Jak przygotować samochód do zimy krok po kroku?

jak przygotować samochód do zimy

Pogoda za oknem wciąż łaskawa, ale kalendarz jest nieubłagany i niskie temperatury coraz bliżej. Skoro mróz nie daje się nam jeszcze we znaki, jest to najlepsza pora na to, aby zadbać o swoje auto, przygotowując je do najgorszej dla kierowców pory roku. Jak przygotować samochód do zimy, kiedy temperatury spadają poniżej zera, często pada śnieg czy deszcz, a zmrok zapada naprawdę szybko?

Krok pierwszy — mycie

Samochód przed zimą powinien być dokładnie sprawdzony pod kątem technicznym. Wcześniej należy jednak umyć auto, korzystając z myjni bezdotykowej. Dokonać tego trzeba jak najszybciej, kiedy temperatury na zewnątrz są jeszcze dodanie. Mycie w czasie przymrozków skończy się zamarznięciem wody w szczelinach karoserii lub podwozia. Strumień wody musi bowiem dotrzeć do wszystkich zakamarków.

Krok drugi — uszczelki i prowadnice

Jeśli auto wyschnie, należy przyjrzeć się prowadnicom oraz uszczelkom w drzwiach. Nasmarowanie ich specjalnymi preparatami silikonowymi, glicerynowymi lub wazeliną techniczną sprawi, że podczas mrozów nie przymarzną one do drzwi i szyb. Przy okazji, kilka kropel oleju maszynowego trzeba wpuścić do zamków drzwi, co zabezpieczy je przed zamarzaniem.

Krok trzeci — wycieraczki

Jak przygotować samochód do zimy? Bez wątpienia ważne o tej porze roku są sprawne wycieraczki. Nie wolno ich smarować żadnymi preparatami, co skutkuje pozostawianiem na szybach utrudniających widoczność smug. Wystarczy je obejrzeć, a pióra o złym stanie wymienić. O tym, jak dobrać optymalne pióra piszemy w artykule pt. “Na co zwrócić uwagę wybierając wycieraczki samochodowe?“.

Krok czwarty — akumulator

Nie można zapomnieć o akumulatorze. Przede wszystkim oczyścić trzeba klemy, zabezpieczając je wazeliną techniczną. Co więcej, jeśli napięcie w baterii jest zbyt niskie, akumulator może wymagać podładowania. Kierowcy powinni też zakonserwować kable wysokiego napięcia, aby nie doprowadzić do zwarcia. Pomoże w tym preparat do czyszczenia styków, ewentualnie spray silnikowy. Sprawdzenia wymagają również bezpieczniki.

Krok piąty — płyn chłodniczy

Skontrolowany musi zostać płyn chłodniczy. Należy sprawdzić temperaturę jego zamarzania, do czego służą specjalne mierniki. Jeśli będzie ona zbyt wysoka, w czasie mrozów płyn się skrystalizuje, a nawet zamarznie. W efekcie może to skutkować nawet uszkodzeniem bloku silnika.

Krok szósty — płyn do spryskiwaczy

Zajrzeć trzeba również do zbiornika płynu do spryskiwaczy. Zdarzyć się może, że w zbiorniczku znajduje się w płyn letni. W takiej sytuacji wystarczy dolać do niego ok. 200 mln denaturatu. Nie popsuje to jego zapachu. Zabezpieczy natomiast płyn przed zamarznięciem. Jeśli w zbiorniku jest go niewiele, dolewamy płyn zimowy.

Krok siódmy — oświetlenie

Jak przygotować samochód do zimy? Na pewno nie wolno pominąć kwestii oświetlenia. Dlatego kontroli wymagają wszystkie światła. Zapewni to nie tylko dobre oświetlenie drogi, ale również lepszą widoczność samego auta. Jeśli światła nie działają prawidłowo, najprawdopodobniej wymagają regulacji.

Krok ósmy — klimatyzacja

Parujące szyby to częsty problem, z którym kierowcy zmagają się jesienią i zimą. Często wynika on z nieprawidłowo działającej klimatyzacji. Warto sprawdzić, czy układ ten pracuje właściwie.

Krok dziewiąty — podwozie

Uwagi wymaga też całe podwozie, które należy zabezpieczyć przed działaniem wody i soli. Sprawdzone muszą zostać również hamulce, gdyż ważna jest też równomierna siła hamowania pomiędzy osiami. Pamiętajmy też, że raz na dwa lata wymianie podlega płyn hamulcowy.

Krok dziesiąty — opony zimowe

Polskie prawo nie nakazuje używania opon zimowych. Niemniej jednak dla poprawy bezpieczeństwa, warto zainwestować w takie ogumienie. Przynajmniej pomyśleć o tym powinni kierowcy, którzy zimą nie ograniczają się tylko do jazdy miejskiej. Opony o pełnych właściwościach mają mieć bieżnik wysokości co najmniej 3-4 mm.

Skoro wiecie już, jak przygotować samochód do zimy, a obecna pogoda jest do tego idealna, nie warto zwlekać. Lepiej już teraz dokładnie przyjrzeć się swojemu pojazdowi pod kątem problemów, które będą trapić kierowców za kilka tygodni.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 7 Średnio: 3.1]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

Odpowiedz