą z ubezpieczycielem. W ten sposób zweryfikuje, czy jego polisa jest ważna. Poza tym warto o tym pomyśleć przy zakupie pojazdu używanego. Polisę OC nowy nabywca powinien uzyskać wraz z pojazdem. Jeżeli sprzedawca zbywa pytania dotyczące OC, jest to sygnał, że należy zweryfikować ważność OC. To o tyle ważne, że po zakupie obowiązek ubezpieczenia pojazdu ciąży na nowym właścicielu.

W końcu należy sprawdzić OC pojazdu sprawcy kolizji, kiedy doszło do wypadku, ale nie ma rannych, a więc wzywanie policji jest zbędne. Wówczas wystarczy oświadczenie sprawcy wypadku, aczkolwiek należy się upewnić, że jego pojazd ma ważne OC.

Jak sprawdzić OC samochodu przez Internet?

W Polsce dane o polisach gromadzi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Raporty do UFG składają wszystkie działające w kraju towarzystwa ubezpieczeniowe, dzięki czemu dane są aktualne. Co ważniejsze, są one powszechnie dostępne i każdy może sprawdzić, czy jego pojazd ma ważne OC. To duża wartość dodana także dla tych kierowców, którzy są uczestnikami kolizji nie ze swojej winy. W ten sposób sprawdzą, czy sprawca wypadku miał ważne OC, a nawet jakie zniżki wypracował.

Dla sprawdzenia ważności OC wystarczy wyszukiwarka zamieszczona na stronie internetowej UFG. Weryfikacja polisy OC trwa krótką chwilę, a niezbędny jest do tego numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu. Dodatkowe informacje, które wyświetlają się w wynikach, dotyczą:

  • numeru polisy,
  • modelu pojazdu,
  • towarzystwa ubezpieczeniowego, które sprzedało polisę.

W ten sposób zachodzi szansa weryfikacji każdej polisy OC. Raport można pobrać w formie PDF i wydrukować.

Jak sprawdzić OC pojazdu przez telefon?

Weryfikacja ważności polisy ubezpieczeniowej jest więc naprawdę prosta. Tym bardziej że UFG udostępnił użytkownikom specjalną aplikację na telefon. Aplikacja mobilna Na wypadek jest do pobrania ze strony internetowej Funduszu. Wystarczy stworzyć swój indywidualny profil użytkownika, aby dodać swoje pojazdy, dane wprowadzając ręcznie lub przez skanowanie kodu QR znajdującego się w dowodzie rejestracyjnym. Dodatkowo w aplikacji można wprowadzić datę badania technicznego pojazdu i numer telefonu do assistance. Wówczas użytkownik zostanie poinformowany w formie przypomnienia o konieczności wykonania przeglądu.

Aplikacja Na wypadek jest też pomocna przy kolizji. Pomaga użytkownikowi zebrać informacje niezbędne do likwidacji szkody. Przeprowadza go krok po kroku przez wszystkie czynności, które należy wykonać po stłuczce. Oczywiście z jej wykorzystaniem można sprawdzić, czy sprawca wypadku ma polisę OC.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

Odpowiedz